خبر صبح/ مریم دالانی: فوتبال یک ورزش تیمی و بدون شک محبوب‌ترین ورزش در بیشتر کشورهای جهان است. امروزه بیش از ۲۵۰ میلیون فوتبالیست در بیش از ۲۰۰ کشور وجود دارند که این بیانگر علاقه مردم به فوتبال در بیشتر کشورهای جهان است. اما همه این تیم‌ها محبوبیت جهانی ندارند و تنها می‌توانند در حد محدوده جغرافیایی خود طرفدارانی را داشته باشند. ولی هستند تیم‌هایی که علاوه بر شهر و کشور خود، آوازه جهانی هم پیدا می‌کنند. وب سایت معتبر فور-فور-تو، اقدام به تهیه لیست ۵۰ تیم قدرتمند با عملکردی درخشان و به یادماندنی در تاریخ فوتبال کرده است که در این مطلب به چند تیم پرطرفدار ملی و باشگاهی به نقل از این سایت ورزشی اشاره خواهیم داشت:

آژاکس : ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۳
 معبد ستارگان فوتبال هلند در دهه ۷۰، علاوه بر فتح جام‌های فراوان، توانست فوتبالی زیبا و مدرن را به نمایش بگذارد. رینوس میشل، سرمربی نوآور این باشگاه با ارائه سیستم ۳-۳-۴ و فوتبالی مبتنی بر تغییر پست بازیکنان و کار گروهی، موفق به ساختن تاریخی به یاد ماندنی در فوتبال هلند و باشگاه آژاکس شد که «توتال فوتبال» لقب گرفت. زمانی که رینوس میشل در سال ۱۹۷۱ به بارسلونا پیوست، اسفتان کواکس هدایت این تیم را به عهده گرفت که فلسفه ای مبتنی بر آزادی بازیکنان در فاز هجومی داشت. یوهان کرویف، رهبر ارکستر بی نظیر آژاکس در آن سال‌ها بود و یوهان نیسکنز در خط میانی، درخششی بی بدیل را از خود به نمایش می گذاشت. آری هان و گری مورن نظمی قابل توجه را در خط میانی حاکم کرده بودند و حتی انتخاب هاینز به عنوان سنگربان نیز بر مبنای توانایی او بر ارائه بازی با پا بود.

برزیل :  جام جهانی ۱۹۷۰
 سلسانو تا قبل از جام جهانی ۱۹۷۰ با ستارگانی مثل گارینشا و په له، دوران باشکوهی را پشت سر گذاشته بود که منتج به دو قهرمانی در جام های جهانی ۱۹۵۸ و ۱۹۶۲ شد، اما برزیل ۱۹۷۰ را می توان درخشان ترین تیم آن مقطع از تاریخ پرافتخار برزیل قلمداد کرد. فوتبال سرگرم کنده و زیبای برزیل آن دوران بر این پایه بنا شده بود که «اگر حریف چهار  گل بزند، ما پنج گل به ثمر می‌رسانیم.» دیدن لذت جادوی برزیلی ها در اولین مقطع ورود تلویزیون رنگی به خانه ها دو چندان شده بود و در حالی‌که در آن مقطع صحبت از بازنشستگی په له نیز بود، تیم رویایی زاگالو با درخشش توستائو، جرزینیو، کارلوس آلبرتو و بسیاری ستارگان دیگر، سومین قهرمانی تاریخ و فتح همیشگی جام «ژول ریمه» را برای تاریخ پرافتخار سلسائو به ارمغان آوردند. البته قهرمامی مقتدرانه برزیل تنها مرهون درخشش په له نبود و جرزینیو با زدن هفت  گل، رولینو، جرسون و کارلوس آلبرتو و بسیاری از ستارگان دیگر، فوتبالی به یادماندنی و پیروزی هایی مقتدرانه را به ثبت رساندند که برتری چهار  گله در فینال برابر ایتالیایی قدرتـــمند آن مقطع را می‌توان گل سرسبـــد نـــــمایش های به یادماندنی برزیل خطاب کرد. البته تیم زاگالو از لحاظ عملکرد دفاعی عاری از اشتباه نبود، اما بی شک برزیل آن مقطع را می توان در بین بهترین تیم های تاریخ قرار داد.

میلان : ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۱
پرافتـــخارترین نماینده آتـــزوری در رقابـــت های برون‌مرزی با هفت عنوان قهرمانی در اروپا، در دهه ۶۰ و ۷۰  تنها موفق به کسب شش  اسکودتو شد، اما سال ۱۹۹۲، آنها موفق شدند قهرمانی در ایتالیا را بدون حتی یک شست تجربه کنند و دو سال بعد و در فینال ۹۴، در دیداری یک طرفه بارسلونا را با چهار  گل در فینال مغلوب کردند. سبک زیبا و هیجان انگیز فوتبال میلان در آن فصول قرابتی با افکار خسته کننده و حوصله سربر سنتی فوتبال ایتالیا نداشت و همین روش بازی پایه گذار فصلی به یادماندنی در تاریخ روسونری شد.

رئال مادرید : ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۰
 بعد از پیروزی رئال مادرید در فینال جام باشگاه های اروپا در سال ۱۹۶۰ برابر فرانکفورت با هفت  گل، جیمی گریوز، بازیکن تیم ملی انگلیس اعتراف کرد که  بازیکنان این تیم در هتل، این دیدار را با دهانی باز نگاه می کردند و قادر به درک آن چیزی که می دیدند، نبودند.ژوست فونتین، ستاره فوتبال فرانسه در  جام جهانی ۱۹۵۰ که موفق به زدن ۱۳ گل شد، معتقد بود که بعد از برزیل، آنها بهترین تیم همه ادوار بودند و مت بابسلی اعتراف کرد که دی استفانو با توپ فوتبال قادر به انجام هر کاری است.ستارگانی مانند آلفردو دی استفانو، فرانس پوشکاش، ریموند کوپا و پاکو خنتو، پایه های به وجود آمدن یکی از بهترین و پرافتخارترین تیم های تاریخ فوتبال را تشکیل می دادند که موفق شدند پنج بار متوالی فاتح جام باشگاه های اروپا شوند و نقش پررنگی در ویترین تماشایی افتخارات لوس بلانکوس ایفا کنند.       

بارسلونا : ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱
 بعد از انتصاب گواردیولا به عنوان سرمربی بارسلونا، او خطاب به هواداران خواست تا کمربندهای خود را محکم ببندند؛ زیرا قرار است از دیدن فوتبال بارسلونا لذت ببرند. این پیش بینی هرگز اشتباه نبود و گواردیولا در آن مقطع معمار بازنویسی روش ۳-۳-۴ و فوتبالی بی بدیل با برند تیکی تاکا شد. ژاوی در توصیف آن دوران، گواردیولا را ناجی بارسلونا و راس هرمی می داند که بر همه چیز در بارسلونا مسلط بود. دنی آلوز نیز در توصیف گواردیولا گفته بود که اگر او از من بخواهد خودم را از طبقه سوم ورزشگاه نیوکمپ پرت کنم، قطعا می دانستم که تفکر درستی در پس این تصمیم قرار گرفته است.دوران باشکوه و بی بدیل بلوگرانا با فرمانروایی لیونل مسی و هدایت گواردیولا، باعث فتح شش گانه فراموش نشدنی در اولین فصل صدارت پپ بود. در پایان فصل ۲۰۱۲، مسی در ۲۱۸ بازی موفق به زدن ۲۳۳ گل شده بود و آندرس اینیستا در میانه میدان همانند پیکاسو در حال نقش آفرینی در شاخه هنر فوتبال بود.