گروه گزارش: مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: شاخص کیفیت هوای تبریز در روز شنبه، با وجود این که میزان آلودگی هوا به صورت نسبی کاهش را نشان می‌دهد، اما همچنان در وضعیت ناسالم برای همه گروهها قرار دارد.

داود قاسم زاده در گفت‌وگو با خبر نگاران اظهار کرد: میانگین شاخص کیفیت هوای تبریز امروز شنبه، برابر با ۱۵۷ بوده و برای همه گروه‌های  ناسالم است.
وی افزود: در وضعیتی که هوا برای همه گروهها ناسالم است، توصیه می‌شود با مشارکت عمومی از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا گردد خودداری شود.
وی افزود:افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، زنان باردار و شیرده، سالمندان و کودکان از فعالیت  در خارج از منزل خودداری کنند.
قاسم زاده صرفه جویی در مصرف انرژی، پرهیز ازتردد های غیر ضروری درون شهری ،مدیریت زمانی و مکانی سفرهای درون شهری و استفاده از حمل و نقل عمومی و عمل به توصیه های زیست محیطی را از راههای موثر در کاهش آلودگی هوا دانست.
شاخص آلودگی از ۰ تا ۵۰ هوای پاک، از ۵۰ تا ۱۰۰هوای سالم، از ۱۰۰ الی ۱۵۰ هوای ناسالم برای گروه‌های حساس بوده و هم‌چنین از ۱۵۰ الی ۲۰۰ نیز بیانگر ناسالم بودن هوا برای تمامی گروه‌ها و شاخص آلودگی بیش از ۲۰۰ نیز وضعیت بحرانی آلودگی هوا را نشان می‌دهد.