خبر صبح/ بهار زیبای ۹۸ بالاخره از راه رسید و در کنار برخی مشکلات از جمله سیل های بنیان کنی که بخش زیادی از کشور را فرا گرفت، طبیعت رنگارنگ و هوای تمیز و پاک را به ایرانیان هدیه داد. بر اساس آماری که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ارائه داد، بر خلاف تصور مسئولان و مردم، آمار مسافرت ها نسبت به سال گذشته افزایش را نشان می دهد و این با توجه به سیلی که بیشتر استان های گردشگرپذیر را فرا گرفته بود، کمی عجیب اما امیدوارکننده بود. اما نکته مهم در این میان وجود عده ای از شهروندان و گاه گردشگران و مسافران است که با طبیعت مهربان برخورد درستی نداشتند و با  به جا گذاشتن انبوهی از زباله ها تصاویری نازیبا و چشم اندازهایی زشت از خود برجای گذاشتند که عمدتا این تصاویر درد آور در روستاها و مناطق خوش آب و هوا و بر لب رودخانه ها دیده می شود.


طبیعت گردی آذربایجانی ها

فصل بهار در اصل قدرت خداوند بزرگ در آفرینش رنگ ها و زیبایی هاست و همین تصاویر بکر و بدیع با آن هوای دل انگیز انسان ها را به دامان طبیعت می کشاند. از پرندگانی که بر روی درختان آواز می خوانند تا گیاهانی که به تازگی سر بیرون زده اند، در میان طبیعت بکر همه ی موجودات زنده مژده ی زندگی تازه و طراوت و شادابی می دهند. با جویبار آبی که صدایش موسیقی نامیرای افلاک است همسفر می شوند تا زیبایی ها  را بنگرند. آری این تابلوی زیبای طبیعت است که   با شوق به دیدنش می رویم.

آذربایجانی ها و مسافران و گردشگرانی هم که به این دیار سفر کرده بودند از زیبایی های طبیعت این منطقه دیدن کرده و ساعاتی را  به خوشی گذراندند. حتی بعضی از خانواده ها برای گردشگری و اتراق شبانه روزی در طبیعت بهاری و سرسبز آذربایجان از هفته های پیش از آغاز نوروز برای آن برنامه ریزی می کنند به گونه ای که محور اصلی مهمانی ها و رفت و آمدهای اقوام و فامیل در این ایام را انتخاب مکانی گردشگری برای برپایی چادرهای گروهی تشکیل می دهد.

زخم های طبیعت

اما طبیعت گردی به رغم تمام زیبایی هایی که خلق می کند گاه دردهایی را هم ایجاد می کند وآن دیدن انبوه زباله هایی است که بعد از گردش و تفریح بر دامن طبیعت رها می کنیم و می رویم. شاخه های شکسته درختان، بال زخمی پرندگان، نوشتن یادگاری بر روی تنه درختان و یا آتش زدن بوته ها، رها کردن بطری های پلاستیکی که خود یک فاجعه است.

تخریب وآلودگی محیط زیست و عرصه های طبیعی مقوله ای مهم و چالشی است که  به علت جمعیت انبوه و شمار بسیار گردشگران و طبیعت گردان نوروزی باید نسبت به آن دغدغه و حساسیت نشان داد؛ موضوعی که مدیریت آن وظیفه دستگاه های متولی و دوست داران محیط زیست استان است. البته باید یادآور شد که طی سال های گذشته در این زمینه فرهنگ سازی شده و تجربه نشان داده است که باید مردم و شهروندان را در این مهم مشارکت داد و حساسیت و پیوند و همزادی آذربایجانی ها با طبیعت و محیط زیست را به یک عادت تبدیل کرد.

یک پیام بهاری

هر ساله سازمان های مردم نهادی که در حوزه محیط زیست فعالیت دارند و مسئولان مربوطه، قبل از آغاز بهار بر حفظ محیط زیست و نگهداری مناسب از طبیعت از شهروندان درخواست حرمت نهادن به درختان و رودخانه ها را دارند که نعمت ها و نشانه های الهی هستند. بهار فرصت مغتنمی برای مهربانی و آشتی با طبیعت و محیط زیست است و همه باید تلاش کنیم تارهای وجود خودمان را به طبیعت گره بزنیم تا همدرد با آن شویم تا هرجا مشکلی برای طبیعت پیش آمد، دنبال چاره  باشیم یا حداقل از ادامه ایجاد مشکل و تخریب دست برداریم و همواره تلاش کنیم درجهت حفظ و حراست از محیط زیست، الگوی مناسبی برای دیگران و فرزندانمان باشیم. نمونه همین نامهربانی با طبیعت را در سیل های بنیان کنی که بیشتر مناطق کشور را درگیر خود کرد، دیدیم؛ دیدیم که چگونه تجاوز به حریم رودخانه ها و بریدن بی رویه درختان چه به روزمان آورد! پس بیائید درس عبرتی از این همه مصیبت و بلا گرفته باشیم، هم ما مردم و هم مسئولان!

در حالی که قبل از آغاز تعطیلات نوروزی و در طول آن در فضای مجازی با شعارها و عکس های کاربران سایت های اجتماعی مواجه بودیم که نوید طبیعتی پاک را می داد، در پایان این تعطیلات مشاهده کردیم که تقریبا میزان زباله سازی و رها سازی آن در طبیعت با سالهای قبل تفاوتی نداشته و گویا فضای مجازی اسیر شعارهای روشنفکری کاربرانش شده است. این مایه ی تاسف است که پس از سالها تذکر در رابطه با حفظ محیط زیست، امروز شاهد چنین وضعیتی هستیم.

اکبر ربانی