خبر صبح/ اکبر ربانی: این روزها اخبار نقل و انتقالات در لیگ برتر تبدیل به داغ ترین اخبار فوتبال ایران شده است. در تبریز هم تراکتورسازان هنوز در حال مذاکره برای انتخاب سرمربی فصل بعد خود البته در استامبول هستند. مالک تراکتورسازی چند وقت پیش گفته بود که تا تکلیف نیکمت تیم روشن نشود با هیچ بازیکنی قرارداد امضا نخواهد شد. اما بعد از این ماجراها بود که اخبار رسیده از اردوی تراکتورسازان نشان می دهد که دو مدافع این تیم قصد جدایی از تیم را دارند و البته یک مدافع برزیلی برای عقد قرارداد با سرخپوشان برای تست های پزشکی به تهران رسیده است. انتخاب سرمربی هم در هاله ای از ابهام قرار دارد؛ یک روز رسانه ها از تونی می گویند و روز دیگر از مربی جوان پرتقالی دیگر.

دو مدافع تراکتور در آستانه جدایی

محمد طیبی و علی عبدالله زاده دو مدافع تراکتورسازی در آستانه جدایی از این تیم قرار دارند. این دو مدافع جنوبی که فصل گذشته به تراکتورسازی پیوستند هر یک بنا به دلایلی متفاوت از تراکتور جدا خواهند شد.

محمد طیبی علی رغم حضور در ترکیب اصلی تیم تراکتورسازی قصد جدایی از این تیم دارد. دلیل جدایی وی مشکلات شخصی و تمایل به حضور در تیم های خوزستانی عنوان شده است.

علی عبدالله زاده دیگر مدافع تراکتور نیز نمایش چندان دلپذیری در این تیم نداشت. او که در مقطعی نیز حاشیه ساز شد، به احتمال بسیار زیاد در لیست مازاد قرار خواهد گرفت.

سرنوشت دژاگه در ابهام

اما اخبار مهمی که باعث نگرانی هواداران تیم هم شده است ابهام در وضعیت دژاگه است. برای جدایی اشکان دژاگه از تراکتورسازی، تیم مقصد باید مبلغ ۴۰۰ هزار دلار به باشگاه تراکتورسازی پرداخت کند. این در حالی است که بر اساس قرارداد اشکان با تراکتور این امر فقط در صورت انتقال این بازیکن به تیم های خارجی میسر خواهد بود. به این ترتیب به نظر می رسد که احتمال جدایی دژاگه با توجه به بندهای یاد شده بسیار اندک باشد.

علی رغم موضوع یاد شده اما، خبرهای دریافتی از منابع آگاه حاکی از آن است که جدایی دژاگه همچنان یکی از نگرانی های بزرگ تراکتوری ها به شمار می رود. دژاگه با توجه به جدایی شجاعی در خصوص ادامه حضور در تراکتورسازی مردد شده است. اتفاقاتی که در هفته های پایانی لیگ برتر نیز رخ داد در این تصمیم و تردید اشکان برای ماندن در تراکتور بی تاثیر نیست.

با توجه به حساسیت و اهمیت بالای موضوع انتخاب سرمربی، تراکتوری ها تصمیم گیری در مورد وضعیت بازیکنانشان را به بعد از انتخاب سرمربی موکول کرده اند. به این ترتیب باید منتظر بمانیم ببینیم در هفته های آتی سرنوشت دژاگه و تراکتور به کجا خواهد انجامید؟

 

دوئل انتقالاتی تراکتور و سپاهان

دو تیم تراکتورسازی و سپاهان علی رغم هزینه هنگفت در لیگ هجدهم موفق به کسب عنوان قهرمانی نشدند. این موضوع باعث شد تا دو تیم برای فصل آینده تدارک وسیع تری پیش بینی کنند. بر همین اساس و طبق برنامه ریزی های انجام شده در دو باشگاه یاد شده نقل و انتقالات بزرگی را شاهد خواهیم بود. سپاهان و تراکتورسازی به عنوان دو تیم قدرتمند شهرستانی که توانایی مقابله با سرخابی های پایتخت را از هر لحاظ دارند، در دوئلی جذاب، رو در روی هم قرار گرفته اند و در طول نقل و انتقالات تابستانی باید ببینیم کدام یک می تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

تا اینجای کار باید سپاهانی ها را یک قدم جلوتر از تراکتورسازان بدانیم. در شرایطی که از محمدرضا حسینی ، ستاره تیم ذوب آهن به عنوان یکی از گزینه های نقل و انتقالاتی تراکتوری ها یاد می شد، سپاهانی ها پیشدستی کرده و در حالی که تراکتوری ها درگیر انتخاب سرمربی هستند، این بازیکن را به خدمت گرفتند. به این ترتیب تراکتوری ها باید در پست وینگر سرعتی به دنبال گزینه دیگری باشند.

لازم به ذکر است که فعالیت نقل و انتقالاتی تراکتورسازی در زمینه جذب بازیکن، پس از انتخاب سرمربی جدید آغاز خواهد شد. در سمت مقابل اما سپاهان با جذب محمدرضا حسینی رسما فعالیت نقل و انتقالاتی خود را شروع کرده است.

 

سربازهای ذوب آهن صبح فردا در پادگان

علی رغم این که در لیگ برتر هیچ تیم نظامی وجود ندارد اما همچنان موضوع بازیکن سرباز، یکی از موضوعاتی است که اختلافات زیادی را در بین تیم های فوتبال به وجود آورده است. گمان می رفت سه سرباز تیم ذوب آهن که در نیم فصل لیگ هفدهم به تراکتورسازی منتقل شدند، در پایان لیگ هجدهم به تیمشان برگردند اما این اتفاق رخ نداد تا حالا دوباره تراکتور و ذوب آهن مقابل هم قرار بگیرند. در تبریز اعتقاد بر این بود که این سه باید دوران آموزشی خود را سپری کنند اما ذوب آهنی ها خلاف این موضوع فکر می کردند. به هر حال حالا خبرهای موثق از این حکایت دارند که مهدی پور، اسماعیلی فر و پهلوان فردا صبح باید خود را به پادگان معرفی کنند تا دوران آموزشی یک و نیم یا ۲ ماهه شان را بگذارنند.

تراکتوری ها امیدوارند که این موضوع سبب شود تا سربازهای ذوب آهن یک نیم فصل دیگر در تبریز بمانند اما مدیران ذوب آهن باتوجه به نیاز علی منصور تمام تلاش خود را خواهند کرد تا سه ستاره تیمشان هرچه سریع تر به اردوی ذوب آهن ملحق شوند.

باشگاه ذوب آهن برای فروش این سه بازیکن برای هر کدام مبلغ ۴ میلیارد تومان را درخواست کرده که به نوعی نشان می دهد آن ها قصد ندارند آن ها را بفروشند. منصوریان نیز نسبت به اسماعیلی فر، پهلوان و مهدی پور اعلام نیاز کرده و به خصوص برای رقابت های آسیایی آن ها را می خواهد.