خبر صبح/ مریم دالانی: بی شک یکی از مهمترین ارکان یک باشگاه حرفه ای بخش حقوقی آن است تا در بزنگاه ها بتواند مشکلات حقوقی یک تیم را رفع و رجوع کند. طرفداران باشگاه بزرگ تراکتور هنوز ایام تلخ محرومیت از نقل و انتقالات چند سال قبل را از یاد نبرده اند که چگونه تیم محبوب تبریز در نتیجه ضعیف عمل کردن در بستن قراردادهای معتبر و اصولی، تا آستانه سقوط به دسته پایین تر پیش رفت. این روزها هم بحث دو بازیکن خارجی تراکتورسازی سوژه ی مهم رسانه ها شده است به ویژه استوکس که با وجود داشتن قرارداد با تراکتور، سر از باشگاه ترکیه ای در آورده است. آنتونی استوکس، مهاجم تیم فوتبال تراکتور که در فصل گذشته حاشیه‌های زیادی برای این تیم ایجاد کرده بود با عقد قراردادی دوساله به تیم فوتبال آدنا دمیراسپور ترکیه پیوست. این اتفاق در حالی رخ داد که استوکس هنوز با باشگاه تراکتور قرارداد دارد.

اما در واکنش به این اقدام استوکس، مسئولان باشگاه تراکتور در نامه ای به همتایان خود در باشگاه ترکیه ای متذکر شده اند که عقد قرارداد با استوکس می تواند منجر به جریمه سنگین آنها توسط فیفا شود. رونوشت این نامه به فدراسیون فوتبال ترکیه نیز ارسال شده و تراکتوری ها به زودی شکایت خود از استوکس و آدانا دمیر اسپور را به فدراسیون جهانی فوتبال ارسال خواهند کرد.

چالش حقوقی بزرگ

حال یک سوال بزرگ در ذهن هواداران تراکتور ایجاد شده که بازیکنان خارجی چگونه و با چه قدرت نامرئی، این گونه راحت به قراردادهای خود پشت می کنند. لی هری اروین سال گذشته پس از چند بازی در تراکتور، تبریز را ترک کرد. پرونده اروین و تراکتور همچنان باز است و این باشگاه هنوز نتوانسته حق و حقوق خود را از قراردادش با اروین محقق کرده و این بازیکن را به دلیل پشت کردن به قرارداد، با محرومیت مواجه کند. حال استوکس پا را فراتر گذاشته و علاوه بر بی اعتنایی به قراردادش با تراکتور و عدم حضور در تبریز، با یک تیم دیگر قرارداد امضا کرده است!

این یک چالش بزرگ برای بخش حقوقی باشگاه تراکتور به حساب می آید. چالشی که مدیریت باشگاه بایستی آن را به سمتی هدایت کند که شان و منزلت باشگاه بزرگی چون تراکتور حفظ شود. در شرایطی که هزینه های زیادی برای موفقیت باشگاه تراکتور از سوی زنوزی در طی دو سال اخیر صورت گرفته، این انتظار می رود که مدیران باشگاه نیز بتوانند با مدیریت صحیح خود، این هزینه ها را به ثمر برسانند.

در صورتی که باشگاه تراکتور به هر دلیلی، به قرارداد خود با اروین یا استوکس پایبند نبود، در کسری از ثانیه شاهد شکایت های سنگین این بازیکنان می بودیم. در این سو اما همه چیز روی کاغذ دنبال می شود و هنوز در عمل اقدام خاصی صورت نگرفته است. اروین ماه هاست که در هوای بارانی بریتانیا بی اعتنا به قرارداد خود با تراکتور قدم می زند و استوکس نیز کیلومترها آن طرف تر در حال نوشیدن چای با ترکیه ای هاست، بی آن که نگرانی از بابت عدم توجه به قراردادش با تراکتور داشته باشد. و این وسط سوالی که ذهن هوادار را مشغول کرده این است که آیا قرارداهای باشگاه با بازیکنان خاطی به اندازه ای قدرتمند و حرفه ای بسته شده است که بتواند مانع از ضایع شدن حقوق باشگاه مردمی تراکتورسازی شود؟!