خبر صبح، گروه اجتماعی؛ شک و بی اعتمادی ریشه بسیاری از اختلافات زناشویی قلمداد شده است. فرد شکاک با توهمات بیمارگونه خود به همسر خود اتهام ناپاکی و خیانت زده و گاه این ظن منجر به جدایی می شود. علت اصلی این بدگمانی طرز برداشت های متفاوت است بدین معنا که نوع نگاه به زندگی فرد شکاک ممکن است با بقیه افراد فرق کند. شک و بی اعتمادی نشانه احساس ناامنی یا فقدان خویشتن داری است که برای توجیه بی اعتمادی خود دیگران را خطاکار و مقصر دانسته و شروع به سوال و جواب های مکرر و دائمی می کند.
سوءظن، فرد مبتلا را محکوم به زندگی در جهنمی دائمی و محکوم به تنهایی ابدی می کند. روابط را ویران می کند و کانون گرم خانواده را منهدم. فرد شکاک با دیگران رابطه عاطفی برقرار نکرده و مرتب در جنجال و جدل با دیگران به دنبال تلافی کردن است و با بزرگ جلوه دادن و فراموش نکردن اشتباهات دیگران درگیری ایجاد می کند و افسرده و مضطرب می شود و بیشتر اوقات خود را تحت تعقیب و در معرض خطر می بیند و گاهی با رفتارهای غیرعادی و جنون آمیز آزاردهنده غیرقابل تحمل می شود و گاهی این اختلال شدت یافته و به بیماری پارانوئید منجر می گردد.

چگونه با همسر شکاک خود رفتار کنم؟
صبر و تحمل و شنیدن حرفهای وی در برخورد با فرد شکاک بسیار مهم است. اینکه با صبوری شنوای حرف های همسر شکاک باشید این اطمینان را به او داده اید که می تواند احساساتش را بازگو کند و سعی می کند به تدریج احساسات منفی و دلهره های بی مورد را کنار گذارد. البته سعی در این باشد که ریشه این ظن را پیدا کنید. اینکه با آرامش و خونسردی پاسخگوی صحبت های همسرتان باشید و پس از تخلیه احساسات وی با نرمی شروع به بیان موضع خود کنید.هرگز در بین ارائه حرف های وی از قطع سخن و جملات تحریک کننده که حس حسادت وی را جریحه دار کند استفاده نکنید. چراکه نه تنها با این کار مشکلی را حل نکرده اید بلکه به بحث و جدل دامن زده اید. گاهی رفتارهای نامتعارف خود حس بدگمانی همسر را افزایش می دهد و تصورتان بر این باشد چنین رفتارهایی بهانه موجهی برای بدگمانی نیستند بلکه خود این رفتارهای نامتعارف از دید همسرتان به عنوان نشانه پنهان کاری محسوب می شود. تنها راه حل این مشکل صحبت درباره دلیل رفتارتان است چراکه با این عمل شکاف ارتباطی با همسرتان پر و اعتماد ایشان جلب می گردد. نکته قابل توجه در کنترل احساسات است چراکه تنها فردی می تواند مسئول کنترل احساسات باشد خود فرد است و لاغیر. پس بدگمانی های مکرر همسر بدگمان نباید حال و احساس شما را به هم ریخته و حس خوشایندی را کاهش دهند. اگر بدگمانی همسر از بیماری های حاد نباشد می توانید با دسترس بودن از نگرانی هایش کم کنید . اینکه همسرتان بداند کی و چگونه می تواند دسترسی پیدا کنداطمینان خاطر بیشتری در عشق پیدا خواهد کرد. در مکالمه های روزانه خود این اطمینان را به او بدهید که عاشقانه دوستش داریدو همیشه در کنارش خواهید بود و از هیچ تلاشی برای حل مشکلات زندگی مشترکتان دریغ نخواهید کرد. یکی از راههای کاهش ظن و گمان دعوت وی به گفتگوی منطقی دوستانه است و توضیح علت ناراحتی خود از سوال و جواب های مکرر اوست. چراکه شاید او برای جلب رضایت همسرش و رفع سو ظن ها تلاش کند وبا یادآوری این نکته که شاید ادامه روند گاهی ممکن است تداوم سوظن سبب دلسردی و ناامیدی و احتمالا جدایی و ادامه ندادن این رابطه شود. راه تخصصی روان درمانی راه حل جدی برخورد با فرد شکاک است تا بدین روش ریشه های بدبینی احساس حقارت و ناامنی و بی کفایتی بیمار شناسایی و با حوصله به درمان جدی وی پرداخت.
یکی از راههای اساسی در روان درمانی فرد شکاک البته در شروع درمان تشویق وی به نوشتن، موسیقی، نقاشی و یا هر هنر دیگری است تا از این طریق ترس و نگرانی و عقده های خود را بیرون ریزد و در او شور و شوق به وجود آورد. مرحله بعد شناخت اعضای خانواده بیمار از بیماری اوست تا او را بیشتر تحمل نموده و با توجیه شدن راههای کمک به او را دنبال می کنند و در بازه زمانی البته نامشخص مهارت های ارتباطی و اجتماعی با بیمار را شروع کنند.