خبر صبح/ گروه اقتصاد: صبح امروز وزیر صمت به تبریز آمد تا چندین طرح را در استان آذربایجان شرقی افتتاح و در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی این استان هم شرکت کند. وی در آئین افتتاح خط تولید موتور ۴۵۷ و ۳۵۵ با آلایندگی یور۴ گفت:  برنامه‌ریزی برای افزایش تولید ۱۰هزار خودرو در سال جدید مصداق و نمود عینی رونق و جهش تولید است.

رضا رحمانی افزود: همزمان با افزایش بی‌رحمانه‌ی تحریم‌ها و شرایط روانی جامعه، جهادگران عرصه تولید همت کردند تا برنامه اصلاح صنعت خودرو اجرا شود به طوری که امروز بطور روزانه بیش از ۴هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می‌شود. اما مهمترین خواسته بنده محصولات جدید و افزایش تولید است.

وی با اشاره به نامه انجمن قطعه‌سازان در سال ۹۷ که نوشته بودند بالای ۲۰۰هزار کارگر بیکار خواهند شد، گفت: بعد از افزایش تیراژ تولید نه‌تنها بیکار نشدند بلکه ۴۰هزار کارگر جدید وارد مجموعه خودروسازی و قطعه سازی شد.

رحمانی با اشاه به این که دومیلیون و دویست هزار دستگاه خودرو ظرفیت تولید کشور است، گفت: با این نسبت باید بالای یک میلیون و دویست هزار دستگاه تولید داشته باشیم تا پاسخگوی عرضه و تقاضا باشیم.

وی افزود: در کنار تولید، اصلاح ساختار شرکت ها را جدی گرفتیم. تصمیم بر این است که شرکت‌های زیان‌ده باید مشمول تغییرات مدیریتی شوند. یکی از دلایل و مشکلات اصلی صنعت خودرو، شرکت های چند لایه است که باید واگذار شوند. سیاست نظام و دولت واگذاری و خصوصی‌سازی است و امسال با جدیت بیشتری انجام می شود.

وی تاکید کرد: ایران خودرو در سال‌های گذشته ورشکسته بدهکار تلقی می‌شد اما امسال به یک مجموعه پویا و پربازده تبدیل شده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبت های خود به تبریز و نقش آن در صنعت کشور هم اشاره کردند که اهم موضوعات مطرح شده توسط وی بدین صورت بود:

– تبریز واقعا حلال مشکلات صنعتی است. بنیان گذاری صنعتی کشور در دوره جدید از تبریز و اراک شروع شده است

– بطور مثال امروز در تبریز دستگاه‌های پرسی وجود دارد که در هیچ نقطه دنیا وجود ندارد

– استقرار شهرک فناوری خودرو در تبریز نوید بخش روزهای ایده آل خواهد بود

– بازار مصرف خودرو تشنه است و توجه دولت به صنعت خودرو، بسیاری از واحدهای تولیدی را نجات داد

– شرکت های خارجی که در گذشته سابقه منفی دارند نباید با ما همکاری جدیدی داشته باشند

– مجموعه‌های تولیدی بعضا قطعاتی تولید می‌کنند که از لحاظ قیمت و کیفیت بسیار ایده آل هستند.