خبر صبح/ مهری مصور: “کی روش” هشت سال سرمربی بود، به عراق باختیم و از جام ملت‌های آسیا حذف شدیم، اما هیچ بحثی برای تغییر به مـیـان نـیـامــد و روزبه‌روز این مربی سخت‌گیرتر می‌شد. “ویلموتس” کمتر از یک سال است که سرمربیگری ایران را برعهده گرفته و حالا با دو باخت به بحرین و عراق آن هم وقتی که در دور برگشت امکان جبران نتیجه است، در آستانه برکناری قرار گرفته است. حال سوال اصلی از مسئولان فوتبال کشور این است که ویلموتس بلژیکی چرا آمد و چرا می‌خواهد برود؟

 

کی‌روش شکست ناپذیر، ویلموتس هجومی!

پس از خداحافظی “کارلوس کی‌روش” با نیمکت تیم ملی ایران، فرایند انتخاب سرمربی جدید طولانی شد. در این مدت گزینه‌های زیادی برای جانشینی مرد پرتغالی مطرح شد که بسیاری در حد گمانه‌زنی بعید بودند. اما در این میان “رنار” و “ویلموتس” اصلی‌ترین اسامی‌اعلام شده بودند که در نهایت توافق با ویلموتس انجام شده و این مربی بلژیکی هدایت تیم ملی فوتبال کشورمان را عهده دار شد. تجربه ناموفق ویلموتس در تیم ملی عاج، ذهنیتی منفی را نسبت به این مربی به وجود آورده بود، اما مسئولان فدراسیون فوتبال به دوران خوب این مربی در فوتبال بلژیک تاکید داشتند. شروع کار ویلموتس با تیم ملی، به واسطه خارج شدن از لاک دفاعی شدید دوره “کی‌روش” و کسب پیروزی‌های پرگل به شدت مورد توجه علاقه‌مندان به فوتبال واقع شد و حتی طرفداران کی‌روش هم صحبتی در خصوص چرایی جدایی این مربی نداشتند، اما ثبت دو باخت برابر تیم‌های بحرین و عراق در چارچوب مسابقات انتخابی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا معادلات را به ضرر این مربی تغییر داد. پس از باخت برابر عراق، اولین واکنش‌ها مقایسه عملکرد تیم ملی در دوره کی‌روش با ویلموتس و اشاره به شکست ناپذیری ایران برابر حریفان آسیایی بود، این در حالی بود که در زمان مربی پرتغالی نیز با تیمی‌مانند ترکمنستان مساوی و از لبنان و ازبکستان شکسته خورده بودیم.

 

ویلموتس جای خود را به برانکو می دهد؟!

با توجه به حضور کی‌روش در تیم ملی کلمبیا، بازگشت این مربی به فوتبال ایران عملا منتفی بود و در شرایطی که فوتبالی‌ها منتظر خبری از برگزاری دیدارهای دوستانه در روزهای تعیین شده فیفا بودند، انتشار عکسی از سفیر ایران در کنار برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم ملی، باعث شد تا شایعه مذاکره با این مربی کروات قوت بگیرد، در ادامه نیز برخی رسانه‌ها پا را فراتر گذاشته و با اعلام فسخ قرارداد ویلموتس، از قطعی شدن حضور برانکو روی نیمکت ایران خبر دادند.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال بعد از قرارداد با ویلموتس گفته بود بندهایی در قرارداد ویلموتس گنجانده‌ایم که مسائل دوران کی‌روش تکرار نشود و این موضوع در حال حاضر مهم‌ترین دلیل برای بروز تغییرات در رأس کادر فنی تیم ملی است و گفته می‌شود شرایط قراردادی مارک ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران به عنوان سرمربی تیم ملی، به سمتی حرکت می‌کند که به نظر می‌رسد این قرارداد به زودی فسخ شود. ویلموتس که به دلیل عدم پرداخت مطالباتش حاضر نشده بود به تهران بیاید تا تیم ملی را برای دیدار با عراق آماده کند، پس از باخت دو بر یک مقابل این تیم به تهران برنگشت تا شکاف عمیقی در ادامه همکاری او با فدراسیون ایجاد شود. ویلموتس تا پایان سال جاری میلادی تمام بندهای مالی قرارداد خود را دریافت کرده و فدراسیون از او خواسته با توجه به شرایط به وجود آمده برنامه‌ای را تا شروع دور برگشت بازی‌های مرحله گروهی راهیابی به جام جهانی قطر اعلام کند. مربی بلژیکی نخستین پاسخ خود را به نامه فدراسیون فوتبال ارسال کرد که برآیندها از عدم تمایل این مربی برای سفر زودهنگام به تهران خبر می‌دهد.

 

تردید فدراسیون برای ادامه همکاری با ویلموتس

گفته می‌شود فدراسیون فوتبال با توجه به پرداخت مبلغ قرارداد ویلموتس که برچسب محرمانه روی آن خورده و شایعات از رقم سنگین سه میلیون یورویی حکایت دارد، برای ادامه همکاری با این مربی دچار تردید شده و این موضوع به اطلاع وزارت ورزش و جوانان هم رسیده است. فدراسیون فوتبال پس از انتشار شایعات مربوط به توافق قطعی با برانکو با صدور بیانیه‌ای، در این باره واکنش نشان داد، اما دو پهلو بودن آن به گمانه‌زنی‌ها دامن زد و ثابت کرد که موضوع فقط خبرسازی رسانه‌ای نیست و عمق بیشتری دارد.

مازیار ناظمی، سخن‌گوی وزارت ورزش و جوانان اعلام کرده ابقای مارک ویلموتس یا ایجاد تغییر در کادرفنی تیم ملی با نظر فدراسیون فوتبال صورت می‌گیرد. به گفته او، نتایج تیم ملی در راه جام جهانی قطر تاکنون مورد رضایت مردم و هواداران پرشمار فوتبال نبوده و امیدواریم  فدراسیون فوتبال با تصمیمات لازم و موثر، شرایط امیدبخشی را برای ششمین حضور ایران در جام جهانی مهیا کند.

بحث برکناری ویلموتس و اینکه این مربی بر چه مبنایی به کار گرفته شد و حالا بر چه اساسی قرار است به دوران فعالیت کوتاه مدتش در تیم ملی ایران پایان دهد، یک موضوع است و دلیل انتخاب برانکو برای سرمربیگری تیم ملی نیز موضوعی دیگر بوده که باید کامل و دقیق مورد بررسی قرار گیرد و در آینده به طور مفصل درباره آن خواهیم نوشت.