خبر صبح؛ هما حجازی/  این روزها همه شاهد هستیم که تقریبا همه کوچه ها زیر نظر دوربین های مجتمع های ساختمانی هستند و در برخی موارد در جریانات امنیتی و انتظامی مورد استفاده قرار می گیرند. اما در این بین هستند دوربین هایی که انگار تنها حضور فیزیکی دارند و در اصل هیچ فایده امنیتی ندارند. بارها دیده ایم که شهروندان با اعتماد به دوربین های خصوصی موجود در کوچه ها، اموال خود را زیر نظر دوربین باخته اند و پس از مراجعه به این سیستم های امنیتی متوجه شدند که یا دستگاه مورد نظر خاموش بوده یا کیفیت پایینی دارد و یا اینکه به دلیل کدورت شیشه دوربین چیزی قابل رویت نیست.

مترسک های بی فایده

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که شاهد رخدادی باشید و پس از شکایت به محل واقعه مراجعه کنید و تقاضای بازبینی فیلم دوربین های مدار بسته را داشته باشید و با تصویری رو به رو شوید که در هیچ محکمه ای قابل قبول نیست. متاسفانه در بسیاری از مکان های پر رفت و آمد، دوربین های مداربسته از کیفیتی که بتوان از طریق فیلم ضبط شده تشخیص چهره و یا پلاک داد، برخوردار نیستند. امروزه شرکت های نصب دوربین بیشتر به استفاده از دوربین های بی کیفیت که در نهایت هزینه ی کمتری داشته باشند، تمایل پیدا کرده اند و این می تواند زنگ خطری باشد برای امنیتِ شهر و استان.

تفنگ خالی

در سالهای گذشته، گزارش های متعددی در رسانه ها منتشر شد که در آن بر لزوم استفاده از دوربین های مداربسته تاکید شده بود و نوید امنیت بیشتر و مددرسانی تکنولوژی به امنیت به گوش می رسید. اما به این موضوع که دوربین های مداربسته ی بی کیفیت که قابلیت تشخیص چهره و پلاک ماشین را ندارند، می تواند خطرناک باشد،  اشاره نشده بود. به خاطر دارم که از پیری شنیدم؛ تفنگ خالی برای تفنگدار بیشتر خطر دارد و باید از آن ترسید. امروز برخی دوربین ها شبیه تفنگ خالی هستند که دزد یقین دارد خالی است و صاحب تفنگ هم از این یقین متضرر خواهد شد. داستان دوربین های مدار بسته نیز مشابه این مثلِ قدیمی است. وقتی دوربینی در مکانی نصب شده است و صاحب آن مکان به آن اطمینان دارد، نتیجه این می شود که آن فرد، طرح شکایت و پیگیری آن را به تصاویر ضبط شده توسط دوربین موکول می کند و این باعث می شود که گاهی حتی مضروب یا مال باخته در صدد کسب اطلاعات بیشتر قرار نگیرد و آینده را روشن بپندارد و اگر دوربین های مذکور از کیفیت لازم برخوردار نباشند ما شاهد ناامنی بیشتری خواهیم بود، زیرا پس از مدتی، خلافکاران از این حقیقت آگاه می شوند و ازسویی، صاحبان دوربین ها دیگر به آن اعتماد ندارند و در هیچ محکمه ای توان استفاده از مستنداتی چنین مخدوش وجود ندارد.

سیستم نظارتی

شاید این موضوع اندکی ساده و پیش پا افتاده به نظر آید اما باید واقف باشیم که می توان با یک حرکت نظارتی و بازرسی در سطح شهر، این دوربین ها را بررسی کرد و از کیفیت و یا نواقص آنها آگاه شد. حتی دولت و نهادهای امنیتی می توانند در این مورد یارانه ای قائل شوند تا صاحبان کسب و کار و مدیران مجموعه های پررفت و آمد، تشویق به استفاده از دوربین های با کیفیت شوند تا اینگونه شاهد تصاویر بی کیفیت به عنوان سندی مخدوش و به درد نخور نباشیم؛ اسنادی که تنها دارنده به آن اطمینان دارد و یارای قضاوت بر آن وجود ندارد.

حرف آخر!

وظیفه ی ما روزنامه نگاران، نوشتن است و تنها می توانیم امیدوار باشیم که مردم و مسئولان به سوژه هایی که ما به آنها می پردازیم، بیشتر توجه کنند. در این مورد خاص بهتر است همین امروز به دوربین نصب شده در محل زندگی و یا کار خود مراجعه کنیم و اگر تصویر آن از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و یا اینکه تکنولوژی آن قدیمی شده است، فکری به حال آن کنیم و از اتفاقات آینده پیشگیری نماییم. در این باره می توان مانند سیستم های نظارتی آسانسور و آتشنشانی عمل کرد که به صورت سالانه ایمنی را مورد بررسی قرار می دهند تا بتوانیم روزی که در یکی از کوچه های شهر دچار حادثه می شویم از این دوربین ها برای احقاق حق و ایجاد امنیت استفاده کنیم. به امید روزی که امنیت در حد اکثر باشد.