خبر صبح/گروه دانش و زندگی: در سال های اخیر، فاجعه‌ای در بین خانواده‌های ایرانی اتفاق افتاده است، به‌نام خیانت. خیانت یک درد اجتماعی است که از سوی مردان و زنان همسردار رخ می‌دهد و بنیان خانواده‌ها را به آتش می‌کشد. این موضوع عجیبی است که در کشوری با معیارهای اسلامی این اتفاق دامنگیر برخی خانواده‌ها شود و چه بسا که فرزندان قربانی اصلی این خیانت‌ها شوند. توجه به این موضوع به عنوان یک درد اجتماعی، همه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به طوری که اگر علت و ریشه این موضوع آشکار نشود، دودمان خانواده این نهاد اصیل جامعه را بر باد خواهد داد.

فقر اولین و بزرگ ترین عامل خیانت؟!

برخی از جامعه شناسان معتقدند موضوع فقر اولین و بزرگ‌ترین عامل خیانت همسران است، اما چه بسیار خانواده‌هایی وجود دارند که از تمکن مالی برخوردارند و این موضوع در بین آنها به وفور مشهود است و نمی‌توان گفت که عامل اصلی خیانت همسران فقر خانوادگی است. گاهی برخی از زنان، اعتیاد مردان را دلیل خیانت می‌دانند. در این میان ارتباط‌های نامشروع زن با مردان بیگانه زمینه‌های خیانت را در خانواده رواج می‌دهد و دلسردی از همسر اول به دلیل اعتیاد، زن را به خیانت می‌کشاند. در برخی از مواقع نیز زیاده‌خواهی و تنوع‌طلبی، دامنگیر خانواده‌ها می شود و هر دو طرف بر اثر این موضوع به راهی که نباید کشیده می‌شوند. فرار کردن برخی از زنان از خانه، دیر آمدن برخی از مردان به خانه و دروغ‌هایی که به هم می‌بافند، می‌تواند یکی از راه‌های رسیدن به خیانت باشد. برخی از مردانی که با دروغ های واهی به همسر جلسه‌های شبانه و ماموریت‌های طولانی مدت خارج از شهر را بهانه می‌کنند، در مرحله‌ای دیگر  بسیاری از زنان همسردار با مردان جوان رابطه‌هایی برقرار می‌کنند که حاصل آن موضوعی به جز خیانت و نابودی خانواده نیست. رفتارهایی غیر اخلاقی که برخی از زنان، آن را موضوعی ساده می‌پندارند که ممکن است حتی دو خانواده را نابود کند.

شبکه های مجازی و خیانت

 اما آنچه رضا معصومی، استاد جامعه شناسی در گفت‌و‌گویی بیان می کند ورود افراد به شبکه های موبایلی است. به گفته او شبکه های موبایلی در ایجاد تنهایی عاطفی بین افراد جامعه به ویژه همسران، نقش بسیار پررنگی دارد و هنگامی که همین احساس تنهایی با مکمل برنامه‌های ضدفرهنگی و  ضداخلاقی شبکه‌های ماهواره‌ای تجمیع می‌شود، راه را برای ورود به عرصه «خیانت» یا افتادن در گرداب دوستی‌های اجتماعی خارج از عرف زن و مرد با نامحرم باز می‌کند.

معصومی از آمار پرونده های قضایی که با موضوع خیانت به دادگاه‌ها سرازیر شده است، سخن می گوید؛ آمارهایی که فاجعه‌انگیز است: «چیزی که متاسفانه آمارهای رسمی و غیررسمی بر آن مهر تایید می‌زند، این است که متاسفانه در کمال ناباوری، میزان خیانت زنان به همسران در چند سال اخیر در جامعه اسلامی رشد بی‌سابقه‌‌ای داشته است.» به اعتقاد این استاد دانشگاه از مهم‌ترین اهداف شبکه‌های فارسی‌زبان را می‌توان ترویج خانواده‌های بی‌سرو سامان، عادی جلوه دادن خیانت‌های خانوادگی، بی‌اهمیت جلوه دادن احترام به پدر و مادر، عادی‌سازی سقط جنین به ویژه برای دختران، عادی جلوه دادن روابط خارج از عرف زن و مرد با یکدیگر، ترویج بی‌تفاوتی نسبت به خانواده، ترویج زن سالاری، ترویج خانه‌های مجردی و ترویج خشونت دانست.

به بیان او تجمیع استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای و همین طور استفاده از شبکه‌های موبایلی می‌تواند سرعت رسیدن به اهداف جنگ نرم را چند برابر افزایش دهد و متاسفانه تقدس خانواده نوک پیکان این حملات است.

  این جامعه شناس با اعتقاد بر اینکه تقویت ارتباط عاطفی بین اعضای مختلف خانواده در عدم خیانت همسران بسیار مهم است، اظهار می دارد: «این مساله بدون شک، سلامت روانی خانواده‌ها را به دنبال خواهد داشت. والدین در این زمینه باید مطالعات لازم را به دست آورند و با نیازهای یکدیگر آشنا شوند و با گفتگو و صحبت کردن دنیای یکدیگر را بشناسند.»

معصومی بیان می کند:« با ورود وسایل و تکنولوژی های جدید به خانه ها والدین و فرزندان ساعت های متمادی در کنار یکدیگر می نشینند، بدون آنکه حرفی برای گفتن داشته باشند و دیگر کمتر خانواده هایی را می‌توان پیدا کرد که اعضای آن دور هم بنشینند و درباره موضوعات مختلف خانوادگی با هم گفتگو کنند و نظرات همدیگر را درباره موضوعات مختلف جویا شوند و متاسفانه همین موضوعات باعث می‌شود که همسران در خارج از خانه به دنبال هم صحبت بگردند و او را در فضای مجازی و خیابان ها جستجو کنند.

کمرنگ شدن ارتباط عاطفی و خیانت

افسانه حسن پور، مشاوره خانواده و روان شناس نیز در گفت و گویی بیان می کند: «در حقیقت هیچ دو انسانی وجود ندارند که به هم شبیه باشند و همه با هم تفاوت دارند. همانگونه که برای هر انگشت تفاوت‌هایی وجود دارد برای هر انسانی همچنین تفاوت‌هایی وجود دارد. شخصیت افکار و ژنتیک با هم متفاوت است. شناخت این تفاوت‌ها  باعث می‌شود تا همسران با رفتارها و افکار یکدیگر آشنا شوند و به دنبال آنچه در ذهن خود پرورش می‌دهند در خارج از خانه نباشند.

حسن پور می‌گوید: آسیب هایی مانند تحقیر و سرزنش کردن و متلک گفتن همسران به یکدیگر ارتباط عاطفی بین زوج‌ها را کمرنگ می کند. زوج ها باید خوب گوش کردن را آموزش ببینند تا در دام های گسترده شیطانی اسیر نشوند./ زهره قندهاری