عده‌ای به شوق علم، عده‌ای به عشق مدرک، گروهی از سر جبر زندگی یا خانواده، گروهی دیگر بدون انگیزه و هدف، گروهی کثیر هم به امید کسب‌وکار و رسیدن به جایگاه شغلی، حالا جمعیت چهار میلیون ‌و ‌نیمی «دانشجویان» کشور را تشکیل می‌دهند؛ جمعیتی که از دهه‌های٨٠ تا٩٠ با ظهور پی‌درپی دانشگاه‌های غیرانتفاعی و علمی‌‌ کاربردی، دو برابر شده و حالا تب کنکور را به جای دانش‌آموزان دهه‌های قبل از ٨٠ ، دست‌اندرکاران دانشگاه‌های پولی دارند تا صندلی‌های دانشگاه‌هایشان خالی از دانشجو نماند؛ چنان‌که در همین استان خودمان، آذربایجان شرقی، فقط طی یکی‌دو سال اخیر، چندین دانشگاه با خالی‌ماندن صندلی‌هایشان، رو به انحلال رفتند.

با توجه به این مسائل در ادامه، در گفتگو با برخی دانشجویان و استادان دانشگاهی، نگاهی کرده‌ایم به وضعیت دانشگاه‌های شهرمان و اینکه چقدر خروجی این دانشگاه‌ها با نیاز جامعه متناسب است.

دلهره ۲۰ ساله برای هیچ!

با یک حساب سرانگشتی، نزدیک به ۲۰سال، از الفبای تحصیل تا اتمام دوره دانشجویی، پشت نیمکت‌های مدرسه و دانشگاه زمان می‌برد تا بشوی فارغ‌التحصیل دانشگاهی و مدرک بگیری. گویا ٢٠سال که تمام می‌شود، تازه می‌فهمیم رشته تحصیلی‌ای که عمری برای کسب مدرک آن شبانه‌روز زحمت کشیده و ایام پردلهره‌ای را برای ادامه تحصیل گذرانده‌ایم، هیچ‌گونه نیازی برای آن در جامعه نیست. نه از بازار کار خبری می‌شود و نه از درآمد. فقط وقتی تلف شده و عمری هدر رفته و حاصل آن یک برگ مدرکی شده که به هیچ دردی نمی‌خورد. از یک طرف، به شغل نان‌وآب‌دار و آبرومندی نیاز داری و ازطرف دیگر، زندگی‌ات بلاتکلیف می‌ماند تا زمانی که آیا شغلی برایت دست و پا شود یا نه.

این وضعیت، چشم‌انداز پیش‌روی جمعیت تقریبا پنج میلیونی دانشجویی است که با جمع‌زدن فارغ‌التحصیلان سال‌های قبل، به جمعیتی بزرگ‌تر می‌رسیم که همگی یا سرشکسته از راه رفته یا بلاتکلیف و به امید اثربخش‌بودن مدرک دانشگاهی‌شان هستند.

نخبه ای که کارش به جاروکشی در فست فود کشیده است!

مصطفی توکلی‌زاده یکی از همین دانشجویانی است که چند سالی از فارغ‌التحصیلی‌اش گذشته و حالا بعد از ناامیدشدن از به دست آوردن کسب‌وکاری با مدرک تحصیلی‌اش، در یکی از فست‌فودهای تبریز به کار رفت‌وروب و خدمات مشغول است.

او در پاسخ به این سوال که با چه هدفی سراغ مدرک مهندسی عمران رفته و ارزیابی خودش از کارایی‌نداشتن مدرکش چیست، عنوان می‌کند: در رشته ریاضی و فیزیک، جزو نخبه‌های کلاس بودم و بر همین اساس، رتبه‌ای سه‌رقمی در کنکور آوردم. هنگام انتخاب رشته، فکر می‌کردم کلاس و پرستیژ رشته‌های مهندسی از هر رشته‌ای بالاتر است و فقط به امید اینکه شخص بزرگی در عرصه مهندسی شوم، رشته‌ام را انتخاب کردم، اما در دوران دانشجویی و الان که سه سال از فارغ‌التحصیلی‌ام گذشته، می‌بینم که هزاران نفر در همین شهر تبریز مدرک مهندسی دارند، اما هیچ نیازی به آن‌ها نیست. در حال حاضر هم از روی ناچاری و به دلیل تشکیل خانواده، مجبورم به هر طریقی، حتی انجام رفت‌وروب با مدرک مهندسی، درآمد زندگی‌ام را تامین کنم.

 

اشتباه کردم، اشتباه!!

حمید سلطانی دیگر دانشجویی است که در حال حاضر، در ترم آخر رشته شیمی محض در دانشگاه مشغول به تحصیل است. او در پاسخ به این سوال که در آستانه فارغ‌التحصیلی، چه آینده‌ای را برای ادامه تحصیل و اشتغال خود در نظر دارد، می‌گوید: اشتباه کردم، اشتباه. فقط برای کسب مدرکی از دانشگاه، هر رشته‌ای که به رتبه کنکورم می‌خورد را انتخاب کردم و حالا چهار سال است که بدون انگیزه و حتی با ناامیدی از آینده، در حال تحصیل هستم. وقتی می‌بینم دیگر فارغ‌التحصیلان رشته‌ خودم با مسافرکشی تا فروشندگی پوشاک و کار در رستوران، نهایت تلاششان برای اشتغال بوده، احساس پشیمانی‌ام چندبرابر می‌شود؛ اینکه چرا صرفا برای گرفتن مدرک، بیهوده دانشجوی رشته‌ای شده‌ام که نیازی به آن نیست.

 

نظام آموزشی ما بیمار است

به سراغ دانشجویان دیگر هم می‌رویم. فهمیه طالبی دانشجوی مقطع کارشناسی‌ارشد مدیریت است. او از روزها و شب‌هایی می‌گوید که خودش را در اتاقش حبس می‌کرد تا بتواند از سد کنکور کارشناسی‌ارشد برای پذیرش در دانشگاهی دولتی عبور کند. حالا هم‌رشته ای ‌های خودش را می‌بیند که حتی بعد از فارغ‌التحصیلی، مدرکشان بدون‌کاربرد برای آن‌ها مانده‌است.

او می‌گوید: امروز با یک واقعیت غیرقابل‌تردید روبه‌رو هستیم و آن این است که نظام آموزشی ما در سطوح آموزش و پرورش و آموزش عالی بیمار است و باید دست‌اندرکاران به فکر انقلابی در این نظام آموزشی باشند. امروز بازار از بسیاری از رشته‌ها اشباع شده و تا چند سال آینده هم با کمبود نیرو روبه‌رو نیستیم که در این‌باره لازم است مسئولان طی بررسی‌های کارشناسانه، چنین رشته‌هایی را شناسایی و از پذیرش دانشجو در آن رشته‌ها خودداری نمایند. در مقابل هم در بالابردن ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌هایی که نیاز روز بازار است اهتمام جدی داشته‌باشند.

آفت مدرک‌گرایی

هم‌کلام‌شدن با دانشجویان رشته‌های مختلف، چند آسیب مهم دانشگاه‌ها را به ما یادآوری می‌کند. آفت مدرک‌گرایی، تعریف‌نشدن مبانی کاربردی و تحقیقاتی و کم‌رنگ‌شدن انجام کارهای آزمایشگاهی و عملی سبب شده‌است تا در دوران کنونی، موجی از فارغ‌التحصیلانی داشته‌باشیم که مدرک آن‌ها هیچ کاربردی برایشان ندارد.
بدیهی است برای حل معضلی که امروز با آن روبه‌رو هستیم، باید به فکر هدفمندنمودن رشته‌های تحصیلی باشیم؛ یعنی از همان بدو ورود دانشجو به دانشگاه‌ها، بازار کار همان رشته را هم برایش تعریف و تبیین نماییم. از طرفی هم برخی رشته‌های دانشگاهی موردنیاز جامعه ما نیست و لازم است به حذف چنین رشته‌هایی مبادرت کنیم، اما از همه این موارد مهم‌تر این است که در اولین فرصت، به فکر ایجاد پیوندی میان فنی‌وحرفه‌ای و دانشگاه‌ها باشیم و این دو نهاد مهم آموزشی را بیشتر به هم نزدیک کنیم.