یکی از بحران هایی که اخیرا جامعه با آن مواجه شده، تاخیر در ازدواج جوانان است؛ این امر در بعد اجتماعی به معضل بزرگی تبدیل شده است تا جایی که مقام معظم رهبری نیز به کرّات نسبت به آن هشدار داده و خواستار حمایت از ازدواج، رشد سالم باروری و افزایش فرزندآوری شده است.

در دهه ی اخیر اما شاهد این معضل بزرگ هستیم که جوانان خیلی کمتر به ازدواج و تشکیل خانواده می اندیشند؛ بیکاری، مشکلات فراوان اقتصادی، مسئولیت‌گریزی، ترس از طلاق و شکست در زندگی آینده، زیاده خواهی خانواده ها در اوایل ازدواج، رواج مردسالاری و زن‌سالاری و رقابت بین آنها، از مهمترین دلایل اجتماعی هستند که تمایل جوانان به ازدواج را کاهش می‌دهند.

اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و اخلاق دلایلی هستند که در بالا رفتن سن ازدواج جوانان تاثیر بسیاری دارند؛ مشکلات اقتصادی، مسکن، تهیه وسایل زندگی، مهریه های بسیار سنگین که توسط خانواده ها تعیین می شوند، بیکاری، نبود ضمانت کاری، رفاه زدگی برخی از جوانان و فقر خانواده ها، چشم و هم چشمی ها و رواج جهیزیه های کمر شکن، از مهمترین علل اقتصادی در تأخیر ازدواج جوانان است.

مادی بودن تمام جوانب زندگی های کنونی و وجود قوانینی مانند زندانی شدن جوانانی که قادر به پرداخت مهریه نیستند موجب ترس آنها از ازدواج شده است، افراد جامعه هر روزه با دیدن افرادی که درگیر چنین مسائلی هستند، کاملا از ازدواج دلسرد شده و دوری می گزینند.

مداخله خانواده‌ در زندگی جوانان از دیگر دلایلی است که سبب می شود تا جوانان تا دیر هنگام نتوانند احساس آزادی کرده و با برآورد هر مطالبه توسط والدین، توقعات نیز بالا رفته و سبب کاهش امر ازدواج می شود.

اعتیاد، یکی دیگر از مسائلی است که موجب ترس دختران دم بخت می شود، طوری که در برخی موارد، اعتیاد فرد، پس از ازدواج معلوم و همین سبب ایجاد اختلاف و طلاق در خانواده می شود.

متاسفانه رواج «ازدواج دیرهنگام» در بین جوانان به امری عادی و طبیعی تبدیل شده و همین نیز سبب نگرانی های بیش از اندازه والدین و علاوه بر آن، نگرانی جامعه نیز می شود، چراکه جمعیت جامعه به سوی پیری رفته و در بسیاری از اوامر بلاتکلیف و با عدم پیشرفت مواجه خواهیم شد.

افسردگی و اضطراب، بی‌توجهی به مسایل دینی، ترس از تعهد متقابل در تأخیر ازدواج بسیار تاثیرگذار می باشد؛ هدف اصلی از ازدواج باید رسیدن زن و مرد به کمال باشد؛ خانواده ها نیز می توانند با کم کردن توقعات خویش، کاهش تجملات و مخارج اضافی به جوانان در حل این معضل کمک بسیاری نمایند.

ثمیه حسینی