خبر صبح؛ گوجه فرنگی، رب، سیب زمینی، پیاز، مرغ و گوشت قرمز از جمله اقلام مصرفی مردم است که طی روزهای پایانی سال گذشته دارای حواشی فراوانی شده اند و تبعات بالا رفتن قیمت شان دامن سال جدید را نیز گرفته است. گویی هر روز مردم با یک دغدغه و مشکل برای تامین کالاهای اساسی و مورد نیاز روزانه خود باید دست و پنجه نرم کنند و این در شرایطی است که نسبت درآمد و هزینه های یک خانوار فاصله ای بسیار از یکدیگر دارند.

مرغ همچنان در کانال ۱۵ هزار تومانی

این روزها بازار مرغ شرایط مطلوبی ندارد اگر چه وزیر کشاورزی پیش از این  به رسانه ها اعلام کرده بود که این اوضاع موقتی است و مردم نگران نباشند و تعادل قیمت در بازار ایجاد می شود اما قیمت مرغ همچنان در کانال ۱۵ هزار تومانی است.

آنگونه که خبرگزاری های مختلف در گزارش های خود آورده بودند با وجود اینکه در سال گذشته گوشت مرغ منجمد در استان آذربایجان شرقی با قیمت مصوب توزیع گردید اما همچنان شاهد هستیم که قیمت مرغ در تبریز همچنان در کانال ۱۵ هزار تومان است. این در حالی است که معاون وزیر صمت و مدیر عامل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان از تلاش برای کاهش قیمت مرغ خبر داده و گفته است: «حدود ۵ ماه پیش قیمت مرغ را قیمت گذاری کردیم و در آن جلسه مقرر شد مرغ در بازار  با قیمت  ۹ هزار و ۵۰۰ تومان توزیع شود و تنها اتفاقی که نیفتاد اجرای این مصوبه بود. سپس در یک جلسه دیگر قیمت مرغ  را  به شرط اجرای آن ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان مصوب کردیم.»

ماه رمضان و گرانی مرغ

کمتر از یک ماه دیگر ماه مبارک رمضان آغاز می شود. اگر اکنون وجود دلالان و واسطه ها باعث افزایش قیمت مرغ در بازار است در ماه رمضان مرغ گران تر و کمیاب تر خواهد بود و آنگونه که باید  به دست مردم نخواهد رسید که از هم اکنون مسئولان و متولیان امر باید چاره ای برای این مشکل بیندیشند.

عملکرد ضعیف جهاد کشاورزی

دور از اغراق نیست که بگوییم وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تنظیم بازار گوشت و مرغ عملکرد ضعیفی داشته اند. اما چرا تا کنون حتی یک مسئول در این زمینه ابراز شرمندگی نکرده و حتی استعفا نداده است خود جای سئوال است!؟ چرا که این موضوع که ارز دولتی برای کالاهای اساسی اختصاص یافته اما همچنان مردم مجبور باشند گوشت و مرغ را با قیمت نجومی خریداری کنند محلی از اعراب ندارد!

مهدیه السادات حسینی