در پی مطرح شدن ادعاهای ارضی از سوی گرجستان درباره مناطق مرزی با جمهوری آذربایجان گفتگوهای باکو با تفلیس برای حل اختلافات مرزی دو کشور آغاز شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی ” آذ نیوز” ، خلف خلف اف ، معاون وزیر خارجه و نماینده رییس جمهوری آذربایجان در امور مرزی، با لاشا دارسالیا ، معاون وزیر خارجه گرجستان دیدار کرد.

این گفتگوها در هفته آینده نیز ادامه خواهد یافت.  

در بیانیه وزارت خارجه جمهوری آذربایجان درباره گفتگوهای مرزی با گرجستان آمده است : ” مرزهای جمهوری آذربایجان و گرجستان دوره حاکمیت شوروی معین شده است. پس از استقلال دو کشور ، برای نشانه گذاری مرز میان جمهوری آذربایجان و گرجستان کمیسیون دولتی تشکیل شد که تاکنون ۱۱ جلسه این کمیسیون برگزار شده و دراین کمیسیون درباره نشانه گذاری ۴۸۰ کیلومتر از مرزهای دو کشور توافق حاصل شده است. هم اکنون نیز مذاکرات کارشناسی درباره ۱۶۶ کیلومتر از مرزهای دو کشور ادامه دارد. “

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان درباره تشدید اختلاف با گرجستان برسر مناطق مرزی افزوده است : ” امسال در آستانه عید پاک ، مرزبانان گرجستان از جمهوری آذربایجان خواستند رفت و آمد به منطقه تاریخی – فرهنگی ” کشیکچی داق” را تسهیل کند و  جمهوری آذربایجان نیز به این پیشنهاد پاسخ مثبت داد. در پی آن، طرف گرجی خواستار شد که تسهیل آمد و شد برای یک هفته دیگر تمدید شود و طرف آذربایجانی نیز با رویکردی مثبت به این درخواست، بر ضرورت تکمیل مساله نشانه گذاری مرزی در کوتاه ترین زمان ممکن تاکید کرده است و انتظار دارد که نشانه گذاری مرزی دو کشور در کوتاه ترین زمان ممکن به پایان برسد.”