خبر صبح/ سحر خرام: آمار خالکوبی یا به اصطلاح امروزی تاتو، روی بدن روز به روز در حال افزایش است. در قدیم مردم این کار را روی سلاح‌های گرم و یا سرد خود می‌کردند و آن را نمادی شخصی برای خود و یا گروه خود می‌دانستند. اما امروزه مردم در هر کجایی از بدن خود خالکوبی می‌کنند. با این که آرایش‌های دائمی و عمل‌های زیبایی هنوز به یک امر معروف در جامعه ی ایران تبدیل نشده است، ولی ما جزو چند کشور اول در انجام جراحی‌های زیبایی از قبیل جراحی بینی، عمل بوتاکس، لیپوساکشن و پروتز و… هستیم و خال‌کوبی و تتو هم جدیداً به این لیست اضافه شده است. تب این تغییر چهره تا جایی پیش رفته که در گوشه‌وکنار دائم تبلیغات «بهترین‌های تتو بدن با بهترین کیفیت و نازل‌ترین قیمت‌ها وانواع تتو بدن خانم‌ها و آقایان و کاورکردن و اصلاح تتوهای قدیمی و خراب» دیده و شنیده می‌شود.

پای آرایشگران در کفش پزشکان!

از روزی که فضای مجازی روی کار آمد، انواع و اقسام تبلیغات خال‌کوبی و تتو، کاشت ناخن و بوتاکس و… در تلگرام و اینستاگرام و… راحت‌تر و فراگیرتر از فضای حقیقی گسترش یافت. این‌روزها همه درصددند تا گوی سبقت را از دیگران بربایند و کار خود را خوب جلوه دهند؛ آرایشگرها را می‌گویم، آن‌هایی که پا در کفش پزشکان کرده‌اند و به هر شیوه‌ای متوسل می‌شوند تا بگویند ما مجوز خدمات زیبایی را داریم و کارمان را در محیط کاملا بهداشتی انجام می‌دهیم. آرایشگاه‌های بدون‌مجوز مانند قارچ در گوشه‌وکنار شهر سربرآورده‌اند. بیشترین خال‌کوبی‌ها و تتوها نیز در همین آرایشگاه‌های بدون‌مجوز که چندان نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، انجام می‌شود و همین مسئله باعث شده بیماری‌های پوستی زیادی شیوع پیدا کند.

کاملاً بهداشتی هستیم!

به یکی از آرایشگاه‌های معروف در یکی از محله‌های برخوردار شهر که اتفاقاً تابلوی بزرگی بر سردر سالنش دارد، سر می‌زنم. می‌خواهم بدانم آیا واقعاً مجوزی وجود دارد یا نه؟ وقتی به‌عنوان مشتری به این سالن که به گفته ی خیلی‌ها به‌عنوان یکی از بهترین تتوکاران معروف شهر است، مراجعه می‌کنم، در پاسخ به اینکه آیا مجوز دارند یا نه، می‌گوید: «من تمام کارهایم را با بهترین وسایل و امکانات روز انجام می‌دهم. مطمئن باش از همه‌چیز راضی خواهی بود و هیچ مشکلی برایت پیش نخواهد آمد. هیچ کدام از کسانی که پیش من آمده‌اند، از خال‌کوبی‌شان ناراضی نبوده‌اند.». و در تلاش برای اثبات حرف خود ادامه می‌دهد: «می‌تونی از کسانی که برا‌شون خال‌کوبی کردم، بپرسی!».درهمین‌حال مجوز سالن زیبایی را که بر روی دیوار نصب کرده می‌بینم و از او دربارۀ مجوز تتو می‌پرسم، پاسخ می‌دهد: «وقتی مجوز آرایشگری داری، یعنی می‌تونی مو کوتاه کنی، ابرو برداری، رنگ مو کنی و… . برای هرکدام از این‌ها مجوز جداگانه که نمی‌دهند. تتو هم همین‌طور است، نگران نباش! پشیمان نمی‌شوی. کار من کاملا بهداشتی و در محیط استریلیزه انجام می‌شود و این خودش یعنی داشتن مجوز.»

خالکوبی باید زیر نظر پزشک انجام شود

به سراغ یک کارشناس در این حوزه می روم. وی که علاقه ای به درج نام خود در گزارش ندارد، همان ابتدای کار می گوید که «تاتو و خالکوبی باید زیر نظر پزشک انجام شود.»

به گفته ی وی، «درحال‌حاضر برخی آرایشگاه‌ها به‌صورت غیرمجاز اقدام به تتوی ابرو، چشم و… می‌کنند. اداره ی بهداشت باید ضوابط مربوط به این کار را مشخص کند تا براساس آن مجوز این کار به افرادی که دارای مدرک آن هستند، داده شود تا این فعالیت‌ها به‌صورت قانونی انجام شود و مشتریان نیز به‌سمت تتوکاران زیرزمینی گرایشی نداشته باشند. استدلال اداره کل بهداشت این است که چون تتو به سطح پوست آسیب می‌رساند، انجام آن، کار آرایشگر نیست. درحال‌حاضر بسیاری از تتوکاران به‌صورت درصدی در سالن‌های زیبایی یا خانه به این کار اقدام می‌کنند که همین‌مسئله باعث رشد فعالیت‌های زیرزمینی شده است.»

خطراتی که در کمین است

آگاهی از خطراتی که ممکن است در کمین مشتریان زیباسازی باشد، می‌تواند سبب شود در انتخاب آرایشگاه و مؤسسه ی زیبایی اقدام جدی‌تری انجام شود. دکتر ملک‌زاده، متخصص پوست و مو نیز درخصوص خطرات بهداشتی که ممکن است فردی را که تحت‌عمل زیبایی تتو یا خال‌کوبی قرار گرفته تهدید کند، هشدارداده و می‌گوید: «استفاده از رنگ‌های غیراستاندارد و غیراستریل، به انواع آلرژی‌های زودرس و عفونت‌های باکتریال منجر می‌شود. آلرژی به رنگ‌های تتو در لب و به‌ویژه چشم از انواع آلرژی‌های خطرناک است و ابتلا به ایدز، هپاتیت و تب‌خال از بدترین عوارض این عمل به‌شمار می‌رود.»

ازسوی‌دیگر، این متخصص پوست‌ومو، پاک‌کردن تتو (انواع خال‌کوبی) را در آرایشگاه‌های زنانه خطرناک دانسته و اظهار می‌کند: «این افراد بدون علم پزشکی و با استفاده از رنگ‌های اسیدی، رنگ پوست را سفید و لایه‌های رنگ تیره ی تتو را به اعماق پوست هدایت می‌کنند. یکی دیگر از عوارض تتو، حساسیت پوست به مواد رنگی استفاده‌شده در آن است. اگر این مواد از رنگ قرمز (ترکیبات جیوه) یا رنگ‌ زرد تشکیل شده باشد؛ وقتی فرد درمعرض نور آفتاب قرار بگیرد، دچار حساسیت می‌شود.»

بوتاکس غیر بهداشتی باعث ورم می‌شود 

وی با اشاره به اینکه استفاده از بوتاکس باید توسط پزشک متخصص انجام شود، می‌گوید: «باید دانست اگر بوتاکس در مکان‌هایی غیربهداشتی نظیر آرایشگاه‌ها انجام شود، عوارض جبران‌ناپذیری را ازجمله ورم‌هایی در قسمت‌های چشم، لب و صورت درپی دارد و گاهی ممکن است عضلات تنفسی را به خطر بیندازد که حتی گاه باعث مرگ‌و‌میر می‌شود. حتماً ماده و دارویی که استفاده می‌شود، باید از جنس مرغوب و خوب و استاندارد و موردتأیید وزارت بهداشت باشد، نه اینکه از اجناس چینی و غیراستاندارد استفاده شود. بوتاکس باید در محل مناسب خود و به‌درستی تزریق شود، وگرنه عوارضی از قبیل افتادگی و دوبینی برای فرد ایجاد می‌شود که این جبران‌ناپذیر است.».

وی راه‌حل پیشگیری از بیماری‌های عفونی در آرایشگاه‌ها را همراه‌داشتن وسایل شخصی بهداشتی می‌داند و می‌گوید: «آرایشگران نیز باید همواره دست‌های خود را شسته یا از دست‌کش استفاده کنند و وسایل مورداستفاده‌ای را که با پوست و موی افراد در تماس است، به‌خوبی ضدعفونی کنند و مردم این کارها را از آن‌ها مطالبه کنند.»

ملک‌زاده، وجود فلزات سنگین در رنگ تتوی ابرو را منجر به ایجاد سرطان احتمالی پوست می‌داند و می‌گوید:‌ «در تتو و ‌هاشور ابرو استفاده از ماده‌ای به نام جوهر مهم است. برخی از این رنگ‌ها دارای فلزات سنگین آرسنیک و آهن است و دائم می‌ماند و قابل پاک‌شدن نیست. برخی رنگ‌های قرمز و نارنجی که برای تتو و‌ هاشور ابرو استفاده می‌شوند، سبب حساسیت و التهاب پوست می‌شوند. حتی با کم‌کردن جای تتو و‌ هاشور ممکن است ماده ی رنگی در پوست بماند و منجر به قرمزی، خارش و زخم طولانی‌مدت شود.»

اگرچه هشداردادن و برخوردهای قهری با آرایشگاه‌های غیرمجاز مناسب است و می‌تواند به سلامت جامعه کمک کند، اما هنوز هم یک مسئله باقی می‌ماند و آن اینکه آیا واقعاً زیباسازی‌های این‌چنینی در جامعه ی ما امری لازم و ضروری است یا آنکه در نبود فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی مناسب بانوان، در تلاش برای جبران دیده‌نشدن و فقر هویت سر از مؤسسات این‌چنینی درمی‌آورند؟!