خبر صبح/ مریم دالانی: تا اینجای کار تراکتورسازی تنها توانسته با یک بازیکن خارجی به نام مارسلینو جونیور لوپز آرودا ملقب به مازولا قراداد امضا کند. و این در حالی است که دو بازیکن انگلیسی و ایرلندی این تیم که سال گذشته تمام بار گلزنی تیم سرخ پوش تبریزی روی دوش های این دو بود، با حرف و حدیث های فراوان از این تیم جدا شدند. در لیگ گذشته استوکس ۱۱ گل و اروین ۴ گل برای تراکتور زدند که این آمار با توجه به تعداد بازی کمتر آنها در لیگ، فوق العاده بود.

امسال اما شرایط برای تیم دوست داشتنی آذربایجان کمی متفاوت است و به فرض این که زنوزی نتواند خواست دنیزلی برای ثبت قرارداد با یک فوروارد شش دانگ را عملی کند، باید به ساسان انصاری و همین مازولای برزیلی و البته چند جوان کم تجربه از جمله آزادی امیدوار باشد. در ادامه ی این مطلب سعی خواهیم کرد به آمار گلزنی این ستاره برزیلی تاملی داشته باشیم؛ با این توضیح که استفاده از القابی چون ستاره و اعجوبه و… برای مازولا در مقایسه با بازیکنان صاحب نام برزیلی همچون پله، رونالدینهو و … غیر معقول به نظر می رسد، اما برای فوتبال ایران همین مازولا که یک بازیکن متوسط از “سرزمین فوتبال” است، نیز می تواند بزرگ و در حد ستاره باشد. همچنان که چند سال پیش ادینهو، هم وطن وی در لیگ ایران و همین تیم تراکتورسازی با ثبت ۱۹ گل ستاره ی بی چون و چرای لیگ لقب گرفت.

۱۴ گل زده در یک فصل در لیگ چین

گفتنی است که مازولا در ۱۸۳ بازی که تاکنون در کشورهای مختلف انجام داده، توانسته ۳۴ گل و ۲۷ پاس گل به نام خود ثبت کند، به تعبیری دیگر مازولا در یک سوم بازی‌هایی که انجام داده روی یکی از گل‌های تیمش تأثیر مستقیم داشته است. به این ترتیب می توان گفت که مازولا با پاس گل های پر تعدادش توانسته به نوعی میانگین گلزنی نه چندان قابل اتکای خود را به خوبی پوشش دهد.

با توجه به آمار گلزنی مازولا در سال های اخیر، او تقریبا در هر ۵ بازی یک بار موفق به گلزنی شده است. به این ترتیب می توان پیش بینی کرد که او طبق آمار بر جای گذاشته خود در سال های اخیر، در ۳۰ بازی تراکتور در لیگ برتر تنها بتواند ۶ بار گلزنی کند. البته این تنها یک عدد خام بدون پشتوانه ی کافی بوده و تنها بر اساس آمار گلزنی مهاجم برزیلی در طول دوران بازی اش تخمین زده شده است. چون همین بازیکن برزیلی در سال ۲۰۱۶ و همزمان با حضور خود در تیم هنگ فنگ چین توانست ۱۴ گل به ثمر برساند و این بهترین عملکرد مهاجم برزیلی در زمینه گلزنی در طول یک فصل بوده که در هر دو بازی، یک بار موفق به گلزنی شده است.

در نهایت باید در نظر داشت که بازیکن تازه به خدمت گرفته شده برزیلی که اتفاقاً در تمرین های زیر نظر دنیزلی هم درخشش خوبی داشته ، در صورت خرید یک گلزن خوب، می تواند در نقش یک تغذیه کننده در هافبک تاثیر به سزایی در موفقیت تراکتور داشته باشد. همچنان که طبق آمار، این بازیکن در ۱۸ بازی که به عنوان هافبک راست بازی کرده توانسته هفت گل و دو پاس گل ثبت کند که آمار بسیار خوبی برای یک هافبک که دور از دروازه است، به شمار می‌رود.