خبر صبح؛ مریم دالانی –  ماه مبارک رمضان است و بسیاری از خانواده های نیازمند چشم به دست نیکوکاران و خیران دارند. عده ای از این خانواده ها، خانواده های آبرومند زندانیان جرائم غیر عمد هستند. در این گزارش برای زندانیان جرائم غیر عمد قلم می زنیم. آنانی که ندانسته و بر اثر تصادف و حادثه ای به پشت میله های زندان افتاده و اکنون نیز چشم یاری از مردم خیری را دارند که همواره و همیشه یار و مددکار محرومان و آسیب دیدگان بوده و هستند. خانواده هایی که در نبود یکی از اعضای خانواده اکنون  با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند، تحکیم بنیان خانواده و تلاش در راستای حفظ آن یکی از تاکیدات دین مبین اسلام است که همه مسلمانان موظف و مکلف به پیروی از این دستور دینی هستیم و رهایی و فرستادن یک زندانی آبرومند به آغوش خانواده اش نیز مصداق همین موضوع است که از لحاظ شرعی و دینی می تواند مورد توجه باشد.

نه مجرم هستند و نه کلاهبردار

قصه پر غصه ای است حال و روز ۵۳۰ زندانی جرایم غیر عمد در آذربایجان شرقی که ناتوانی در پرداخت بدهی، آن ها  را پشت میله های زندان انداخته است. نه کلاهبردار هستند و نه مجرم اما نداری و ناچاری آنها را  به بند کشیده و مدت هاست که در کنار آنهایی که مجرم و زندانی اند روزگار می گذرانند، به امید خیّری که شاید نگاه انسان دوستانه و کمک مالی آن، قفل زندان  را از زندگی آنها بردارد و به آغوش خانواده ای که چشم انتظارشان هست، برگردند؛ خانواده ای که بچه ها دلتنگ بابایند و مادری پیر آخرین آرزویش قبل از چشم بستن از دنیا، آزادی و دیدار فرزندش است.

همین چند روز پیش بود که مدیرستاد دیه آذربایجان شرقی خبر داد که ۵۳۰ زندانی جرایم غیرعمد با مبلغ بدهی ۱۵۲ میلیارد تومان در استان وجود دارد.

رسول تقی‌پور با بیان اینکه در صورت جمع‌آوری هفت میلیارد تومان در جشن گلریزان مابقی بدهی‌ها اعسار به تقسیط می‌شود، بیان کرد: چشم زندانیان جرایم غیرعمد به کمک‌های شما دوخته شده است.

تقی‌پور با اشاره به اینکه تعداد کثیری از زندانیان جرایم غیرعمد سرپرست خانوار هستند، گفت: عدم حضور سرپرست در کنار اعضای خانواده، باعث از هم پاشیدن شیرازه این خانواده‌ها می‌شود.

وی مطرح کرد: به تازگی فرهنگی در استان و تبریز به همت نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی راه افتاده که خانواده‌های متوفی هزینه‌ی احسان و ضیافت را صرف آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد می‌کنند که بر همین اساس، ۱۶۰ خانواده متوفی به ستاد دیه مراجعه کرده و زمینه‌ی آزادی ۱۱۰ زندانی را فراهم کردند.

تقی‌پور خاطرنشان کرد: گذشت تعدادی از شاکیان از حق خود، کمک یک میلیاردی خانواده‌های زندانی، اعطای تسهیلات به زندانیان در مجموع به ارزش چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و کمک سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی خیران باعث آزادسازی ۴۴۰ زندانی جرایم غیرعمد در سال گذشته شد.

زندان؛ داروی تلخ

محمدعلی آبدیده جامعه شناس، در گفتگو با خبرنگار ما زندان را یک داروی تلخ دانست و تصریح کرد: زندان یک دارو برای تامین امنیت و عدالت کیفری است اما این داروی تلخ عواقب و پیامدهای وخیمی دارد که اگر مددجویان حمایت نشوند و از آسیب آن جلوگیری نشود، خودش یک درد بزرگتر از انحراف اولیه خواهد بود.

آبدیده اظهار کرد: قدمت جرم به قدمت انسان برمی‌گردد، لذا تلاش بزرگان و اندیشمندان برای مبارزه با جرم فایده نداشت که در نهایت برای مهار جرم به حبس و زندان روی آورند تا با حبس افراد مجرم مشکلات ناامنی را حل کنند.

وی ادامه داد: در محیط زندان انسان به دلیل شرایط جدید با خانواده فاصله پیدا می کند بنابراین فرد انسجام خود را با خانواده از دست می‌دهد و از خانواده فاصله می‌گیرد و نقش همسری، پدری، همسایگی، دوستی و … را از دست می دهد و این امر زمینه بزهکاری در افراد را ایجاد می‌کند لذا در دنیا بر جایگزینی حبس و کاهش حبس تلاش می‌شود.

آبدیده بیان کرد: در کنار زندانیان خانواده زندانیان قرار دارند که آنها هیچ نقشی در ایجاد جرم ندارند اما با گرفتار شدن سرپرست خانواده دچار مشکلات عدیده ای می‌شوند.

وی حمایت از خانواده‌های زندانیان را یکی از نقش های انسانی و اسلامی دانست و عنوان کرد: برای حمایت از خانواده‌های زندانیان یک روز ملی تحت عنوان نسیم مهر (۵ خرداد) انتخاب شد.

این جامعه شناس افزود: نزدیک به ۷۰ درصد زندانیان کشور متاهل هستند که هر کدائم به طور متوسط دارای یک یا دو فرزند هستند باید مدنظر داشت که ۶۰ درصد آنها واقعا با بحران اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مواجه هستند و دچار گسست خانواده می‌شوند.

وی با بیان این مطلب که نیکی به دیگران به خود ما باز برمی‌گردد، اظهار کرد: خدمت به خلق خدا یکی از راه‌های نزدیکی به خدا است و باید از فرصت‌های خود برای کمک به دیگران استفاده کنیم.