گروه حوادث: رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اعلام این که خفگی با گاز مونوکسید کربن در پاییز امسال ۱۰ فوتی و ۱۴۰ مسموم در آذربایجان شرقی داشته است، گفت: در سه ماه پائیز امسال کارشناسان این مرکز فوت ۱۰ نفر را تائید کردند و ۱۴۰ نفر را به‌ دلیل مسمومیت با مونوکسید کربن  تحت درمان قرار دادند.

فرزاد رحمانی افزود: مونوکسیدکربن، گازی است بی‌بو و بی‌رنگ و به‌طور ظاهری قابل مشاهده نیست که بر اثر سوخت ناقص مواد سوختی و عموماً در فضای بسته ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: این گاز ممکن است بر اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی به خصوص در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن تولید شود. گازی بسیار سمی بی‌رنگ و بی‌بو که به علت عملکرد نامناسب وسیله گرمایشی بر اثر سوخت ناقص، نصب نادرست و یا استفاده ناصحیح از آن ایجاد می‌شود، غلظت مونوکسیدکربن در مقادیر بسیار کم نیز برای انسان خطرناک و کشنده است.

رحمانی گفت: هنگام مواجهه با بیمار مسموم شده با این گاز باید سریعاً درب اتاق باز و سعی شود و بیمار در فضایی جدید که اکسیژن بیشتری دارد قرار گیرد. اگر فرد هوشیار است، اما فقط سردرد و سوزش بینی و ته حلق دارد کافی است در هوای آزاد قرار گیرد تا به تدریج گاز مونوکسیدکربن از بدنش خارج شود و اکسیژن جای آن را بگیرد و در این مدت نوشیدنی گرم بخورد و فعالیت جسمانی زیاد نداشته باشد تا به بیمارستان منتقل شود.

۱۰ فوتی بر اثر گازگرفتگی پاییزی در آذربایجان شرقیوی ادامه داد: تمام موارد مسمومیت باید تحت درمان با اکسیژن با فشار بالا قرار بگیرند. در سنین پایین به‌دلیل وجود هموگلوبین جنینی در گردش خون نوزاد و میل ترکیبی بالاتر آن به مونوکسیدکربن خطرناک بوده و در سنین بالاتر به‌دلیل وجود بیماری‌های زمینه‌ای خطر بروز عوارض ناشی از مسمومیت مانند سکته‌های مغزی و قلبی وجود دارد.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطرنشان کرد: در صورت بیهوش بودن فرد حتما از محیط آلوده خارج شده و به هیچ عنوان خوراکی داده نشود، چون باعث ورود مواد غذایی به ریه شده و خفگی را به‌دنبال خواهد داشت.