خبر صبح– این چندمین بار است که آتش بر جان بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان افتاده و خسارات مادی و معنوی زیادی بر جای می گذارد. چندی پیش همین سرای معروف «ایکی قاپیلیلار» طعمه حریق شده بود و شب چهارشنبه این بازار دوباره آتش گرفت. آتشی که ۱۰۰ مغازه را خاکستر کرد و ۲۹ نفر را راهی بیمارستان!

تجمع مردم مانع اصلی امدادرسانی

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی در این خصوص گفت: آتش سوزی در راسته «ایکی قاپیلی» رخ داده و نیرو‌های آتش‌نشانی با حضور در محل حادثه توانستند حریق را اطفا کنند.

آتش سوزی در حالی شب گذشته رخ داد که شماری از مردم که بیشتر حجره داران این سرا بودند با اطلاع از وقوع این رویداد روانه بازار تبریز شدند و در نتیجه، ازدحام در خیابان اطراف به قدری بود که کار را برای امدادگران دشوار کرده بود. وضعیتی که نیرو‌های پلیس می‌کوشیدند آن را مدیریت کرده و راه را برای تردد خودرو‌ها و ماموران امدادی، اورژانس و هلال احمر باز نگه دارند.

علت حادثه و میزان خسارات در دست بررسی است
مدیر عامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز از اطفاء کامل آتش‌سوزی پس از پنج ساعت تلاش بی‌وقفه آتشنشانان خبر داد و گفت: دلیل وقوع این حادثه و میزان خسارات وارده به مغازه‌ها، از سوی کارشناسان سازمان در دست بررسی است و متعاقبا اعلام می‌شود.

 محمد قلیزاده در تشریح عملیات اطفای حریق گفت: حوالی ساعت ۲۲:۱۵ شب گذشته با گزارش مشاهده دود و آتش از بام بازار تبریز از سوی شهروندان به سامانه ۱۲۵، تیم‌های عملیاتی بلافاصله به محل اعزام شده و پس از حضور در محل حادثه و مشاهده دود و آتش شدید ضمن تقسیم بندی گروه‌های عملیاتی به تیم‌های مهار ، کنترل و اطفاء به اجرای عملیات اطفاء حریق این حادثه پرداختند.

وی ادامه داد: تیم‌های عملیاتی با استقرار در پشت بام و اطراف محل، آتش سوزی را تحت کنترل قرار داده و از سرایت آن به سراهای همجوار پیشگیری کردند، تیم‌های دیگر نیز ضمن رعایت همین اصول، عملیات اطفاء را به سرعت و ایثارگرانه در پیش گرفتند. وجود دود غلیظ، حرارت شدید و تجمع مردم و بازاریان در داخل بازار تبریز از جمله مشکلات عملیات اطفا این حادثه بود که خوشبختانه در آن آسیب و صدمات جدی به آتش‌نشانان وارد نشد و تنها تعدادی دچار دودزدگی و آسیب‌های جزئی شده و تحت درمان قرار گرفتند.

مدیر عامل سازمان آتشنشانی تبریز با اشاره به وقوع حریق مشابه در دو سرای بازار ایکی قاپیلار در سیزدهم آبان ماه ۸۸ افزود: تیم‌های عملیاتی در عملیات اطفاء حریق رشادت و جان فشانی ویژه‌ای از خود نشانان داده و همین حادثه که ۱۰ سال پیش رخ داده و در حدود دو روز به طول انجامیده بود را در طول پنج ساعت به طور کامل اطفاء کردند.

 

۱۰۰مغازه در بازار جهانی تبریز آسیب دیدند

مدیر پایگاه میراث جهانی بازار تبریز از آسیب دیدن حدود ۱۰۰ مغازه به دنبال آتش‌سوزی در این بازار تاریخی و جهانی خبر داد.

حسین اسماعیلی سنگری در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد: هنوز علت دقیق مشخص نیست، خوشبختانه کسی نیز در محل نبوده که آسیب جانی به دنبال داشته باشد، برای بررسی دقیق‌تر نیاز به زمان بیشتری داریم تا کارشناسان آتش‌نشانی بررسی‌های کاملی را انجام دهند.

وی با بیان این‌که این آتش سوزی بعد از اذان شب گذشته – چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت – شروع شده است، اضافه کرد: آتش ساعت سه و نیم – چهار بامداد مهار شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی بازار تبریز با بیان این که آتش‌سوزی رخ داده در همان محلی اتفاق افتاده که ۱۰ سال قبل نیز آتش‌سوزی اتفاق افتاده است، گفت: متأسفانه حدود ۱۰۰ مغازه در این آتش‌سوزی آسیب دیده‌اند.

مریم دالانی