خبر صبح/ مریم دالانی: ماشین سازی تبریز قدیمی ترین تیم فوتبال این شهر است و تا همین چند سال پیش یکی از قدرت های آذربایجان از منظر بیشترین طرفدار و حتی فوتبال زیبا بود. آخرین باری هم که ماشین سازی را در لیگ برتر به یاد داریم با مربی گری ذوالفقار نسب لقب بهترین تیم شهرستانی را کسب کرد اما بعد از آن دیگر ماشین سازی آن تیمی که باید باشد، نبود. سال گذشته با کمک زنوزی، ماشین سازی با تغییر نام گسترش فولاد دوباره به سطح اول فوتبال کشور آمد. آنها بازی های خوبی کردند و در نهایت نتوانستند در رده های بالای جدول قرار بگیرند. امسال اما ساختار تیم به کلی عوض شده است؛ از مربی تیم که یک تبریزی نام آشنا به نام رسول خطیبی است، تا بیشتر بازیکنان تیم که جدید هستند. بازیکنان خوب و مطرح ماشین سازی مانند فرناندو دخسوس، کنعانی زادگان، خالقی فر، مسیح زاهدی، سعید مهری و… از این تیم جدا شدند و در مقابل بازیکنان دیگری چون خالد شفیعی، سامان نریمان جهان، شاهین ثاقبی و… با این تیم قرارداد بستند. اما همچنان که خود رسول خطیبی هم گفته این تیم هنوز کامل نیست و دلیل این مدعا شکست سنگین این تیم در یک بازی تدارکاتی مقابل استقلال تهران بود. 

 

تیمی که پوست اندازی کرده است

 خطیبی بعد از این شکست گفت: «در ارتباط با وضعیت تیم باید بگویم که مسئولان باشگاه همه جورِ از تیم حمایت می‌کنند. اما فراموش نکنید که از ترکیب اصلی سال گذشته تنها سه بازیکن باقی‌مانده و این در نوع خودش مشکل بزرگی است و به همین خاطر این تیم کاملاً پوست‌اندازی کرده و همین موضوع کار ما را سخت کرده است.»

خطیبی در همین ارتباط افزود: «با توجه به این مسائل ما تقریباً در خط دفاع بازیکنان خودمان را شناخته‌ایم و تا حدی خیالمان از این دفاع راحت است ولی در ۵ بازی دوستانه گذشته ما عملاً بدون مهاجم بودیم و در خط دروازه هم تنها با یک گلر در این بازی‌ها به میدان رفتیم. از همین رو هم خود ما و هم باشگاه شدیداً به دنبال جذب دو مهاجم و یک گلر در این دو پست هستیم که همین‌جا می‌گویم سه تن از این دو بازیکنان خارجی هستند. ضمن اینکه به خاطر کمبود وقت و تاریخ شروع لیگ می‌دانیم که فرصت چندانی نداریم و در این هفته باید کار را یکسره کنیم و به سرانجام برسانیم.»

وی در ارتباط با آخرین بازی تیمش در مقابل استقلال هم خاطرنشان کرد: «در این دیدار بیشتر قصد داشتیم تا بازیکنان تستی را در شرایط سخت بسنجیم و دیدار مقابل استقلال بهترین فرصت برای ما بود که این مهره‌های تستی را در برابر تیمی مثل استقلال محک بزنیم که یکی از این بازیکنان هم دروازه‌بان خارجی ما بود که دیدیم کیفیت لازم را نداشت و در کل هرچند شکست را پذیرا شدیم. اما من به اهدافم در این بازی دست‌یافتم که خاصیت بازی‌های تدارکاتی نیز همین است.»

خطیبی با اشاره به اینکه از دیدار با تیم‌های بزرگ هراسی ندارد خاطرنشان کرد: «من هم می‌توانستم مثل بسیاری از مربیان در مقابل یک تیم بسیار ضعیف تیمم را به میدان بفرستم و به‌به و چه چه به راه بیندازیم، اما با شروع لیگ تازه متوجه کیفیت اصلی بازیکنانمان می‌شدیم که دیگر آن موقع کار از کار گذشت بود. این دیدارهای سخت دوستانه بسیار به ما در جهت شناخت مهره‌هایمان کمک شایانی کرد و ما به آنچه باید در این بازی‌های دوستانه برسیم دست پیدا کردیم.»

وی درباره اینکه آیا از اینکه این‌گونه بازی‌های سخت را برگزار کرده است نمی‌ترسد که مسئولان تیم نسبت به انتخاب او دچار شک و ترید شوند گفت: «خوشبختانه مدیران ما همه فوتبالی هستند و کاملاً از نفس بازی‌های تدارکاتی باخبرند. وقتی می‌بینیم که این گلر خارجی در حضور ۱۰۰ نفر نمی‌تواند بازی خوبی را ارائه دهد مجبورم که عذر او را بخواهم. علاوه براین دروازه‌بان با دوتا سه بازیکن تستی دیگر هم در این بازی مقابل یک تیم مدعی به میدان رفتیم و از قبل هم این بازیکنان را توجیه کرده بودیم و هیچ قراردادی هم بین ما با آن‌ها بسته نشده بود.»

خطیبی که خودش هم‌زمانی با لباس استقلال بازی می‌کرد در خصوص شرایط تیم استقلال هم بیان کرد: «به‌هرحال تیم‌های تراکتور، ذوب‌آهن، استقلال و پرسپولیس و سپاهان و پدیده همگی جزو تیم‌های مدعی این فصل به شمار می‌روند و لِوِل آن‌ها یک مقدار نسبت به سایر تیم‌ها بالاتر است. شما خودتان مشاهده کنید که قرارداد یک مهاجم استقلال به‌اندازه کل بازیکنان این فصل ما ارزش دارد. اما ما در این فصل در هر شرایطی به هدفمان که باید جزو ۱۰تیم اول لیگ باشیم دست خواهیم یافت و این با توجه به جایگاه این تیم در فصل گذشته پیشرفت به شمار می‌آید.»

وی درباره اینکه به این خاطر که مالک باشگاه بیشتر تمرکزش روی تراکتور است، آیا حمایت کافی را از این تیم دارد اظهار کرد: «خب بالاخره تراکتور چون در این فصل مدعی قهرمانی است باید مقداری تقویت می‌شد ولی کار ما هم انصافاً سخت است. اما آن چیزی که مسلم است آقای زنوزی به فوتبال تبریز کمک و خدمت کرده است و انشاء الله ظرف دو تا سه روز آِینده که از مسافرت برگردد حتماً با ایشان جلسه‌ای در جهت رفع ایرادات و کمبودهایمان در تیم خواهیم گذاشت.»

 

بازیکنان ماشین سازی با لباس های قرمز در جام تخت جمشید- ۱۳۵۲

 

جای خالی رقابت شیرین میان سبزها و قرمزهای تبریز

در این میان طرفداران قدیمی اما پر وپا قرص ماشین سازی همچنان منتظر اوج گرفتن دوباره سبز قبایان تبریزی هستند. بیش از یک دهه است که ماشین سازی که زمانی تیم اول شهر تبریز بود زیر سایه تراکتورسازی نفس می کشد و این مسئله هوادارن این تیم را به شدت تضعیف کرده است. با این که برای مردم تبریز رنگ ها فرقی ندارند، اما دو تیم ماشین سازی و تراکتورسازی باید به روزگاری برگردند که مظهر رقابت پاک و سالم بودند و همین عاملی بود برای پیشرفت فوتبال تبریز.