استاندار آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان شرقی مهاجرفرست‌ترین استان کشور بوده  و نیروی کار فعال و اقتصادی این استان به سایر کشورها اعزام می‌شوند که  با ادامه این روند مشکلات جدی برای استان ایجاد خواهد شد.
به گزارش خبر صبح به نقل از ایسنا، محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی استان، با بیان این‌که در سال های اخیر از تحولات اجتماعی به ویژه تحولات جمعیتی غفلت کرده‌ایم، اظهار کرد: درصورتی که تحولات اجتماعی جامعه را تحلیل و سیاست گذاری نکنیم، پیری جمعیت در کشور حاکم می شود و از سویی نیز به دلیل نداشتن برنامه‌های کلان با بحران جوانی مواجه شده و نمی‌توانیم از ظرفیت‌های آن‌ها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: اکنون تمام توان خود را در راستای جمع آوری داده‌های خام صرف کرده و اقدامات خاصی جهت تحلیل و سیاست گذاری این داده‌ها انجام نمی‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ضروری است تا داده‌های جمعیتی در قالب پروژه‌های تحقیقاتی به مراکز علمی واگذار شده و راهبردی برای آینده استان استخراج شود تا بتوانیم از آسیب‌های اجتماعی همانند طلاق، ازدواج‌های سفید، کودک همسری و … جلوگیری کنیم.

پورمحمدی با بیان این‌که نرخ رشد جمعیتی در آذربایجان شرقی نگران کننده است، متذکر شد: با ادامه این روند پیری جمعیت با سرعت بیشتری رخ داده و استان را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد.