رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی با بیان اینکه آموزش‌ در مدارس باید بر اساس ظرفیت آموزشی کودکان تنظیم شود، گفت: نیازی به هزینه اضافی و شناسایی دو زبانه‎ها نیست، زبان رسمی کشور فارسی است ولی زبان‎های محلی نیز باید در کنار آن حفظ شوند.
محمد وحدتی هلان در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی با اشاره به اصل ۱۵ قانون اساسی اظهار کرد: در این اصل به صراحت آمده است که زبان و خط رسمی مردم ایران، فارسی است و مکاتبات و کتب درسی به زبان فارسی بوده و استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌ها و تدریس ادبیات آن در مدارس در کنار زبان فارسی آزاد است. 
  
وی افزود: به تعبیر قانون اساسی، باید زبان‎های محلی را در کنار زبان فارسی حفظ کنیم، اگر به تحصیل به زبان مادری و استفاده از آن در مطبوعات توجه نشود، فرهنگ‌های قومی به تدریج از بین می‎روند. 
  
وی با تاکید بر اینکه علم پزشکی هم می‌گوید نباید از یک کودک بیش از حد توانش انتظار داشت، ادامه داد: باید از یک کودک چه در زمینه آموزش زبان و چه در سایر زمینه‌ها در حد توانمندی‎هایش انتظارداشت، در غیر این صورت کودک دچار سرخوردگی می‎شود. 
وحدتی  گفت: هیچ کودکی تحت فشار مطلبی را یاد نمی‎گیرد، توانمندی کودکان با هم متفاوت بوده و باید در این مسائل انعطاف‌پذیر بود. 
بر اساس این گزارش؛ معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش چندی پیش گفته بود: اگر دانش آموزان ۲ زبانه شناسایی نشوند و آموزش نبینند بعد از چند سال مدرسه را رها می‌کنند.