خبر صبح/ گروه اقتصاد: خریداران ملک در انتظار زمان مناسب برای خرید مسکن هستند. این‌طور که فعالان بازار مسکن می‌گویند در شرایط کنونی و در کل کشور نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد تعداد معاملات خرید مسکن کاهش یافته است. انتظار برای کاهش قیمت‌ها در بازار، خریداران را مردد کرده است. در شرایطی که قدرت خرید مردم کاهش یافته و به طور قطع نمی‌توانند با پس‌انداز کردن به خرید مسکن اقدام کنند، سیاست‌گذاران باید با  تصمیم‌ها و برنامه‌های حمایتی مناسب، امکان خرید مسکن را برای مردم فراهم کنند. با این حال محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، همین اوایل آذرماه در حاشیه امضای تفاهم‌نامه با وزیر آموزش و پرورش برای احداث ۱۷۰ هزار واحد مسکونی ویژه فرهنگیان و در جمع خبرنگاران آب پاکی را روی دست متقاضیان خرید مسکن ریخت و گفت: «نمی‌شود که خانه‌دار شویم، اما به خودمان فشار نیاوریم.» پس‌اندازها کفاف خرید یک واحد مسکونی را نمی‌دهد و مدت زمانی که باید سپری شود تا مردم بتوانند با پس‌انداز ملک خریداری کنند به چندین و چند سال می‌رسد. به طور قطع وام و تسهیلات خرید مسکن نمی‌تواند سیاست اصلی بخش مسکن برای خانه‌دار شدن مردم باشد. هم رقم این تسهیلات باید به گونه‌ای باشد که امکان خرید را با وجود رشد قیمت مسکن فراهم کند و هم قدرت خرید مردم باید به گونه ای باشد که بتوانند از پس پرداخت اقساط ماهیانه این تسهیلات برآیند. 

افزایش قیمتی تا پایان سال ۹۸ نخواهیم داشت

درباره پیش بینی روند قیمت مسکن تا پایان سال و زمان مناسب برای خرید مسکن، یک کارشناس حوزه مسکن می‌گوید: «در شرایط فعلی شایعات قبل و بعد از انتخابات مطرح است؛ ولی  افزایش قیمتی در بازار مسکن تا پایان سال ۹۸ نخواهیم داشت.» 

مصطفی‌قلی خسروی اظهار می‌کند: «نرخ ارز، طلا و حامل‌های انرژی مولفه‌هایی هستند که روی قیمت بنزین تاثیرگذارند. در سال ۹۷  قیمت مسکن صددرصد افزایش یافت و قدرت خرید مردم کاهشی شد، حالا هم بحث افزایش قیمت بنزین مطرح شده است؛ با این وجود هنوز توان خرید مردم افزایش نیافته است که افزایش قیمت را در بازار مسکن تجربه کنیم. در دولت گذشته هم قیمت بنزین افزایش پیدا کرد و همه منتظر بودند قیمت مسکن نیز افزایشی شود، ولی این اتفاق نیفتاد.» 

 او بیان می‌کند: «در شرایط کنونی تعداد معاملات خرید مسکن کاهش پیدا کرده است؛ به گونه ای که در کل کشور نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد کاهش تعداد معاملات و در تهران ۲۲ درصد کاهش معاملات مسکن را تجربه کردیم؛ با این حال روند معاملات برقرار است و  تسهیلاتی هم که دولت برای خرید  مسکن ملی اختصاص داده است از رشد قیمت در بازار مسکن جلوگیری خواهد کرد.»

خسروی تصریح می‌کند: «قیمت مسکن تا پایان سال ثبات خواهد داشت و به صورت محسوس کاهش قیمت مسکن را نخواهیم داشت؛  ولی از سال ۹۸ به بعد شاخص تورم بانک مرکزی اندکی روی قیمت مسکن تاثیر می‌گذارد؛ بنابراین هر شخصی که توان خرید دارد می‌تواند به خرید مسکن اقدام کند؛ چون پیش بینی از کاهش قیمت نداریم.»

وی تاکید می‌کند: «خریداران اگربه مسکن نیاز دارند، امروز بهتر از فرداست. هرکس به مسکن نیاز دارد باید خرید خود را انجام دهد؛ چراکه خرید ملک هیچ گاه ضرر نداشته است.» 

افزایش ۱۰ درصدی قیمت مسکن تا پایان سال

اما در مقابل برخی کارشناسان اقتصاد مسکن در پیش بینی‌های خود از روند افزایشی قیمت مسکن تا پایان سال خبر می‌دهند. مقداد همتی، کارشناس مسکن و مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی می‌گوید:«قیمت مسکن از قیمت دلار تبعیت می‌کند؛ چون مسکن یک کالای سرمایه‌ای است. از سوی دیگر ، قیمت بنزین نیز روی قیمت مسکن تاثیرگذار است؛ چون بنزین کالایی است که تورم عمومی ‌روی آن تاثیر خواهد داشت، بنابراین از هر دو جهت امکان افزایش قیمت مسکن وجود دارد.»

همتی تصریح می‌کند: «در شرایط کنونی که قیمت دلار رشد داشته است، تاثیر جزئی خود را بر بحث پیش‌فروش‌ها و قیمت زمین به عنوان نهاده‌های ساخت گذاشته است. از سوی دیگر باید منتظر روند پیشروی قیمت دلار باشیم. اگر نرخ دلار افزایشی شود قیمت مسکن نیز رشد پیدا خواهد کرد و قیمت بنزین روی بخش قیمت اجاره بها تاثیرات خود را خواهد داشت و شاهد افزایش قیمت در این بخش هستیم.»

این کارشناس مسکن خاطرنشان می‌کند: «درصورتی که همین روند طی شود،یعنی تا پایان ۹۸ تغییر و اتفاق خاصی نسبت به شرایط کنونی نداشته باشیم، پیش‌بینی می‌شود ۵ تا ۱۰ درصد افزایش قیمت مسکن را تجربه خواهیم کرد.»

همتی اذعان می‌کند: «باوجود این پیش بینی‌ها درباره روند پیشروی قیمت مسکن، مردم باید متناسب با قدرت خرید خود به خرید ملک اقدام کنند.»/ میناایزدی