شب جمعه لیگ هیجدهم تمام شد و تیم های تبریز علیرغم هزینه های سنگینی که روی دست مالک خود گذاشتند نتوانستند نتایج دلخواه مردم آذربایجان و تبریز را بدست بیاورند. ماشین سازی در انتهای جدول جا خوش کرد و تراکتورسازی هم که تا همین چند هفته پیش بهترین شانس برای قهرمانی را داشت در نهایت حتی نتوانست سهمیه آسیا را کسب کند و با پنجمی لیگ برتر به تعطیلات چند ماهه رفت.

 بدشانسی‌هایمان از روز بازی سپیدرود شروع شد

خبر صبح؛ اکبر ربانی- شب جمعه سرمربی بلژیکی تراکتورسازان بعد از تساوی دو به دو مقابل فولاد خوزستان، در نشست مطبوعاتی خود دلیل عقب ماندن تراکتورسازی از کورس قهرمانی را به بدشانسی هایی تعبیر کرد که در پی شکست از سپیدرود دامن این تیم پرهوادار را گرفت.

وی افزود: متاسفانه نتایج بازی های دیگر به نفع ما تمام نشد. دیدار تیم های پدیده و ماشین سازی برای ما اهمیت داشت که پدیده پیروز شد و این به ضرر ما بود. بازی با فولاد برای ما سخت بود؛ به خصوص مهاجم آنها یعنی پریرا برای کسب آقای گلی خیلی انگیزه داشت. از بازیکنانم رضایت دارم چون توانستیم بعد از گل خوردن به بازی برگردیم. در طول این هفته ذهنیت تیم‌مان را آماده کردیم که اگر از حریف عقب افتادیم بتوانیم به خوبی بازی را مدیریت کرده و به بازی برگردیم و از این بابت من از بچه‌هایم راضی هستم. استادیوم فولاد خوزستان بسیار زیبا بود و بازی کردن در چنین استادیوم‌هایی لذت‌بخش است که امروز هر دو تیم بازی قشنگی را ارائه دادند.

باید خودمان را برای فصل جدید آماده کنیم. تمام اتفاقات و بدشانسی‌هایمان از روز بازی سپیدرود شروع شد و امروز در دریافت گل دوم در دقایق پایانی بدشانس بودیم. ما می‌توانستیم به گل‌های زیادی دست پیدا کنیم ولی دروازه‌بان حریف امروز روز خوبی داشت. خیلی خوشحالم که اشکان دژاگه امروز با اینکه کسالت داشت توانست به بازی برسد و نشان داد که دلش با تیم است و دوست دارد هواداران را خوشحال کند. از نظر من نتیجه گرفتن تیم مهم است و از همه بازیکنانم در صورتی که نتیجه بگیریم راضی هستم. ما با مجموعه خوبی در ارتباط هستیم و رابطه خوبی داریم.

ماشین به کار تراکتور نیامد

شب جمعه ماشین سازی، تیم دوم شهر تبریز هم نتوانست از پس پدیده آماده این روزها بربیاید و در نهایت نتیجه بازی را که به شدت برای تراکتور مهم بود به حریف واگذار کرد. دیدار این دو تیم با برتری ۲ بر یک تیم مهمان به پایان رسید. و پدیده مشهدی برای اولین بار طعم حضور در آسیا را خواهد چشید.

گل‌های شاگردان یحیی گل‌محمدی را در این دیدار حسین مهربان در دقیقه ۱۸ و یونس شاکری در دقیقه ۷۱ به ثمر رساندند و حسین کنعانی‌زادگان در دقیقه ۵۵ یکی از گل‌های خورده را جبران کرد. مشهدی‌ها با این پیروزی ۵۶ امتیازی شدند و در رده چهارم باقی ماندند. در صورت قهرمانی یکی از تیم‌های پرسپولیس یا سپاهان در جام حذفی، سهمیه چهارم لیگ قهرمانان آسیا به پدیده خواهد رسید و فوتبال مشهد برای نخستین بار صاحب سهمیه آسیایی می‌شود.

بازیکنانم هیچ کم کاری نکردند

سرمربی تیم فوتبال ماشین سازی تبریز هم در پایان بازی حساس خود که برای دو جبهه می جنگید، هم برای تراکتور و هم تیم خودشان، گفت: بازی سختی را شاهد بودیم و هرچه زدیم به در بسته خورد و نتوانستیم در خانه از تیم خوب پدیده امتیاز بگیریم، بازیکنانم امشب هیچ کم کاری نکردند.

محمدرضا مهاجری با تقدیر از بازیکنان تیمش گفت: امشب بازیکنانم خیلی تلاش کردند ولی یکسری عوامل باعث شد تا نتیجه نگیریم، پدیده هم امشب جانانه بازی کرد.

وی ادامه داد: به خاطر یک فصل تلاش به بچه‌های خودم و تماشاگران ماشین‌سازی خسته‌نباشید بگویم. یک طوری شاید بهتر از اینها می‌بودیم، اما نشد. می‌توانم بگویم هیچ کم‌کاری از طرف بچه‌های ما نبود و تمام تلاش‌شان کردند.

مهاجری اظهار داشت: یکسری از عوامل باعث شد که نتیجه لازم را کسب نکنیم. سعی می‌کنم واقع بین باشم اما چرا یک بار اشتباه داوری به نفع ما رقم نمی‌خورد. تیم مقابل ما هم ۳ سال در آن مربیگری کردم و مقابل ما جانانه بازی کرد.

سرمربی ماشین سازی تبریز افزود: می‌خواستیم فوتبال جوانمردانه بازی کنیم اما بستر فوتبال جوانمردانه در ایران مطرح نیست.

وی با بیان اینکه در دیدار برابر پدیده داور اشتباه کرد که آن‌هم به ضرر ماست، گفت: بازیکنان تمام توانشان را گذاشتند اما بضاعت ما بیشتر از این نبود، زور ما به داور نرسید. در بازی برابر استقلال نیز داوری اشتباه کرد. در دقیقه ۱۵ که بازی بدون گل بود، روی محسن یوسفی خطایی انجام شد که داور پنالتی نگرفت.

مهاجری با اشاره به اینکه فدراسیون باید طرحی نو در داوری ایجاد کند زیرا این شرایط خسته‌کننده است، گفت: برای داوران احترام زیادی قائلم اما این اشتباه‌های سریالی باعث شد انگیزه ما کم شود.

وی با تاکید بر اینکه می‌خواستند انگیزه را در ما بکشند، افزود: با تیم‌هایی بازی داشتیم که در مسیر قهرمانی بودند و تا حدودی هم موفق شدند. امیدوارم قدرتمندتر ظاهر شویم.

وی با اشاره به اینکه مردم تبریز امروز خویشتن‌داری کردند که حرفی نزدند، گفت: مردم تبریز امروز جلوی خود را به خوبی گرفتند. وقتی در استقلال خوزستان بودم دیدم که به دلیل نتیجه نگرفتن، هواداران به زمین ریختند و با زدن داور و مسئولان جواب آن‌ها را دادند که البته حق داشتند.

مهاجری با بیان اینکه دروازه‌بان پدیده چند واکنش خوب داشت اما گل بدی خوردیم، ادامه داد: از دخسوس به خاطر گلی که خورد تعجب کردم اما او مثل هفته قبل در چند بازی ما را نجات داد.

وی با تاکید بر اینکه ماشین‌سازی تیم بزرگی است، گفت: بازیکنانم امروز با همه توان بازی کردند و نگه داشتن انگیزه آنها کار سختی بود.

پرونده لیگ هیجدهم بسته شد

در هر صورت لیگ برتر در دوره هیجدهم خود برای کشور و مردم تبریز بسته شد و آنها مثل چند دهه قبل بازهم نتوانستند جام قهرمانی را به تبریز بیاورند؛ جامی که بیش از همیشه به تبریز نزدیک بود.

تراکتورسازی امسال همه چیز داشت: مالک پولدار، تماشاگران پرشور و پرتعداد و از همه مهمتر بازیکنان درجه یک! اما نتوانست نتایج دلخواه را کسب کند. این مسئله باید مورد بررسی قرار گیرد تا برای سال های اینده بتوان امید مردم تبریز و آذربایجان را برای قهرمانی به واقعیت تبدیل کرد.

همچنان که پیرمرد باتجربه بلژیکی هم گفت همه چیز از آن بازی نحس شروع شد؛ باخت بد و مسئله دار به سپیدرود. تراکتورسازی در نتیجه دروازبانی مشکوک فروزان بازی را به تیم گیلانی واگذار کرد. اما باید در نظر داشت که در همان هفته سایر تیم های مدعی هم نتوانسته بودند نتایج خوبی کسب کنند. به نظر بیشتر کارشناسان باخت های بعدی تراکتورسازی که ناشی از عدم صحیح مدیریت روانی تیم بود، عامل عدم نتیجه گرفتن تیم شد. شاید اگر زنوزی یک ساعت بعد از بازی آنقدر سریع در مقابل دروازبان تیمش حکم صادر نمی کرد، تیم بدان سرعت وارد حاشیه نمی شد؟! و شاید ها و بایدهای دیگر که تنها می تواند تجربه ای باشد برای سالیان آینده!