شهرتبریزاست و جان قربان جانان می‌کند/ سرمه چشم ازغبارکفش مهمان می‌کند/

 

تبریز شهر اولین‌ها، شهر غیورمردان، شهر شهیدپرور، با انتخاب به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی بار دیگر نام و آوازه اش را در جای جای ایران سرخواهد داد تا بر جهانیان ثابت کند که لایق بهترین‌هاست. کلانشهر تبریز توانسته است این موهبت را از آن خود کند. قطعا گردشگران برای دیدن برج‌ها و مراکز خرید به تبریز سفر نمی‌کنند. آنچه در این میان برای گردشگران اهمیت دارد؛ مراکز تاریخی و باقدمت چندین ساله است. همچنین آداب و رسوم مردم تبریز، لباس‌های محلی و موسیقی‌های اصیل آذربایجانی نیز باید مورد توجه قرارگیرند. آنچه بیشتر در جهانی‌شدن کلانشهر تبریز اهمیت دوچندان دارد، نحوه برخورد تک‌تک مردم با گردشگران می‌باشد و از آنجا که مردم آذربایجان به میهمان‌نوازی معروف هستند، قطعا دراین مورد سرافراز خواهند بود. در این گزارش سعی گشته است تا نظرات تک‌تک شهروندان مورد توجه قرارگیرد.

 

زیرساخت‌‎‌های ما باید اصلاح شوند

امیراحمدی، روانشناس بالینی می‌گوید؛ اینکه درسال ۲۰۱۸، تبریز به عنوان پایتخت کشورهای اسلامی انتخاب شده بحثی هست که همه تقریبا راجع به آن شنیده‌اند ودر مورد آن نیز می‌دانند. اما به نظر من از بابت آمادگی، زمینه‌اش وجود دارد اما نیازمند کارهای زیادی هست. اینکه بخواهیم تاریخ و تمدن شهرخودمان را به کشورهای دیگر بشناسانیم مسئله‌ای است که بالقوه توانش را داریم اما خب برای این کار نیاز به زیرساخت‌ها و اقدامات زیادی است. برای مثال وقتی میزبان چنین رویدادی خواهیم بود، زیرساخت‌‎‌های ما هم باید اصلاح شوند از جمله: وضعیت آسفالت خیابان‌ها، مبلمان شهری، فضای سبز، وسایل ‌نقلیه‌ عمومی، هتل‌ها، مراکزتفریحی. همچنین فرهنگ‌سازی درجامعه و افزایش آگاهی‌ها در جامعه با پدیده توریسم و هزاران مسئله دیگر.

 

مردم باید باهم مهربان باشند

حمیده مقدس زاده ـ بازیگر تلویزیون ـ نیز معتقد است؛ تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری درجهان اسلام انتخاب گردیده که جای خوشبختی و خرسندی دارد. هرچه فعالیت دوچندان درعرصه هتل‌ها، مراکز تاریخی، اشخاصی که راهنمای توریست‌ها البته به زمان‌های مختلف باشند. زیرا که این عوامل بسیار مهم است. اما در این میان؛ مهمترین مسئله ای که من درهمه جا بازگو می‌کنم؛ ایجاد و ساخت سرویس‌های بهداشتی است. در شهر تبریز متاسفانه برای استفاده توریست‌ها که لایق آنها باشد و برتربودن شهرمان را ثابت کند وجود ندارد. شهر ما به عنوان مهمترین و توسعه‌یافته‌ترین شهرایران در جهان معرفی شده پس شایسته است که لایق‌تر رفتار کنیم. اما مهمترین مسئله‌ای که باعث رضایت‌مندی توریست‌ها هم هست، نحوه برخورد مردم است که باید باهم مهربان باشند.

 

تبریز برای جهانی‌شدن مسیرطولانی دارد

سعید قمری ـ کارمند بخش خصوصی(گسترش فولادتبریز) ـ می‌گوید:  به عنوان یک شهروند تبریزی در حد تبلیغات محیطی، بنرها که درسطح شهرنصب شده‌اند، آشنایی دارم که به نظرم اصلا کافی نیست. تبریز برای جهانی‌شدن مسیرطولانی دارد به عنوان مثال معابر و گذرهای تبریز درحد خود تبریزنیست چه برسد جهانی. آسفالت خیابان‌ها، عدم وجود تابلوهای آدرس‌دهی صحیح درسطح شهر، عدم وجود امکانات رفاهی، شهری. اقداماتی که برای آماده شدن تبریز برای رویداد۲۰۱۸ بایستی انجام شود بیشتر از آن است که دراین فرصت کم باقیمانده بتوان کاری کرد ولی اگر در زمان مناسب، آموزش‌دهی‌های لازم انجام

می‌شد، می‌توانستیم به بهترین نقش ممکن به پیشواز این رویداد برویم. به عنوان مثال رسیدگی به زیبایی‌های شهری، ایجادمکان‌های تفریحی و توریستی، آموزش به نیروهای خاص جهت راهنمایی و گردشگری، آموزش حداقل زبان مکالمه درسطح عموم جامعه.

 

تا حدودی پیشرفت‌های چشمگیری در شهر دیده می‌شود اما به نظرمن آمادگی کامل ندارد

آرزو رحیمی ـ مهندس کامپیوترـ نیز اینگونه در گزارش ما شرکت می‌کند که درسال۲۰۱۸، تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی میزبان گردشگران خواهد بود. تا حدودی پیشرفت‌های چشمگیری در شهر دیده می‌شود اما به نظرمن آمادگی کامل ندارد. هنوزساختمان‌ها و برج‌های نیمه‌ساخت در تبریز به‌چشم می‌خورد. برخی پیاده‌روها درحال ساخت است. بناهای تاریخی که درحال مرمت و بازسازی است،تمام نشده است. تاکسی‌های فرسوده در سطح شهر به چشم می خورد همچنین متروی شهرهم کامل نشده است. افرادی برای معرفی شهرتبریز برای گردشگران در نظر بگیریم. تاکسی‌ها مجهز به  Gpsباشد و راننده‌ها تا حدامکان مسلط به زبان انگلیسی باشند. همچنین برای دستفروشان که درکنار پیاده روها بساط می‌کنند بازار سرپوشیده ای در نظربگیرند تامنظره شهرتبریز بهتر جلوه کند.

 

تبریز برای جهانی‌شدن نیاز مبرم به فرهنگ‌سازی دارد

مهرک بنائی ـ کارشناس مامایی ـ نیز می‌گوید: به نظرمن تبریز برای جهانی‌شدن آمادگی ندارد و نیاز مبرم به فرهنگ‌سازی دارد. این را در نظر بگیریم که اگر یک میهمان خارجی به تبریز سفرکند، برخورد صحیح با آنها را داریم مشکلاتی از قبیل اینکه وقتی اتوبوس‌ها تا دم در از مسافر پرمی‌شود یا وقتی سوار تاکسی می‌شویم راننده ‌تاکسی سر هرچهار راه  بوق می‌زند و با صدای بلند مسافر جمع می‌کند، وقتی عابر ازروی خط عبور ‌نمی‌کند و احترام به راننده نمی‌گذارد.

نظرات و سخنان هریک از شهروندان  قابل احترام می‌باشد. امیداست مسئولین بافعالیت هرچه بیشتر درصدد جبران کاستی‌ها برآیند تا دراین زمان کم باقیمانده جلوه شهرتبریز شایسته میهمانان و گردشگران باشد.

گزارش از آناهیتا رحیمی