خبر صبح؛ گروه اقتصاد/ امسال از سوی مقام معظم رهبری سال «رونق تولید» نامگذاری شد. البته ایشان در تاریخ ۱۳ فروردین سال ۹۵ در مورد ضرورت توجه به تولید و راهکار‌های رونق تولید فرموده بودند: «انکار نمی‌کنم که تحریم‌ها در رونق تولید تأثیر منفی دارد، اما این را انکار می‌کنم که این تحریم‌ها بتواند برنامه ریزی‌ها را برای رونق تولید با مشکل مواجه کند. بنده نگاه می‌کنم به بخش‌هایی که حتی تحریم‌های دشمن در آن بیشتر بوده است، اما به همت مدیران و کارگران تولید پیش رفته است…» با توجه به جنگ اقتصادی تمام عیار علیه کشور بحث تولید داخلی از چند سال پیش مورد توجه قرار داشت اما امسال بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. اما همه این تلاش ها در صورتی به ثمر خواهد رسید که در داخل کشور از تولیدات داخلی حمایت صورت گیرد. مسئولیت‌های مهمی بر عهده مردم و مسئولان است تا با انجام آن‌ها، تولید ملی بهبود پیدا کند و وضعیت اقتصاد کشور بهتر شود. مسئولیت‌هایی که شاید از آن غافل هستیم یا از نتایج آن آگاه نیستیم.

اما خرید کالای تولید داخل چه سودی برای ما دارد؟! امنیت – اشتغال – زندگی بهتر – رونق اقتصاد – کاهش فقر – تقویت بورس – پول – جذب سرمایه – صرفه جویی ارزی

و چطور از کالای داخلی حمایت کنیم؟ برای حمایت از کالای داخلی مردم وظیفه ای دارند و مسئولان هم وظیفه ای دیگر.

 مردم: تلاش و تعصب در خرید کالای ایرانی، حمایت فروشندگان از کالای ایرانی، نخریدن جنس قاچاق، فعالان اقتصادی، افزایش تولید داخلی، ارتقای کیفیت تولید داخلی، انطباق تولید با نیازها و سلیقه‌ها و مزیت‌های روز، سرمایه‌گذاری در تولید، ورود به بازارهای خارج از کشور…

مسئولان: کمک به بازاریابی خارج از کشور و صادرات، دادن تسهیلات برای سرمایه‌گذاری در تولید، مدیریت جدی واردات، مبارزه جدی با قاچاق.

 در بخش صادرات که وظیفه خطیری بر عهده دولت است در سال ٩۵ بیش از ۴۴ میلیارد دلار کالای غیر نفتی از کشور صادر شده است. اقلام عمده صادر شده از کشور در سال ١٣٩۵ عبارت بودند از: میعانات گازی ،سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها ،گاز طبیعی مایع شده ،پروپان مایع شده  و سایر گازهای نفتی مایع شده.

اما مهمترین معضل پیش روی تولید داخلی قاچاق کالا است که بازهم دولت وظیفه مهمی در مقابله با آن بر عهده دارد. قاچاق بلای جان تولید ملی است. سال ٩۵ میزان کالای قاچاقی که به کشور وارد شده است بیش از ۱۲۶۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار بوده است. رقمی فاجعه بار که کمر هر اقتصادی را می شکند چه برسد به اقتصاد ایران.

نقش ما در مبارزه با قاچاق : مصرف نکردن جنس قاچاق، تماس با پلیس ١١٠ در صورت مشاهده کالای قاچاق در مغازه

کدام اجناس بیشترین حجم قاچاق را به خود اختصاص داده‌اند: پوشاک، طلا، لوازم آرایشی و بهداشتی، تلفن همراه

خسارت‌های قاچاق برای کشور: ضربه به تولید داخلی ،کاهش درآمد دولت از گمرک، مشخص نبودن سلامت کالا، کساد شدن بازار داخلی ،ضربه به برنامه‌های دولت ،ترویج اشتغال ناسالم ،تهدید تجارت سالم.

اکبر ربانی