بعد از جدایی توافقی جان توشاک از تیم تراکتورسازی، این تیم کماکان نتوانسته است سرمربی جدید خود را معرفی نماید و محمد تقوی به صورت موقت هدایت سرخ‌پوشان را بر عهده دارد؛ البته این مربی ارمغان خوبی داشته و او از زمانی که بر مسند مسئولیت فنی تراکتور نشسته، در ۴ بازی توانسته است به ۳ پیروزی دست یافته و تنها یک بار با شکست در کنفرانس خبری بعد از بازی شرکت کرده است.

تراکتورسازان با دست‌فرمان تقوی ابتدا توانستند در دیداری خانگی با ۶ گل استقلال خوزستان را در هم کوبیده و قاطع‌ترین پیروزی تاریخ خود در لیگ برتر و همچنین لیگ هجدهم را رقم بزنند، آنها سپس در زمین صنعت‌نفت نتیجه را ۲ بر یک واگذار کردند تا وضعیت از این رو به آن رو شده و ضمن دبل ناکامی برابر این تیم آبادانی در فصل جاری، اولین شکست لیگ برتری خود را هم برابر زردپوشان تجربه نمودند.

در ادامه سرخ‌پوشان دیار آذربایجان با نتایج مشابه از سد سپیدرود و پیکان گذشتند با این تفاوت که اولی در خانه و به صورت دراماتیک رقم خورد و دومی در بیرون از خانه و با شروع طوفانی در دقایق ابتدایی، تا تراکتور پرستاره برای اولین بار در فصل جاری به ۲ پیروزی پیاپی دست یافته و با رسیدن به مکان سوم جدول، هواداران پرشمارش را برای پایان دادن به حسرت قهرمانی در لیگ برتر فوتبال امیدوار سازد.

حالا همین نتایج خوب و کسب ۹ امتیاز از ۱۲ امتیاز ممکن، باعث شده است تا مسئولان تراکتور برای انتخاب سرمربی در دو راهی بین ماندن تقوی و انتخاب سرمربی خارجی قرار بگیرند. در این میان، با توجه به شرایط موجود، گزینه خارجی به لحاظ مسائل ارزی بسیار پرهزینه بوده و همچنین اگر فردی ناآشنا به فوتبال ایران باشد مطمئناً زمان خواهد کشید تا وی به شناخت لازم دست یابد و بسیار ریسک‌پذیر تلقی می‌شود.

البته نباید از این عقیده نیز چشم‌پوشی کرد که شاید انتخاب مربی خارجی در وضعیت فعلی بهترین تصمیم باشد و او تا نیم‌فصل می‌تواند آگاهی نسبی از شرایط محیطی فوتبال ایران کسب نماید اما در سوی دیگر باید پذیرفت که این تغییر ممکن است نتیجه نداده و تراکتوری را که هم‌اینک در زمره مدعیان قرار گرفته است، از مسیر خود خارج سازد. یعنی بدترین حادثه برای تراکتور کهکشانی که چرخ‌هایش در حال حاضر روی دور موفقیت قرار دارد.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد محمد تقوی حداقل تا نیم‌فصل سرمربیگری تیم تراکتورسازی را بر عهده خواهد داشت و اینکه وی به صورت رسمی از سوی باشگاه به عنوان سرمربی معرفی نشده است به خاطر حساسیت‌هایی است که هواداران روی گزینه‌های داخلی دارند. همچنین وعده مالک این باشگاه که اعلام کرده بود سرمربی آتی تراکتور به احتمال ۹۰ درصد خارجی خواهد بود و با این اتفاق این وعده در خطر عدم تحقق قرار می‌گیرد.

این درحالی است که در نگاهی دیگر ادامه دادن با محمد تقوی نیز درشرایطی که او همچنان در مرحله «آزمون و خطا» قرار دارد، ناخودآگاه ریسک بزرگی محسوب می‌شود و عدم نتیجه نگرفتن در بازی‌های حساس پیشِ‌رو کافی است تا دوباره حواشی شروع شود. درست به سان ریسک گزینش مربی خارجی که عنوان شد احتمال دارد در کوتاه مدت جوابگو نبوده و این تیم پرستاره را با بحران جدی مواجه سازد.ش

بنابراین، باید منتظر ماند و دید که سرنوشتِ تراکتور کهکشانی در دیدارهای آینده و تا نیم‌فصل چگونه رقم می‌خورد و آیا نتایج، مدیران این تیم را مجاب به ابقای تقوی و معارفه رسمی وی به عنوان سرمربی می‌کند و یا راهی جز انتخاب گزینه خارجی باقی نخواهد ماند. برای یافتن پاسخ این سوال مطمئناً ۴ بازی آینده تراکتور از جمله دیدار حساس و حیثیتی در خانه مدافع عنوان قهرمانی دلایل روشنی هستند.