خبر صبح/ گروه سیاست: مردم فهیم و آگاه آذربایجان در شهرهای مختلف منطقه از جمله تبریز، در قالب اقشار گوناگون با حضور در خیابان‌ها، جزو اولین شهرهایی بودند که ضمن محکوم کردن اغتشاشات اخیر، خواستار توجه بیشتر مسئولان به وضعیت معیشتی و اقتصادی شدند. مردم کلانشهر تبریز سه‌شنبه هفته گذشته با حضور یکپارچه در خیابان‌ها علیه اغتشاشات اخیر و آشوبگرانی که به بهانه افزایش قیمت بنزین، خسارت‌هایی به شهرهای مختلف کشور وارد کردند، راهپیمایی کرده و ضمن محکوم کردن این حرکات مشکوک و ساختارشکنانه، خواستار توجه بیشتر مسئولان به وضعیت معیشتی خود شدند. بیشتر حاضران در این راهپیمایی امنیت کشور را خط قرمز کشور دانسته و اعتقاد داشتند که بهتر شدن وضعیت معیشتی مردم در سایه امنیت محقق خواهد شد.

هزینه کردن درآمدهای ناشی از افزایش بنزین در زیرساخت‌ها

دانشجوی دانشگاه تبریز که در راهپیمایی حضور داشت،در گفتگو با خبرنگار ما گفت: «مردم در ادوار مختلف نشان داده‌اند که به نظام و انقلاب وفادار هستند و در مقابل آن انتظار دارند تا مسئولان هم نسبت مسائل اقتصادی آنها توجه بیشتری بکنند. یکی از مهم‌ترین مطالبات مردمی، بهبود وضعیت معیشت است.  ما از دولت و مسئولان می خواهیم که درآمد حاصل از افزایش قیمت سوخت و دیگر حامل های انرژی را با رعایت شفافیت با توجه به تصمیمات کارشناسانه صرف معیشت و رفاه بیشتر مردم کنند. ما مخالف پخش مستقیم پول میان مردم هستیم و انتظار داشتیم تا دولت درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین را در زیرساخت‌های مهم کشور از جمله حمل و نقل عمومی سرمایه گذاری می‌کرد. در همین تبریز وضعیت حمل و نقل عمومی فاجعه بار است؛ اتوبوس‌ها شلوغ هستند و ناکافی، مترو تبریز هنوز به وضعیت ایده‌آل نرسیده و ترافیک هم غوغا می‌کند!!

 

امنیت خط قرمز مردم است

یکی دیگر از راهپیمایان گفت: «در این راهپیمایی حضور پیدا کردیم تا به دشمنان این آب و خاک نشان دهیم که اجازه نخواهیم داد امنیت و یکپارچگی و وحدت ما دچار کوچک ترین خدشه‌ای شود. آذربایجان و تبریز همواره در عرصه های مهم دفاع از آب و خاک حضور داشته و پشتیبان ولایت و رهبر معظم انقلاب بوده‌ و این مهم را تاریخ انقلاب ثابت کرده است؛ از انقلاب مشروطیت گرفته تا قیام ۲۹ بهمن تبریز و هشت سال دفاع مقدس.»

یکی دیگر از راهپیمایان خود را دانشجو معرفی کرد و گفت: «امنیت ما خط قرمز ماست. اجازه نخواهیم داد به دست عوامل دشمن آسیب ببیند. هر چند که برخی در قالب معترض آسیب‌های بسیاری به کشور وارد کرده و موجبات خوشحالی معاندان را فراهم کردند اما دشمنان بدانند که ما این اندک افراد فریب خورده را نیز سر جای خود خواهیم نشاند.»

مردم رفتارهای صحیح مدنی را می شناسند

یکی از اساتید دانشگاه تبریز نیز در این راهپیمایی همراه ما می شود و خیلی کوتاه در گفتگو شرکت می کند. او در این  باره گفت: استکبار معمولا با استفاده از عناصر خود فروخته و بی بصیرت اهداف شوم خود را در کشورها دنبال می کند. اما همان طور که می‌بینید مردم مملکت و نظام خود را دوست دارند و هوشیار هستند و بازیچه دست روباه و گرگ نمی شوند. مردم ما رفتارهای صحیح مدنی را به خوبی می شناسند و می‌دانند که رسم اعتراض و کسب مطالبه چگونه است و آگاه هستند که با تخریب و نابودی هیچ چیز ساخته نمی شود. ما امروز در این هوای سرد در خیابان حاضر شده ایم که همین حرف ها را بزنیم و به جهانیان ثابت کنیم که ایران با دیگر کشورهای منطقه فرق دارد و هوشیاری ایرانیان چندهزار سال است که در تاریخ زبانزد است.