خبر صبح/ گروه گردشگری: ایران به ویژه منطقه آذربایجان ظرفیت های فراوانی در زمینه توسعه “گردشگری سلامت” دارد که توسعه همه جانبه این صنعت پردرآمد و اشتغالزا نیازمند برنامه ریزی علمی و تامین زیرساخت‌ها در بخش های ذیربط کشور است. بر اساس تعریف “سازمان جهانی گردشگری” ،گردشگری سلامت شامل استفاده از خدماتی است که به بهبود یا افزایش سلامت و افزایش روحیه فرد (با استفاده از درمان پزشکی، آب‌های معدنی یا آب و هوا) منجر و در مکانی خارج از محل سکونت فرد ارائه می‌شود. بر این اساس گردشگری سلامت را می‌توان شاخه‌ای مهم و جدید از صنعت گردشگری دانست که با جهانی شدن بهداشت و درمان به ایران راه یافته و به هرگونه مسافرتی که برای ارتقای سلامت انجام شود، عنوان کرد.

۵۰۰ میلیون دلار درآمد در سال ۹۵

مطابق با گزارش آماری که از گردشگران ورودی به ایران به دست آمده مشخص شده که انگیزه مسافران برای درمان در ایران بسیار بالا بوده و با ثبت سفر و درمان ۱۵۰ هزار بیمار خارجی در سامانه وزارت بهداشت در سال ۹۵ حدود ۵۰۰ میلیون دلار درآمد از این محل برای کشور حاصل شده است که نیم درصد از سهم جهان می‌شود.

  شورای راهبردی گردشگری سلامت کشور چندی پیش اعلام کرد که اطلاعات مسافرانی که برای جراحی پلاستیک و درمان‌های پزشکی دیگر به ایران سفر می‌کنند در سامانه وزارت بهداشت ثبت نمی‌شود. از طرفی پزشکان و بیمارستان‌هایی هم هستند که بیماران خارجی را بدون ثبت و اعلام اطلاعات آنها عمل می‌کنند، برای همین ما تخمین می زنیم سهم واقعیِ ایران از گردشگری سلامت، دست کم یک میلیارد دلار باشد، هرچند که ظرفیت و زیرساخت‌های پزشکی ایران در حال حاضر، توانایی ایجاد هفت میلیارد دلار درآمد را دارد.

هزینه پایین و کیفیت بالای خدمات درمانی

موقعیت جغرافیایی، آب و هوای خاص، منابع طبیعی گسترده مانند چشمه‌های آب گرم و مناطق دارای گل و لای برای درمان و وجود پزشکان ماهر و سرشناس بین‌المللی در رشته‌های مختلف از عوامل مهم در لزوم توجه به توسعه صنعت گردشگری پزشکی در کشور ایران است. هزینه پایین (در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا) و کیفیت بالای خدمات درمانی، سابقه کهن پزشکی و طب سنتی و هزینه‌های پایین حمل و نقل و اقامت جهت سفر به ایران از دیگر موارد راهگشا در این زمینه هستند.

جذب گردشگر پزشکی باعث فعال‌سازی بخش‌های مختلف اقتصادی از قبیل خدمات درمانی، مکان‌ها و بخش‌های توریستی می‌شود و علاوه‌بر ایجاد درآمد ارزی می‌تواند فرصت‌های شغلی بسیاری را ایجاد کند.

جایگاه ویژه آذربایجان در آثار تاریخی

آذربایجان به واسطه قرار گرفتن در یک منطقه سوق الجیشی و هم مرز بودن با چهار کشور ارمنستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان و عراق و همچنین دارا بودن شرایط اقلیمی خاص مانند چشمه های معدنی و آبگرم‌های طبیعی که خود می‌تواند بخشی از درمان بیماران مختلف باشد، آثار و بناهای تاریخی ثبت شده ملی و جهانی و مرکز تولید صنایع‌دستی همواره مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی بوده است. این استان با بیش از هزاران بنا و اثر تاریخی که ۱۸۰۰ مورد آن به ثبت ملی رسیده و پنج اثر آن به نام‌های بازار بزرگ تبریز، مجموعه کلیساهای قدیمی و معروفی مانند سنت استپانوس و قره کلیسا، گنبد سلطانیه و مجموعه تخت جمشید به ثبت جهانی رسیده است جایگاه ویژه ای در صنعت گردشگری کشور دارد.

 

تبریز می تواند قطب گردشگری کشور شود

آذربایجان و به صورت مشخص شهر تبریز به‌دلیل وجود مراکز درمانی مانند بیمارستان بزرگ امام رضا(ع)، مرکز تخصصی قلب شهید مدنی، مرکز چشم پزشکی علوی و نیکوکاری، کلینیک‌های مختلف و… از قابلیت توسعه صنعت گردشگری پزشکی برخوردار است. همچنین تأسیس و راه‌اندازی شهرک تخصصی سلامت در این کلانشهر، عامل مهمی در رشد شاخص‌های بهداشت و سلامت و در نهایت بهبود صنعت گردشگری سلامت خواهد بود که این موارد می‌تواند تبریز را در صنعت گردشگری پزشکی متمایز کنند.

بنابراین، تبریز، همچنان که سابقه یک دهه قبل آن هم نشان می‌دهد، قابلیت تبدیل شدن به یکی از قطب‌های گردشگری پزشکی را دارد، چنانچه این نوع از گردشگری در شهر تبریز مورد توجه قرار گرفته و پررونق‌تر از گذشته شود، می‌تواند به بخش قابل‌توجهی از نیازهای بازار منطقه و کشورهای همسایه پاسخ دهد. به اعتقاد اکثر کارشناسان این حوزه توانمندی جمهوری اسلامی ایران در ارائه خدمات درمانی و بهداشتی برای گردشگران سلامت سرآمد بوده و به لحاظ کیفیت خدمات و رقابت پذیری سرآمد منطقه هستیم.

افزایش دوبرابری گردشگران سلامت ایران در سال ۲۰۱۷

طی دهه اخیر ایران در زمینه گردشگری سلامت گام های بزرگی برداشته و کیفیت خدمات درمانی ارائه شده باعث افزایش تعداد گردشگران خارجی سلامت در کشور شده است. بر اساس برخی از آمارهای موجود تعداد گردشگران سلامت ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۳۰۰ هزار نفر رسیده که نسبت به سال ۲۰۱۶ دو برابر افزایش یافته است. اتباع جمهوری آذربایجان، عراق، ترکمنستان، افغانستان، ترکیه، سوریه، لبنان، عمان، بحرین و… از جمله کشورهای منطقه هستند که در سال‌های اخیر، ایران را به عنوان مقصد مهم گردشگری سلامت خود انتخاب کرده اند.

تبریز قابلیت ویژه ای برای توسعه گردشگری سلامت دارد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یک کارشناس حوزه گردشگری در این خصوص گفت: تبریز به لحاظ پیشینه تمدنی و فرهنگی و جذابیت حاصل از وجود بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری از یک سو و از سوی دیگر به لحاظ وجود مراکز پیشرفته پزشکی و درمانی از قابلیت ویژه ای برای توسعه گردشگری سلامت برخوردار است.

محسن علیلو افزود: در این راستا باید فرایند سنتی جذب گردشگر سلامت را کنار بگذاریم و به دنبال توسعه گردشگری سلامت باشیم.

وی اظهار داشت: در زمان حاضر افراد زیادی از کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان و عراق در بیمارستان‌های مجهز تبریز درمان می‌شوند اما این فرایند بیشتر حالت سنتی دارد و ما باید به دنبال تکمیل و اصلاح این فرایند باشیم.

علیلو افزود: در قدم اول باید یک واحد مستقل برای گردشگری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی تبریز ایجاد شود تا از نا هماهنگی‌ها در این مسیر جلوگیری شود. همچنین هماهنگی واسطه‌ها با دفاتر مسافرتی که در حوزه گردشگری سلامت فعالیت می‌کنند نیز بسیار مهم است و این دفاتر باید با واحد گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی هماهنگ باشند.

این کارشناس حوزه گردشگری افزود: یکی دیگر از برنامه‌ریزی‌های مهم برای توسعه گردشگری سلامت در تبریز، ساخت شهرک سلامت است که با احداث این شهرک، نه تنها از کشورهای اطراف بلکه حتی از کشورهای اروپایی و آمریکایی هم برای درمان به اینجا مراجعه خواهند کرد و مجموعه این اقدامات و تصمیم گیری‌ها کمک خواهد کرد تا تبریز در حوزه سلامت کشور حرف اول را بزند.

وی در ادامه اشاره ای هم به پایین بودن هزینه خدمات پزشکی در کشور کرد و گفت: ارزان‌تر بودن هزینه خدمات درمانی بخش خصوصی در تبریز در مقایسه با کشورهای همسایه، از جاذبه‌های این استان برای توسعه گردشگری سلامت محسوب می‌شود.