معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تبریز اعلام کرد: به دنبال اجرای طرح زوج و فرد در محدوده ترافیک هستیم.

به گزارش خبر صبح به نقل از ایسنا، مهدی یوسفی در صحن علنی شورا اظهار کرد: به منظور توسعه حمل و نقل عمومی در محدوده مرکزی تبریز و کاهش آلودگی هوا، طرح اجرای زوج و فرد در محدوده ترافیک تبریز -که شامل چهار درصد مساحت شهر است- را به شورای ترافیک استان ارسال کرده‌ایم.

وی با اشاره به عواید اجرای طرح LEZ در سال گذشته، گفت: سال گذشته این طرح در ۱۲ درصد از مساحت سطح شهر اجرا شد که منجر به کاهش ۳۷ درصدی روزهای ناسالم تبریز در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ شد.

وی در رابطه با جزئیات آمار و ارقام مربوط به حمل‌و‌نقل شهری، اظهار کرد: ۸۵۰ هزار خودروی سواری برای یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت تبریز پلاک گذاری شده و روزانه سه میلیون و ۶۰۰ هزار سفر درون شهری در تبریز اتفاق می‌افتد، همچنین وسائط حمل‌ونقل عمومی تنها ۱.۴ درصد خودروهای تبریز را شامل می‌شود، اما ۵۵ درصد حمل‌ونقل درون شهری تبریز را برعهده دارند.

یوسفی در رابطه با رویکرد شهرداری تبریز در زمینه ترافیک در سال جاری، بیان کرد: توسعه حمل و نقل عمومی، آرام‌سازی ترافیک، توسعه مدیریت هوشمند، پروژه ترافیکی (عمرانی) و آموزش و بهبود ترافیک برنامه‌های در حال اجرای شهرداری تبریز در زمینه ترافیک است.

وی در رابطه با تجزیه و تحلیل نقاط حادثه خیز تبریز، گفت: ۲۵ نقطه حادثه نیز در تبریز شناسایی و رفع شده است و تنها ۱۰ نقطه حادثه خیز مانده که در حال بررسی و رفع آن‌ها هستیم.

یوسفی ادامه داد: با اجرای برنامه‌های متعدد، موفق به کاهش ۴۶ درصدی تلفات جانی ناشی از حوادث رانندگی در شش ماهه اول سال ۹۷ نسبت به زمان مشابه سال گذشته شده‌ایم.

به گفته‌ی وی، نصب ۴۷ سرعت کاه، آموزش مسائلی مربوط به ترافیک در مدارس، ارسال پیامک جرایم به مالکان خودرو، نصب تابلوهای جدید انسان محور، نصب پل‌های عابر پیاده و… در سطح شهر از دیگر اقدامات انجام شده در راستای حمل و نقل و ترافیک است.

وی در خصوص بودجه مصوب معاونت حمل و نقل شهرداری تبریز در سال جاری گفت: بودجه پیشنهادی ۱۲ میلیارد تومانی به چهار میلیارد تومان کاهش یافت که از شورای شهر تقاضا داریم در بودجه سال آتی، موضوع حمل و نقل عمومی و ترافیک را مدنظر قرار دهند.

یوسفی با انتقاد از عدم اسقاط خودروهای فرسوده در تبریز، بیان کرد: طی دو سال گذشته اسقاط خودروهای فرسوده متوقف شده و متاسفانه تعداد خودروهای ورودی و خروجی متناسب نیستند.