گروه بین‌الملل: در حالیکه ویروس کرونا برای نخستین بار در شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد،مدیر مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان اتهامات مربوط به تولید ویروس کرونا در آزمایشگاه این موسسه را تکذیب کرد!، همزمان پس از بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده، کره‌جنوبی، آلمان هم چین را در شیوع کرونا مقصر دانسته و حتی یک صورتحساب غرامت١٣٠ میلیارد پوندی برای خسارت‌های ناشی از این همه‌گیری صادر کرده است و گروهی از وکلای آمریکایی نیز در یک کمپین چند هزار نفری از شهروندان این کشور، طرح شکایت و غرامت چند تریلیارد دلاری از چین را آغاز کردند.
موسسه ویروس‌شناسی شهر ووهان، منشا ویروس کرونا
موسسه ویروس‌شناسی شهر ووهان، منشا ویروس کرونا
   به گزارش خبر صبح، پیتر ناوارو، یکی از برجسته ترین مشاوران پرزیدنت ترامپ در امور چین، با حمله‌ای شدید اللحن به چین این کشور را مسئول اصلی شیوع ویروس کرونا که اکنون به یک فاجعه جهانی تبدیل شده است، دانست. پیتر ناوارو ، مشاور تجارت کاخ سفید روز دوشنبه در مصاحبه اختصاصی با «فاکس نیوز»، گفت: «چین بازار تجهیزات محافظت‌های پزشکی را همزمان با شیوع ویروس کرونا احتکار کرده و صادرات این تجهیزات ضروری به جهان را منع کرد». تولیدات دفاع ملی آمریکا، در راستای گزارش اخیر «فاکس نیوز» است که در آن با استناد به منابع متعدد در آن گفته شده ویروس کرونا در آزمایشگاه چینی ووهان تولید شد اگر چه این ویروس یک سلاح بیولوژیکی نیست اما به عنوان بخشی از تلاش‌های چین برای اینکه نشان دهد، در توانایی شناسایی و کنترل ویروس‌ها با میزان توانایی ایالات متحده آمریکا برابر یا برتری دارد، صورت گرفت.

ناوارو که نخستین کسی بود که درباره جدی بودن خطر ویروس کرونا جدید هشدار داده بود، خاطرنشان کرد: «چین طی این بحران چندین کار را انجام داد که به کشته شدن بسیاری از مردم در سراسر جهان منجر شده است. اول از همه این ویروس در چین تولید شده است ثانیا این ویروس را با کمک سازمان بهداشت جهانی پنهان کرده‌اند. سومین کاری که آنها انجام دادند اساساً رسیدن به یک گنج از راه فروش تجهیزات محافظ پزشکی شخصی بوده و اکنون آنها از آن سود می برند». ناوارو اظهار داشت: «بسیاری از ایالت‌های آمریکا از کمبود تجهیزات محافظ شخصی برای کارمندان مراقبت‌های بهداشتی در طول بحران کرونا ویروس رنج می برند». ناوارو تأکید کرد: «آنچه ما می دانیم این است که نقطه صفر این ویروس چند مایل با آزمایشگاه ووهان فاصله داشت و فکر می کنم این وظیفه چین است که ثابت کند که ویروس از آزمایشگاه مذکور نبوده است».

او افزود: «مهمتر از همه ما می دانیم که در طی یک دوره ۶هفته حساس، چین از نفوذ خود در سازمان بهداشت جهانی برای مخفی کردن ویروس از جهان استفاده کرد. این زمانی بود که چین می توانست این ویروس را در ووهان مهار کند نه اینکه ۵ میلیون چینی از ووهان خارج شوند و این ویروس را در سرتاسر جهان منتشر کنند. آنچه اتفاق افتاد باید برای هر آمریکایی بسیار آزار‌دهنده و ناراحت کننده است سو استفاده از بحران قبل از اعلام خطر آن». ناوار گفت: «در این بازه زمانی ۶ هفته‌ای که این ویروس قاتل را از جهان پنهان می‌کردند ، چین به یک منبع اصلی تجهیزات محافظ شخصی پزشکی و بزرگترین تولید کننده این ابزارها در جهان، به وارد کننده این تجهیزات تبدیل شد». او افزود: آنها اساساً تقریباً تمام تجهیزات حفاظتی شخصی پزشکی را در سرتاسر جهان از بین بردند و بارگیری کردند از جمله تجهیزات بسیاری از آمریکا که به دلایل بشردوستانه ما تجهیزات حفاظت شخصی پزشکی خود را با آنها به اشتراک گذاشتیم و آنچه اتفاق افتاد ، ترک مردم در نیویورک، میلان و در هر مکانی که ابزار پزشکی نیاز بود اما وجود نداشت. مشاور ترامپ در امور چین اضافه کرد: «اکنون آنچه امروز اتفاق می‌افتد و به اندازه بیماری کرونا نگران کننده است، این است که چین از گنج «تجهیزات محافظ پزشکی» و احتکار بازار آن سو استفاده و سودآوری می‌کند. من مواردی دیدم که ماسک‌های نیم دلاری ساخته شده در چین به قیمت ۸ دلار به بیمارستان‌های آمریکا فروخته می شود».

مدیر موسسه ویروس‌شناسی ووهان؛ منشا ویروس کرونا نیستیم!
پرسش‌​های بسیاری درباره منشا این ویروس کشنده بی​پاسخ مانده​‌اند. یکی از موارد پرسش‌​برانگیز درباره شیوع این بیماری نقش آزمایشگاه موسسه ویروس‌شناسی شهر ووهان است. آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، فرانسه، بریتانیا و برخی دیگر از کشورهای غربی از چین خواستند که درباره منشا ویروس کرونا به صورت شفاف اطلاع‌رسانی کند. یوان ژیمینگ، مدیر موسسه ویروس‌شناسی شهر ووهان روز یکشنبه ۱۹ آوریل (۳۱ فروردین) در مصاحبه با تلویزیون دولتی چین اتهامات آمریکا را رد کرد و گفت منشا ویروس کرونا آزمایشگاه ووهان نیست. ژیمینگ تاکید کرد آنها می‌​​دانند چگونه با نمونه ویروس‌​هایی که در آزمایشگاه تحقیق می‌​شود برخورد کنند و او به خوبی آگاه است که هیچ یک از کارکنان این موسسه به ویروس جدید کرونا آلوده نشده‌​اند. مدیر موسسه ویروس شناسی ووهان تاکید کرد که به دلیل اینکه ویروس کرونا در شهر ووهان شیوع یافته برخی​‌ها مردم را گمراه می​‌کنند و منشا کرونا را آزمایشگاه این شهر معرفی می​‌کنند. به گفته ژیمینگ این گونه گزارش‌​ها بر اساس فرضیاتی استوارند که با اسناد و مدارک مورد تائید قرار نگرفته‌​اند. او خاطرنشان کرد که متخصصان تولید چنین ویروس در آزمایشگاه را رد کرده‌​اند.

آزمایشگاه ووهان بزرگترین بانک اطلاعاتی ویروس آسیا
موسسه ویروس‌شناسی ووهان، یک مرکز تحقیقاتی است که توسط آکادمی علوم دولت چین اداره می‌​شود. این موسسه بزرگترین بانک اطلاعاتی مربوط به ویروس در قاره آسیا است و طبق داده​‌های تارنمای این موسسه درباره ۱۵۰۰ گونه و شاخه‌​های مختلف ویروس‌​های بیماری‌زا اطلاعات جمع‌​آوری و تحقیق کرده است. این موسسه در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد. در آزمایشگاه​​‌های آن  بسیاری از ویروس​​های خطرناک از جمله ویروس ابولا ذخیره شده است.

گمانه‌زنی در باره منشا ویروس کرونا در ووهان
روزنامه “واشنگتن پست” اخیرا گزارش داد که سفارت آمریکا در پکن، دو سال پیش به وزارت خارجه آمریکا در باره تدابیر ایمنی ناکافی در یک آزمایشگاه تحقیقاتی در ووهان اطلاع داده است. به نوشته این روزنامه احتمالا نخستین فرد در این آزمایشگاه به ویروس مبتلا شده و بعد آن را گسترش داده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم تابحال بارها کشور چین را متهم کرده که درباره شیوع ویروس کرونا دیر اطلاع‌رسانی کرده است. مقام‌​های ارشد فرانسه، بریتانیا و آلمان هم از رفتار دولت چین در مقابله با ویروس کرونا انتقاد کرده‌اند. دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت پکن باید “پرسش‌های سختی” را درباره شیوع ویروس جدید کرونا پاسخ دهد. امانوئل مکرون، رئیس ‌جمهوری فرانسه هم گفته است که در چین “چیزهایی اتفاق افتاده که ما از آنها خبر نداریم”.

آلمان هم خواستار روشنگری چینی‌ها شد
آلمان هم چین را در شیوع کرونا مقصر دانسته و حتی یک صورتحساب١٣٠  میلیارد پوندی برای خسارت‌های  ناشی از این همه‌گیری صادر کرده است. گرد مولر، وزیر توسعه و عمران آلمان هم از مدیریت بحران کرونا در چین انتقاد کرد و خواستار روشنگری و شفاف​سازی این کشور درباره منشا ویروس کرونا شده است. مولر در مصاحبه با گروه رسانه​​ای “فونکه مدیا” اعلام کرد که چینی​ها باید در ارتباط با منشا ویروس کرونا شفاف برخورد کنند. او از مقامات چینی خواست درباره این فرضیه که ویروس کرونا در آزمایشگاه تحقیقاتی ووهان تولید شده روشن​گری کنند. وزیر توسعه و عمران آلمان تصمیم ترامپ درباره قطع کمک به سازمان جهانی بهداشت را هم “کاملا اشتباه” دانست. ترامپ گفته است که سازمان بهداشت جهانی رویکردی “دوستانه” در قبال چین داشته است. مولر گفته است که آلمان از سازمان بهداشت جهانی حمایت می​‌کند.

بیش از پنج هزار آمریکایی، طی کمتر از یک ماه، به یک شکایت حقوقی در ایالت فلوریدا پیوسته اند. این شکایت حقوقی از دولت چین می‌خواهند برای آسیب‌های ناشی از شیوع «کووید ۱۹» غرامت بپردازد. شاکیان ادعا می‌کنند که آنها، به دلیل مسامحه‌کاری پکن در مهار ویروس کرونا، متحمل خسارات سنگینی شده اند. شکایت‌های حقوقی مشابهی نیز در دادگاه‌های ایالت های نوادا و تگزاس ثبت شده است. «گروه حقوقی برمن» که این شکایت را در فلوریدا ثبت کرده است به صدای آمریکا گفت: «شکایت ما به افرادی می پردازد که به دلیل قرار گرفتن در معرض این ویروس به لحاظ جسمی آسیب دیده اند… این شکایت همچنین فعالیت بازرگانی چین در این مقطع را مورد رسیدگی قرار می دهد.» این گروه حقوقی به مستثنی بودن «فعالیت بازرگانی» و «آسیب شخصی» در «قانون مصونیت کشورهای خارجی» به عنوان مبنای حقوقی این شکایت از چین اشاره می کند.
خیمنه کیتنر، استاد حقوق دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو، نظر دیگری دارد: «اگر پرونده هایی را که بر مبنای این قانون در موردشان رای صادر شده است را بخوانید، [می‌بینید] کاملا روشن است که برای اثبات آسیب شخصی، اقدام یک مقام چینی در خاک آمریکا لازم است و داعیه ای هم درباره فعالیت بازرگانی در کار نیست.» او معقتد است: «نمی توانید از کشورهای خارجی برای سیاست‌گذاری‌هایشان شکایت کنید».
«انجمن هنری جکسون»، یک اندیشکده محافظه کار در بریتانیا، می گوید یک شکایت حقوقی بالقوه علیه چین بر سر آسیب های وارده از ویروس کرونا می تواند ۱۲۰۰ میلیارد دلار ارزش داشته باشد. این موسسه در گزارش تازه ای می گوید چین برای سوءمدیریت این بیماری در مراحل آغازین و به طور مشخص عدم ارائه اطلاعات به «سازمان بهداشت جهانی» به مثابه نقض مقررات بین المللی سلامت می تواند هدف شکایت حقوقی قرار بگیرد. این اندیشکده ۱۰ راهکار را برای شکایت همزمان از چین از جمله در «سازمان بهداشت جهانی»، «دادگاه بین المللی کیفری»، «دیوان دائمی داوری»، و دادگاه‌های هنگ کنگ و ایالات متحده ارائه داده است. دیوید فیدلر، استاد مدعو دانشکده حقوق دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، می گوید بعید است کشورها، از جمله ایالات متحده، خودشان پا پیش گذاشته و از چین رسما شکایت کنند، زیرا همه گیری‌ها در هر مکانی ممکن است روی دهند و … کشورها در این زمینه که قوانین بین المللی را به شکلی مکانیکی در ارتباط با شیوع بیماری های عفونی به کار نگیرند، منافع مشترک نیرومندی دارند.»