خبر صبح/ مریم دالانی: این روزها یکی از داغ‌ترین و البته جنجالی‌ترین ماجراهای فوتبال کشور را آقای بلژیکی و رئیس اصفهانی فدراسیون رقم زده اند. فوتبال دوستان نگران تیم ملی هستند و دائم از خود می‌پرسند که تکلیف تیم ملی کشور در آستانه بازی‌های حساس مقدماتی جام جهانی  چه خواهد شد؟ آیا ویلموتس می‌ماند؟ برانکو که قبلا هم با لقب پروفسور در فوتبال ایران هنرنمایی کرده است می‌آید؟ و یا مربی داخلی در نهایت سکاندار هدایت تیم ملی خواهد شد؟ در ادامه نگاهی خواهیم داشت به بررسی عملکرد شش بازی ابتدایی سرمربیان مختلف تیم ملی فوتبال ایران. این رزومه نشان می‌دهد که علی پروین علی‌رغم کارنامه موفق، بدترین شروع را نسبت به این تعداد بازی داشته و کارلوس کی‌روش صدرنشین این مقایسه است.

 

علی پروین ۵ امتیازی: پروین در اولین تجربه‌اش به عنوان سرمربی‌ ایران، یمن جنوبی را ۲ بر صفر شکست داد و با ۳ تساوی مقابل تیم‌های گینه،‌ عراق و اوگاندا و ۲ شکست مقابل کویت و لهستان بدترین عملکرد در ۶ بازی اول را از خودش بر جای گذاشته است. علی پروین در  ۳۴ بازی که به عنوان سرمربی تیم ملی روی نیمکت نشسته بود،  ۱۵ برد، ۱۱ تساوی و ۸ باخت کسب کرد.

 

محمد مایلی کهن ۱۱ امتیازی: او که حدود یک سال و نیم هدایت تیم ملی را بر عهده داشت، در اولین بازی خود به عنوان سرمربی،‌ با تیم ملی ترکمنستان بازی کرد که تساوی یک بر یک، نتیجه این بازی بود. ۲ برد مقابل قطر،‌ یک برد و یک تساوی مقابل کویت در بازی‌های دوستانه، نتایجی است که مایلی کهن با تیم ملی در ۶ بازی اول به دست آورده است. مایلی کهن در ۳۸ بازی که سرمربی تیم ملی ایران بوده است،‌ ۲۳ برد،  ۹ تساوی و ۶ باخت به دست‌ آورده است.

منصور پورحیدری ۱۲ امتیازی: سرمربی اسبق تیم ملی ایران که به مدت یک سال و چهار ماه روی نیمکت تیم ملی نشست،‌ در اولین تجربه خود در چارچوب بازی دوستانه مقابل کویت ۳ بر صفر شکست خورد. پورحیدری در ادامه کار خود در مسابقات آسیایی بانکوک،‌ ۴ برد مقابل تیم‌های تاجیکستان، لائوس، چین و قزاقزستان و یک باخت مقابل عمان به دست‌ آورد. پورحیدری در ۱۷ بازی که سرمربی تیم ملی بود،‌ ۹ برد، ۵ تساوی و ۳ باخت کسب کرد.

جلال طالبی ۱۱ امتیازی: جلال طالبی در دو دوره هدایت تیم ملی ایران را پذیرفت. دوره اول او به سال ۱۹۹۸ برمی‌گردد در جایی که تیم ملی به جام جهانی صعود کرده بود پس از انجام چند بازی دوستانه تومیسلاو ایویچ از سمت خود کنار رفته بود. با روی کار آمدن جلال طالبی، تیم ملی یک بازی دوستانه با کرواسی داشت که ۲ بر صفر مقابل این تیم شکست خورد و جلال طالبی پس از اتمام جام جهانی ۹۸ فرانسه از سمت خود کنار رفت. دوره دوم حضور جلال طالبی در تیم ملی پس از دوران حضور منصور پورحیدری رقم می‌خورد. جلال طالبی در مجموع دو دوره عملکردی که در تیم ملی داشت، در ۲۵ بازی،‌ ۱۴ برد، ۵ تساوی و ۵ باخت به دست‌ آورد.

 میروسلاو بلاژویچ ۷ امتیازی: این مربی کراوات که ۸ ماه روی نیمکت تیم ملی نشست، در ۶ بازی اول خود به به عنوان سرمربی ملی‌پوشان، عملکرد خوبی نداشت و ۳ باخت در مجموع مسابقات جام ال‌جی و یک بازی دوستانه به دست آورد. ۲ برد مقابل تیم‌های عمان و بوسنی و هرزگوین و یک تساوی مقابل بوسنی دیگر نتایج ابتدایی «چیرو» بود. بلاژویچ در کل ۱۹ بازی روی نیمکت تیم ملی نشست و ۱۰ برد، ۴ تساوی و ۵ باخت کسب کرد.

 برانکو ایوانکوویچ۱۰ امتیازی: اولین حضور برانکو در تیم ملی با شکست همراه بود و ایران در یک بازی دوستانه، ۳ بر ۲ از تیم اسلواکی شکست خورد. ۳ برد مقابل تیم‌های ونزوئلا، کویت و اوکراین،‌ یک تساوی مقابل جمهوری آذربایجان و یک شکست مقابل تیم اردن، حاصل ۶ بازی اول حضور برانکو در تیم ملی است.  برانکو در ۵۲ بازی  که سرمربی تیم ملی بود، ۳۳ برد، ۱۰ تساوی و ۹ باخت حاصل کرد.

 امیر قلعه‌نویی ۱۲ امتیازی: قلعه‌نویی که بعد از اتمام جام جهانی ۲۰۰۶  به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی شد، در اولین بازی خود در چارچوب دیدار تدارکاتی مقابل امارات رفت و یک بر صفر پیروز شد. بعد از این دیدار، تیم ملی به رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا رفت و ۳ تساوی مقابل سوریه، کره‌جنوبی و اردن و ۲ پیروزی مقابل سوریه و عراق حاصل کار او بود. قلعه نویی در ۱۷ بازی، ۱۰ برد، ۶ تساوی و یک باخت برای تیم ملی ایران به دست آورد.

علی دایی ۱۱ امتیازی: دایی که پس از خداحافظی‌اش از فوتبال،‌ به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی شد. در اولین بازی مقابل بحرین رفت و در منامه یک بر صفر شکست خورد. یک برد مقابل زامبیا در بازی دوستانه،‌ ۲ تساوی و ۲ برد مقابل کویت و امارات در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰، حاصل کار دایی در ابتدای امر بود. علی دایی در ۲۴ بازی که روی نیمکت تیم ملی نشست، ۱۵ برد،‌ ۶ تساوی و ۳ باخت کسب کرد.

 افشین قطبی ۹ امتیازی: قطبی در بازی اول در چارچوب بازی دوستانه، مقابل چین یک بر صفر شکست خورد و در مقدماتی جام جهانی،‌ ۳ بازی مهم با تیم‌های کره شمالی، امارات و کره جنوبی داشت که حاصل آن ۲ تساوی مقابل کره شمالی و جنوبی و یک برد مقابل امارات بود. یک تساوی مقابل بوتسوانا و یک برد مقابل بوسنی حاصل ۶ بازی اول قطبی روی نیمکت تیم ملی است. قطبی در مجموع در ۳۰ بازی، ۱۶ برد، ۶ تساوی و ۳ باخت به دست آورد.

 کارلوس کی‌روش۱۶ امتیازی: او در ۶  بازی اول خود به عنوان سرمربی بهترین عملکرد را بین سرمربی‌های دیگر تیم ملی داشت و ۵ برد و یک تساوی داشت. کارلوس کی‌روش در ۱۰۰ بازی، ۶۰ برد، ۲۷ تساوی و ۱۳ باخت به دست آورده است.

 مارک ویلموتس۱۰ امتیازی: و اما سرمربی بلژیکی تیم ملی که میراث‌دار کی‌روش بود، در ۶ بازی که هدایت یوزها را بر عهده داشت به ۳ پیروزی مقابل‌ تیم‌های سوریه، کامبوج و هنگ‌کنگ، یک تساوی مقابل کره‌جنوبی و ۲ شکست مقابل‌ تیم‌های بحرین و عراق دست یافته است.