گروه بین الملل: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید که مایل به بهبود رابطه با اسرائیل است. او می‌گوید تعاملات اطلاعاتی میان دو طرف در جریان است، اما او از سیاست اسرائیل در قبال فلسطینیان انتقاد کرده و آن را «غیرقابل‌قبول» خوانده است. اردوغان که روز جمعه در نمازجمعه استانبول سخنرانی می‌کرد گفت که ترکیه «با برخی افراد در سطوح عالی» اسرائیل مشکلاتی دارد و اگر این مسائل و مشکلات با وجود این افراد وجود نداشت، روابط می‌توانست «بسیار متفاوت‌تر» باشد. او در ادامه سخنان خود گفت که «مساله فلسطین خط قرمز ماست. برای ما غیرممکن است که سیاست‌های اسرائیل در مورد فلسطین را بپذیریم. اقدامات بی‌رحمانه آنها در آنجا غیر قابل پذیرش است.»

در فلسفه وجودی ترکیه روابط حسنه با اسرائیل اهمیت خاصی دارد

به گزارش رادیو ترکی استانبولی برون مرزی بدری فرات  Bedri Fırat کارشناس مسائل سیاسی از ترکیه در رابطه با روابط آنکارا و تل آویو اظهار داشت: «در فلسفه وجودی جمهوری ترکیه جنگ با رژیم صهیونیستی و مقابله با آن به عنوان یک اصل شناخته نمی‌شود. بالعکس روابط حسنه با این رژیم اهمیت خاصی برای دولت‌های مختلف داشته است. در حقیقت برخی موضع گیری ها علیه اسرائیل نیز در راستای جذب حمایت قشر مسلمان ترکیه است. این اقدامی در جهت منافع سیاسی است. صحبت های شخص رجب طیب اردوغان و مقامات حزب عدالت و توسعه طی سالیان اخیر در رابطه با تقبیح اقدامات صهیونیست‌ها نیز خالی از صداقت است. اظهارات اخیر نیز باید از همین جنبه مورد بررسی قرار بگیرد. این یک تکنیک برای رهایی از فشارهای داخلی و اقدامی در جهت گرفتن آرای بیشتر در انتخابات های پیش روست».

این کارشناس با اشاره به سابقه روابط حسنه ما بین ترکیه و اسرائیل گفت: «روابط خوب و حداقل معتدل با اسرائیل همواره سرلوحه سیاستمداران حاکم بوده است.  در حال حاضر نیز حزب عدالت و توسعه از این سیاست پیروی می کند. به علاوه آنکه حزب ملی گرای خلق نیز که حزبی راست گراست بر حفظ روابط با اسرائیل در سطح منطقه ای تاکید کرده است. برای درک سیاست واقعی ترکیه نسبت به اسرائیل باید به اقدامات صورت گرفته نگاه کنیم. علی رغم تمام اظهارات و واکنش‌های صورت گرفته اقدامات عملی آنچنانی که بتوان گفت  این صحبت ها شعار نبوده اند انجام نشده است.»

ترکیه به دنبال عذرخواهی ضمنی از اسرائیل است

بدری فرات با اشاره به ماهیت عذرخواهانه اظهارات رجب طیب اردوغان در مقابل اسرائیل نیز گفت: «اگر نگاه ریزبینانه‌ای به این اظهارات و صحبت های قبلی داشته باشیم متوجه این موضوع خواهیم شد که ترکیه به دنبال عذرخواهی ضمنی از اسرائیل و ارتقا سطح همکاری‌های خود با اسرائیل است. اقتصاد ترکیه نیز در وضعیت بغرنجی قرار دارد که بازارهای جدید را می‌طلبد. علاوه بر آن در زمینه سیاست خارجی نیز ترکیه در شرایط سختی قرار داشته و نیاز مبرمی به حمایت های منطقه ای را به وجود آورده است.»

این کارشناس با اشاره به انزوای ترکیه در سال های اخیر نیز اظهار داشت: «ترکیه با سیاست‌های خصمانه‌ای که در سال های اخیر در قبال کشورهای منطقه و جهان در پیش گرفته است از طرف جامعه جهانی در حال طرد شدن است. این یک بن بست بزرگ برای سیاست مداران حزب  حاکم است. از این رو به نظر می‌رسد حزب حاکم به دنبال افزایش حامیان منطقه ای و جهانی خود است.»