خبر صبح/ گروه اقتصاد: باوجوداینکه به نظر می‌آید اکثر خودروهای دست‌دوم از نظر کاربرد یکسان به نظر می‌آیند، اما قیمت آنها به‌صورت دراماتیکی متفاوت است، به دلیل اینکه دو خودروی دست‌دوم در بازار عین هم نیستند. در این مطلب ۱۰ موردی ذکر می شود که می‌تواند بر قیمت یک خودروی دست‌دوم اثر بگذارد.

 

کارکرد
این یک حقیقت ساده است: هرچقدر که یک خودرو مسافت بیشتری را طی کرده باشد، ارزش فروش مجدد پایین‌تری خواهد داشت. اولین چیزی که موردتوجه مردم است، کیلومتر شمار خودرو است. یک خودروی دست‌دوم کم کارکرد در بازار دست‌دوم‌ها ارزش بالاتری خواهد داشت.

شرایط ظاهری خودرو
«شرایط» واژه‌ فراگیری است که به منظور توصیف ظاهر کلی خودرو به کار رفته است. از لحاظ بصری اگر خودرو دارای زدگی، خط و خش و مواردی از این قبیل باشد، طبیعی است که قیمت پایین‌تری را روی خود ببیند. ترک‌ها و شکاف‌های شیشه و پنجره‌ها نیز تاثیر زیادی دارند.
داخل کابین خودرو را نیز از یاد نبرید.  چرم‌های پاره شده، پانل‌های شکسته شده و  چراغ‌های ازکارافتاده،  تاثیری منفی بر قیمت می‌گذارند.

شرایط فنی و مکانیکی
«شرایط»  همچنین می‌تواند به کارایی و پرفورمنس خودرو نیز اشاره داشته باشد. خودروهایی که سواری ناهنجاری دارند و یا از اگزوز خود دود خارج می‌کنند طبیعتا قیمت پایین‌تری خواهند داشت. برخی از خودروها نیز از ضعف‌های دیگری همچون سیستم تعلیق شکسته، روغن‌ریزی و…رنج می‌برند.

زنگ‌زدگی و پوسیدگی
درحالی‌که زنگ‌زدگی و پوسیدگی می‌تواند در دسته‌  موارد فنی و ظاهری قرار بگیرد، اما این مورد خاص یک قاتل مطلق در زمینه‌  ارزش یک خودروی دست‌دوم است؛ خودروهایی با زنگ‌زدگی آشکار آسیب‌پذیرتر هستند.

تصادفات/تعمیرات
همه‌ ما می‌دانیم که تصادف و تعمیر اتفاق می‌افتد و متاسفانه این وقایع تاثیر شگرفی بر ارزش خودروی دست‌دوم می‌گذارند. بدیهی است که خودروهایی با سابقه  تصادف و تعمیر ارزش پایین‌تری خواهند داشت.

 رنگ و تجهیزات جانبی خودرو
یک خودروی زردرنگ به اندازه خودرویی با رنگ سفید یا نقره‌ای محبوب نخواهد بود، بنابراین این مورد را در هنگام خریدن خودرو به یاد داشته باشید. اضافه کردن وسایل جانبی به خودرو نیز اگرچه خیلی شخصی است، اما بر قیمت خودرو تاثیر می‌گذارد. به خاطر داشته باشید  خودروهای مشابه فابریک کارخانه قیمت بالاتری نسبت به نسخه‌های دستکاری‌شده دارند.

 جغرافیا
این مورد به قدر کافی جالب‌توجه است. ارزش یک خودروی دست‌دوم بسته به منطقه‌ای که فروش می‌رود تغییر می‌کــند. در منـــاطق گرم، خـــودروهای کوپه و کانورتیبل ارزش خود را بهتر از یک پیکاپ تراک حفظ می‌کنند، اما در مناطقی که برف و باران زیادی
می‌بارد، خودروهای کاربردی ارزش بالاتری خواهند داشت.

عرضه و تقاضا
عرضه و تقاضای یک خودرو تعیین‌کننده ارزش باقیمانده‌  آن مدل است. خودروهایی که در تعداد محدود ساخته‌شده و نسخه‌های مخصوص هستند، یک مزیت طلایی را در بازار خواهند داشت. شگفت آنکه برخی آپشن ها هم می‌توانند همین اثر را بسته به تقاضا داشته باشند.