خبر صبح/ اکبر ربانی: این روزها مردم به اندازه یک سال و اندی که از استخراج و درآمدزا بودن ارز دیجیتالی به نام بیت کوین می گذرد، از رسانه ها درباره این موضوع مطلب دیده، شنیده و خوانده اند. انگار تا همین دو هفته ی پیش چیزی به نام بیت کوین نبود و به یک باره سر از ایران درآورده است. اما درآمدهای بیت کوینی و دستگاه هایش حدود یک سال است که در کشور و از جمله منطقه ی آذربایجان فراگیر شده، و امروز با توجه به رشد مزارع بیت کوین در آذربایجان و به خصوص در نواحی صنعتی استان و تمایل دارندگان این دستگاه ها به ارتقاء و افزایش، وضعیت را از هر زمانی خطرناک تر ساخته است. این روزها و با این گرمای غیرقابل تحمل که موجب استفاده هرچه بیشتر مردم از وسایل خنک کننده ی برقی شده است، مصرف چند صد هزار کیلوواتی این دستگاه های پُر مصرف می تواند مردم را به چاه تاریکی و گرمای بیمار کننده هول دهد و آینده ای سیاه تر از این که هست را رقم بزند.

 

انتقال مصرف انرژی به کشورهای دیگر

بیت کوین که به ارز دیجیتال معروف است، کاربران را تشویق به خرید برخی دستگاه های رایانه مانند می کند که با اتصال آنها به برق و اینترنت شروع به محاسباتی می کند که سایت های سفارش دهنده نیاز دارند. در واقع برخی سرورها و مراکز دیجیتال در سراسر جهان که نیاز به فعالیت های پُر مصرف الکتریکی دارند، اینگونه بحث مصرف انرژی را به کشورهای دیگر انتقال می دهند و نتیجه ی محاسبات از طریق اینترنت برای سرورهای مذکور ارسال می شود. در ازای این مصرف شرکت های سفارش دهنده نیز یک واحد ارز دیجیتالی را که بسیار از دلار با ارزش تر است به خریداران این دستگاه ها به صورت ماهانه و یا سالانه پرداخت می کنند. اما نکته ای که شاید به چشم همه فعالان در این زمینه نرسد بحث حمالی دیجیتال در این مسیر است. یعنی این سرورها و شرکت ها که اهمیت انرژی را بسیار بیشتر از ما درک می کنند افرادی کوتاه فکر را مجبور به مصرف برق می کنند و نتیجه محاسبات این دستگاه ها را که شاید صد برابر مصرف برق ارزش دارد با قیمتی حدود یک صدم قیمت انرژی از مردم ما می خرند.

 تعرفه برق در کشور ما با کسر مبلغی یارانه محاسبه می شود. در مناطق مسکونی به دلایل رفاهی و در مناطق صنعتی به دلیل حمایت از تولید داخلی با تعرفه ای ناچیز محاسبه می شود، بنابراین استفاده از این برق برای چنین مصرفی کم از خیانت ندارد و امید می رود که مسئولان هرچه سریع تر در این باره تصمیم صحیح را اتخاذ کنند. یا باید با این مراکز برخورد انتظامی و قضایی انجام شود و یا اینکه با تعرفه ای جدید به آنها برق رسانی شود. به عنوان یک ایرانی، چنین حمالی احمقانه ای برای بنده بسیار تاسف بر انگیز و تحقیرآمیز است.

 

چه کسی پاسخگوی قطع برق و خرابی وسایل الکتریکی مردم است؟

چند روز پیش بود که اطلاعیه ای از سوی شرکت توزیع نیروی برق برای رسانه ها ارسال شد که در متن آن تاکید شده بود که این شرکت در حال شناسایی مزارع احتمالی با توجه به افزایش ناگهانی مصرف در برخی مناطق است. اما این نوع اطلاع رسانی ها زمانی پر رنگ شده اند که در همین آذربایجان شرقی چندین مزرعه بیت کوین در دو هفته گذشته شناسایی و گردانندگان آن به دست قانون سپرده شده اند. البته تعداد زیادی هم هستند که هنوز به فعالیت غیر قانونی خود ادامه می دهند. و این همه نشان می دهد که بیت المال خوری با طعم بیت کوین در یک سال گذشته چه ضررهای هنگفتی به شرکت های برق و به ویژه مردم زده است.

یکی از معایب استفاده برخی سودجو از دستگاه های بیت کوین، قطعی برق گاه به گاه در تابستان ها است که اگر چه به مدت خیلی کم، آسیب های جدی به وسایل الکتریکی وارد می کند. یکی از همکاران می گفت که در حال اتمام صفحه بندی روزنامه و ارسال آن به چاپخانه بودم که به یک باره برق رفت و چند ساعتی همکاران روزنامه و چاپخانه را درگیر خود کرد. اما نکته جالب ماجرا زمانی بود که با آمدن برق متوجه شدیم سیستمی که روی آن کار انجام گرفته بود کلاً از کار افتاده و بدین ترتیب زحمات یک روز چندین نفر به یکباره دود شد. این روزها مردم نگرانی زیادی نسبت به قطعی برق دارند. اجناس برقی و الکتریکی به قدری گران شده اند که در صورت خرابی آن به سختی بتوان با این اوضاع بد اقتصادی جایگزینی برای آن دست و پا کرد. فلذا دولت و متولیان امر باید به صورت عاجلانه اقدامات لازم را انجام داده و ریسک قطعی برق در استانی صنعتی مانند آذربایجان را به حداقل برسانند.