خبر صبح/ گروه ورزش: سی‌ و چهارمین دوره تور دوچرخه‌سواری بین‌المللی ایران ـ آذربایجان ، صبح امروز در تبریز کار خود را با حضور ۸۰ رکابزن از ۱۴ تیم ایرانی و خارجی آغاز کرد. در این تور بین المللی۱۰ تیم خارجی و ۴ تیم ایرانی حضور دارند که مرحله اول آن با ۱۴۸ کیلومتر از تبریز آغاز و در منطقه آزاد ارس به پایان رسید. 

گفتنی است که تور دوچرخه سواری آذربایجان- ایران، معتبرترین تور دوچرخه‌سواری ایران و قدیمی‌ترین تور دوچرخه سواری در قاره آسیا به‌شمار می‌آید که همه ساله در اواخر بهار به میزبانی استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل و زیر نظارت فدراسیون بین المللی دوچرخه سواری (UCI) برگزار می‌شود. نخستین دوره این رقابت‌ها در سال ۱۳۶۵ در سطح ملی و با حضور تیم‌های ایرانی برگزار شد.

امسال ورزشکاران ۸۷۷ کیلومتر در مجموع رکاب خواهند زد و در پایان هر مرحله همراه با اهدای جوایز نفرات برتر، چهار پیراهن طلایی (نفر اولی که با کمترین زمان به خط پایان رسیده)، سفید(جوان‌ترین رکابزنی که به خط پایان رسیده و زیر ۲۵ سال است)، سبز(برنده امتیازی) و قرمز با نقاط سفید ( نفر اولی که زودتر از همه مسیر سخت کوهستان را به پایان رسانده) اهدا خواهد شد.