رمضان، رسمی مشترک میان مسلمانان جهان است که در آن، بی‌کم‌و‌کاست همه از سحر تا افطار را روزه می‌گیرند. حال و هوای کشورهای اسلامی نیز در این ماه با برنامه‌های قرآن‌خوانی و برپایی سفره‌های افطاری تقریبا یکی است.

خبر صبح؛ سحر خرام- با این‌حال آداب و رسوم محلی، رمضان را در شهرها و کشورهای مختلف خاص و آدمی را به سفر در این ماه وسوسه می‌کند تا علاوه‌بر بازدید از جاذبه‌های گردشگری کشورها، تجربه‌ای منحصربه‌فرد از آشنایی با فرهنگ و رسوم مردم محلی را در کوله‌بار خود بگذارند. ما را همراهی کنید تا مقاصد گردشگری در ماه مبارک رمضان را به شما معرفی کنیم.

دبی؛ افطار در چادر عربی
گردشگران دبی در ماه رمضان می‌توانند در رویدادهایی شرکت کنند که دولت محلی سازمان‌دهی کرده است. این رویدادها با هدف آموزش و یادآوری معنا و اهمیت این ماه مقدس برای عموم مردم برگزار می‌شود. افطار در دبی با صدای توپ اعلام می‌شود. هتل‌ها معمولا هر روز در وقت افطار، چادری عربی برپا و غذاهایی چون هریس (غذایی که با گوشت بره و گندم پخته می‌شود)، زعتا (نانی محلی) و… را که منعکس‌کننده‌ فرهنگ عربی است، سرو می‌کنند.

استانبول؛‌ افطاری روزه‌دار و غیر‌روزه‌دار کنار هم
در استانبول، ماه رمضان، چادرها و مکان‌هایی در فضای عمومی شهر برپا شده است تا روزه‌داران و حتی کسانی که روزه نیستند، کنار هم افطار کنند. سوجوک، یوفکا، سیمیت، لاهمعجون، ایشلی کوفته و… ازجمله غذاهایی است که در افطار سرو می‌شود. همچنین محافل عمومی قرائت قرآن کریم در سطح شهر برپا می‌شود. مغازه‌ها باز هستند و خوراکی‌های سنتی، کتاب‌های مذهبی و زیورآلات می‌فروشند. بعد‌از افطار، اجراهای خیابانی عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی و… آغاز می‌شود.

کوالالامپور؛ گشت در خیابان‌ غذا
ماه مبارک رمضان در مالزی به برپایی بازارهای غذا شهرت دارد که در آن، انواع مختلفی از تنقلات سنتی، خوراکی‌ها و دسرهای مختلف به فروش می‌رسد. ناسی داگانگ، ساتای، ناسی‌کاندار و… از‌جمله خوشمزه‌ترین‌هاست. «بینتانگ» از خیابان‌های معروف در این ماه است که گردشگران و مردم محلی کنار هم به بازدید از آن می‌پردازند. بسیاری از مردم محلی، گردشگران را به مراسم افطار و جشن‌های خود دعوت می‌کنند.

قاهره؛ فانوس‌های روشن
اگر ماه رمضان، سری به قاهره بزنید، فانوس‌هایی که از خانه‌ها، رستوران‌ها و خیابان‌های قاهره آویزان شده است، توجهتان را جلب خواهد کرد. این فانوس‌ها هنگام غروب آفتاب روشن می‌شوند که نشان از پایان روزه‌داری دارند و زمانی‌که خورشید طلوع می‌کند و مردم در‌‌حال آماده‌شدن برای گرفتن روزه هستند، خاموش می‌شوند. از غذاهایی که می‌توانید در ماه رمضان در قاهره نوش جان کنید، می‌توان به ماهشی، آتایف و کونفه اشاره کرد.