خبر صبح/ گروه دانش و زندگی: در طب‌سنتی ایرانی‌اسلامی اعتقاد بر این است که ریشه بسیاری از بیماری ها این است که خلط سالم در یک یا چند عضو بدن یا فاسد شده یا تبدیل به خلطی دیگر شده یا کلا آن خلط از بین رفته است. مثلا برای بیماری های استخوانی و مفاصل مثل روماتیسم، آرتروز، آرتریت روماتوئید و بیماری‌های پوستی مثل پسوریازیس، یا شکافتن و ته‌دیگی شدن پوست، یا لکه‌ها و جوش‌های پوستی، می‌گوییم که استخوان و مفصل و پوست دچار غلبه خشکی شده یا دچار کمبود سودای سالم(مثل کمبود کلسیم) شده است. با وجودی که امروزه بعضی از مردم به دنبال هوشیار شدن نسبت به فواید طب سنتی و اصلاح تغذیه هستند در بیشتر موارد باز هم دچار بیماری‌های مفاصل و استخوان و بیماری‌های پوستی می‌شوند،  زیرا بدن انسان فقط از راه دهان تغذیه نمی‌شود، بلکه از راه پوست و از راه چشم و گوش و بینی هم تغذیه می‌شود. به طور مثال شما اگر مقدار زیادی اسپری خوشبو‌کننده را تنفس کنید، ممکن است دچار سوزش معده بشوید.  پیامبر‌اکرم(ص) فرمودند:‌ ‌ریشه بیشتر بیماری‌ها از معده است و درمانش پرهیز است. اما منظور از معده فقط از راه دهان نبوده، بلکه از راه‌های مختلفی بخارات و مایعات وارد معده می‌شود و در بدن پخش می‌شود.

علل و راهکار
از علل ریشه‌ای زیاد شدن بیماری قندخون بالا یا همان دیابت،  استفاده از شامپوها و صابون‌های حاوی قندهای مختلف است که این قندها از راه پوست جذب شده و در معده جمع و از راه معـــده در کـــــبد و بدن پخش می‌شوند.  از علل ریــشه‌ای زیاد شـــــدن بیمــــــاری‌هــای مفــــصـــلی و اســــتخــوانی استفاده از مواد شوینده شیـــــمیایــــی روی بــــدن مثل صــــابون‌های کاملا شیمـــیایی و شامـــپوها و مواد رختشویی و جرم‌گیر، مایـــع ظرفـــــشویی و… است.در زمان قدیم با خاک‌های مخـــــصــــوصــــی ظـــــرف می‌شستند  و  علاوه بر اینکه بسیار تمیز می‌شدند، از طریق آن خاک مواد معدنی لازم به پوست و استخوان‌ها می‌رسید و به جای اینکه دست و پا ضعیف‌ترشود‌، قوی‌تر هم می‌شد، اما مواد اسیدی و شیمیایی درون مواد شوینده تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی روی پوست و حتی ماهیچه و استخوان را در طولانی مدت از بین می‌برد و به اصطلاح طب سنتی اخلاط سالم و معتدل مورد نیاز پوست، گوشت و استخوان را فاسد می‌کند یا از بین می‌برد.     از علل اصلی دردهای مزمن دست و پا همین مایع ظرفشویی است که با پوست دست برخورد می‌کند، بنابراین حتما باید از دستکش استفاده شود. حتی سرکه ریختن در مایع ظرفشویی نمی‌تواند، به طور کامل عوارض این مواد شیمیایی را خنثی کند.  همچنین هرگز صابون یا شامپو به ساق و مچ دست و پا نزنید و فقط با کیسه از جنس گیاه کنف یا کیسه‌های کاملا نخی و آب گرم این قسمت‌ها را بشویید تا دردهای این ناحیه به مرور کمتر و کمتر می‌شود و در کل هر قسمتی از بدن که درد مزمن دارد به آن نقطه اصلا مواد شوینده برخورد نکند تا پس از مدتی بهبود پیدا کند و همچنین پوکی استخوان درمان شود.ضمنا بوی موادشیمیایی جرمگیر و سفیدکننده و اسپری‌های خوشبوکننده از راه پوست و بینی و گوش و چشم وارد معده و کبد و کل بدن می‌شوند و به مرور در آینده باعث لک و پیسی و التهاب و عفونت و جوش و پسوریازیس و سرطان پوست می‌شود.

توصیه
حتما می‌دانید که انسان از خاک و گل ساخته شده است، اما متاسفانه ما از اصل خودمان خیلی دور شده‌ایم. در زمان‌های قدیم با گل سرشور بدن و سر خود را می‌شستند و ناراحتی‌های عصبی و افسردگی و ریزش‌های زودهنگام مو خیلی کمتر به وجود می‌‌آمد، بنابراین به جای شامپو‌های شیمیایی که از راه پوست و چشم و تنفس بخارات لطیفش وارد بدن انسان می‌شود و در آینده دچار بیماری‌های مختلف می‌شویم و حتی روی جنین اثرات مضر می‌گذارد، ‌می‌توان از صابون زیتون سرشور و گل سرشور برای شستن مو و کل بدن استفاده کرد.به هر حال تا این موارد بالا رعایت نشود و اصلاح تغذیه صورت نگیرد، هیچ دارویی، چه سنتی چه غیر سنتی نمی‌تواند به طور کامل و همیشگی و صددرصد درمان‌کننده باشد./محسن قاســـــمی،‌دکــــترای طب ســــنتی و مکمل