خبر صبح؛ اکبر ربانی  –  «آتش سوزی مهیب بازار تبریز قربانی گرفت»، «دو آتش سوزی در کمتر از ۱۰ سال»، «ایکی قاپیلیلار طعمه ندانم کاری» و… این ها تنها بخشی از تیترهای رسانه ها در ۱۰ سال گذشته درباره معروف ترین بازار قدیمی جهان است. بازاری که بزرگ ترین بازار سنتی سرپوشیده جهان است و تنها چند سال بعد از ثبت آن در یونسکو به عنوان میراث جهانی، دو بار آتش گرفته و در هر دو دفعه میلیارد تومان خسارت به بار آورده است. جالب این که این بازار هنوز هم مستعد آتش سوزی است و باید هر چه سریع تر نسبت به رفع نواقص آن اقدامات عاجلی صورت گیرد.

بیشتر بخش‌های بازار، مستعد حوادث مشابه است

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به آتش‌سوزی اخیر بازار تبریز، گفت: بیشتر بخش‌های بازار، مستعد حوادث مشابه است و به‌رغم اینکه کارهای زیادی برای بازسازی بازار انجام شده اما حادثه اخیر نشان داد که آمادگی کامل برای مواجهه با چنین حوادثی وجود ندارد.

محمدرضا پورمحمدی بر شناسایی و مصون‌سازی سرمایه‌ها و زیرساخت‌های در معرض خطر استان تأکید کرده و افزود: حوادثی مانند سیل و آتش‌سوزی اخیر بازار تبریز نشان می‌دهد که باید به مصون‌سازی زیرساخت‌ها و حفاظت از سرمایه‌های حیاتی بیش از پیش توجه کرده و به موضوع پدافند غیرعامل به شکل عملیاتی پرداخت.

پورمحمدی گفت: در بحث بازسازی بازار تبریز، باید به موضوعات مهمی همچون سیستم‌های تأسیسات و تجهیزات هشداردهنده توجه می‌شد و اکنون در بحث بازسازی بخش آسیب‌دیده نیزبه این موارد باید به طور جدی توجه کرد.

وی افزود: این تجربه تلخ نشان داد که پدافند غیرعامل اجرایی نشده و اگر سرعت عمل نیروهای امدادی نبود، شاهد یک ضایعه جبران‌ناپذیر بودیم.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر رفع آسیب‌پذیری زیرساخت‌های حیاتی مانند آب و برق، رعایت الزامات پدافند غیرعامل در تمام طرح‌های عمرانی، ایجاد سامانه‌های اعلام خطر و مانیتورینگ در مراکز پرخطر، توسعه آموزش‌های پدافند غیرعامل به گروه‌های هدف، تقویت ارتباطات بین مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، تشکیل منظم جلسات کارگروه‌های تخصصی و شوراهای شهرستانی پدافند غیرعامل، استقرار مولدهای برق اضطراری در دستگاه‌های اجرایی و جداسازی اینترنت و شبکه‌های داخلی در ادارات تأکید کرد.