خبر صبح/ گروه سیاست: رجب طیب اردوغان بعد از حمله نیروهای نظامی ترکیه به شمال سوریه گفت: «مبارزه ترکیه علیه کردها نیست بلکه علیه گروه‌های تروریستی است. عملیات ضد تروریستی ترکیه در شمال عراق و سوریه هرگز تمامیت ارضی و حق حاکمیت ملی این کشورها را هدف قرار نمی‌دهد. با پاکسازی شرق فرات همانند غرب فرات از گروه‌های تروریستی، هم امنیت مرزهای خود را تضمین خواهیم کرد و هم پناهجویان سوری با آرامش خاطر به خانه‌های خود باز خواهند گشت. ما برای حفاظت از حقوق تمام مردم سوریه در آنجا حضور داریم. نه برای تقسیم یا تکه‌تکه کردن این کشور.»

این سخنان رئیس جمهور اردوغان در حالی مطرح می شود که همین دیروز و در یک حمله از سوی نیروهای ارتش آزاد سوریه که تحت هدایت آنکارا هستند،  بیش از ۹ غیر نظامی توسط آنها قتل عام شدند. این خبر را رسانه های غربی بدین صورت مخابره کردند: «یک گروه طرفدار حقوق بشر می گوید شبه نظامیان سوری متحد ترکیه دست کم ۹ غیرنظامی کرد را در نواحی مختلف جنوب تل ابیض به ضرب گلوله کشته اند.»(بی.بی.سی)

نزدیک به ۵۰۰ کشته در سه روز

گفتنی است که در سومین روز حملۀ ترکیه و شورشیان متحد آنکارا به شمال سوریه، هواپیماهای جنگی و توپخانه‌های ترکیه منطقه را بشدت هدف قرار دادند که منجر به کشته شدن صدها نفر شد. بر اساس اعلام وزارت دفاع ترکیه دست‌کم ۳۴۲ تن در جریان این عملیات کشته شده‌اند.

در پی این حملات دهها هزار نفر از مردم عادی مجبور به ترک خانه‌هایشان و فرار از منطقه شدند. بنا بر اعلام برنامۀ جهانی غذای سازمان ملل متحد، تنها در «تل ابیض» و «رأس العین» در پی افزایش خشونت‌ها بیش از ۷۰ هزار نفر از ساکنان آواره شده‌اند. برنامۀ جهانی غذا همچنین هشدار داده است که ضروریست سازمان ملل برای کمک به ۶۵۰ هزار نفر که در مناطقی در شمال‌شرق سوریه ساکن هستند، دسترسی داشته باشد.