خبر صبح؛ گروه اقتصاد/ درست است که وضعیت اقتصادی چنگی به دل نمی‌زند و روز به روز به تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار و جوانان جویای‌کار اضافه می‌شود، اما دلیل نمی‌شود با این خیال که «کار عار نیست‌» دست به هر کاری زد. دلالی هم شد کار؟ خیلی از کارشناسان معتقدند که علاوه بر فشارهای اقتصادی، فشارهای اجتماعی باعث می‌شود تا فرد در نقش یک واسطه‌گر تنها با یک ‌تماس‌تلفنی و کمتر از چند دقیقه مکالمه با طرف مقابل‌ پول هنگفتی را در حساب بانکی‌اش بلوکه کند. پاشیده شدن شاکله این قشر‌که به اقتصاد جامعه ضرر می‌زنند به دست من و شمای نوعی است؛ آن هم با رعایت چند نکته که شنیدنشان آگاهتان می‌کند.

سری به صرافی بزنید

«دلار دلار دلار …» امکان ندارد که از راسته خیابان دارایی تبریز رد شده باشید و آقایان دلار فروش را نبینید. اگر مسیر همیشگی‌تان باشد به‌خوبی چهره‌ها را می‌شناسید اما یک بنده‌خدایی با آنکه چهره خیلی از این افراد را می‌شناخت مالش را باخت. به گفته خودش: «هی فک و فامیل زیر پایم نشستند که پولت را دلار بخر سود می‌کنی. بعد از معامله با‌ یکی از این دلال‌های دلار تازه فهمیدم که چه کلاه گشادی ‌سرم رفته است. بی‌انصاف چند اسکناس روی هر بسته را ١٠٠ دلاری گذاشته بود اما محتوای داخل بسته ١٠ دلاری بود.»

از این قبیل اتفاقات تا دلتان بخواهد می‌افتد. تازه بگذریم که اگر پول نقد همراه داشته باشید ممکن است در صدم ثانیه در حین معامله جیبتان را بزنند. باور‌کنید مکانی‌که اسمش صرافی است برای همین کار تأسیس شده است.

با آشنا معامله نکنید

به‌ واسطه خرید خودرو با جوان٢٨ ساله‌ای‌ که ۶ -۵ سالی می‌شود مدرک کارشناسی‌اش را از دانشگاه فنی مهندسی گرفته و به قول خودش گذاشته دم کوزه و آبش را می‌‌خورد چند دقیقه‌‌ای هم کلام شدیم. پاتوقش بنگاه خودرو یکی از آشنایان شده است. دلال خرید و فروش ماشین است. معتقد است نون در همین کار است. بدون آنکه سرمایه‌ای بخواهد یا با اندک سرمایه‌ای به اندوخته مالی‌اش اضافه می‌شود. واسطه فروشنده و خریدار با صاحب بنگاه است. می‌گوید: به‌ واسطه شغلی که دارم دوستان، اقوام و آشنایان با اعتماد، خرید و فروش ماشینشان را به من واگذار می‌کنند. ماشین از این دست به آن دست می‌کنم و میانگین از هر خودرو یک میلیونی را در جیبم می‌گذارم و ۲۰۰ به‌ صاحب بنگاه کمیسیون می‌دهم. خدا برکت بدهد.

حالا مهم نیست که چه ضرری خریدار و فروشنده نا آگاه از معامله کرده است. توصیه می‌کنیم برای خرید و فروش خودروتان به چند بنگاه یا به سایت‌های خرید و فروش خودرو سر بزنید تا حداقل مزنه قیمت دستتان بیاید.

حکایت تکراری فروش بازیکن

کلا اگر حرفه ای وارد دنیای ورزش به خصوص از نوع فوتبالیش شوید با یک دو دو تا چهارتای ساده می توانید در مدت کوتاهی پول پارو کنید. حکایت بده بستان‌های بازیکن یا خرید شان از کشورهای خارجی و فروششان به باشگاهی داخلی مصداق عینی دلالی از نوع فوتبالی است.

هدیه فرهنگی بدهید

دم عید سنت عیدی دادن همچنان باقی است. بهتر نیست به‌جای آنکه کارتان را راحت کنید و از دلالان پول نو تا نخورده بگیرید، البته به قیمت بالاتر در عوض به بانک مراجعه کنید. راستی وحی منزل نیست که حتما عیدی پول بدهید هدایای فرهنگی دیگری ‌مثل کتاب جایگزین خوب و خاطره‌انگیزی است.

وقتی مسافر را روی هوا می‌زنند

خدا نکند که گیر این جارچیان بلیت بیفتید. کافی است یک روز به پایانه مسافربری(ترمینال) سر بزنید. آنجا مسافر که سهل است‌، پشه را روی هوا می‌زنند. رقابت ناسالم شرکت‌های مسافربری باعث شده است تا جارچیان روز به روز چاق و چله شوند. البته دلالی تنها با جار زدن و حضور فیزیکی انجام نمی‌شود. موردی را سراغ داریم که از صبح تا شب پشت کامپیوتر منزلش نشسته و همان‌طور که چای ‌می‌‌‌نوشد اینترنتی مسافران را به مقاصد مختلف جا‌به‌جا می‌کند و دست آخر پول واسطه‌گری قلمبه‌ای عایدش می‌شود. فارغ از اینکه بعضی از این افراد بلیت خیالی به مسافر می‌فروشند.
البته همچنان معتقدیم که «از ماست که بر ماست». اگر مسافران محترم برای تهیه بلیت به‌جای معامله با یک دلال که سر راهشان ایستاده سری به شرکت‌های مسافربری که مثلا ‌در پایانه‌مسافربری، راه‌آهن یا آژانس‌های مسافربری سطح شهر بزنند، مطمئن‌تر به مقصد می‌رسند و بازار این افراد را کساد می‌کنند و کمتر خدشه‌ای به اقتصاد این کشور
وارد می‌کنند.

پری اصغری مقدم