خبر صبح/ فرزانه اسدزاده: تا بوده همین بوده که مردم ایران هر جا درد و دردمند باشد پایه ثابت تسکین است. سال ۹۷ سرشار از این حرکت ها بود. آنجا که سیل آق قلا و خوزستان را به کام خود کشید و گل و لای از سروصورت مردم بالا می رفت. در زلزله هم همینطور بوده اما مردم ایران در دو ماه اخیر اوج همدلی را به همگان ثابت کردند. کرونا با همه ی تلخی‌هایش  روی  دیگر هم داشت و آن یادآوری اصالت فرهنگ اسلامی-ایرانی مردم ما بود. آنجا که بسیجی نوجوان تانکر کوچک پایگاه را به پشت بسته و کوچه‌اش را ضدعفونی می‌کرد نشان از فرهنگ عمیق مردمان ایران زمین بود. و یا کسبه‌های بازار وقتی چشم بر بازار شب عید می‌بندند یعنی قدم برمی‌دارد برای همدلی بزرگ. یا وقتی خانه‌ی شخصی تبدیل می‌شود به کارگاه دوخت ماسک یعنی سلامتی تو، سلامتی من است. طنین چرخ خیاطی بانوان تبریزی باعث شد که در کمتر از ۱۰ روز مشکل کمبود ماسک برطرف شود! و این یعنی روحیه مجاهدت مردم ایران!

 تصور اینکه روزی برسدکه در سیزده بدر ایران سطح شهرها خالی باشد تقریبا از محالات بوده اما مردم این جریان را به تصویر کشیدند چرا که برای سلامت همدیگر ارزش قائل بودند. هزاران رزمایش پدافند زیستی در استان‌های کشور انجام شد و این مردم متمدن ایرانی مسلمان بودند که لحظه به لحظه در نبرد علیه ویروس منحوس کرونا حماسه می‌آفریدند. سروقامتان سفید پوش هم برای مردمانشان سنگ تمام گذاشتند جانشان را کف دست گرفته و خط مقدم جنگ کرونا را اشغال کردند. معلمان بیکار ننشسته و از هر امکانی که در دست داشتند با دانش آموزانشان ارتباط گرفتند تا آموزش کودکان ایرانی لنگ نماند. طلبه‌ها و روحانی های جهادی هم به مردم نشان دادند که کارشان تنها به مساجد ختم نمی‌شود که با بسته شدنش دست از فعالیت بردارند، از کار دوخت ماسک و لباس بیمارستانی و رسیدگی به بیماران تا تغسیل پیکر جانباختگان، از اقامه نماز بر پیکر غریب‌ترین جانباختگان تا غربت طلبه‌‌ی تبریزی که داغ همسر و فرزند دید و کمک به هم نوع را فراموش نکرد. کارهای جهادی طلبه‌ها به  پشتیبانی نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی به قدری مطلوب بود که مدیر حوزه علمیه طالبیه تبریز مورد عنایت رهبری قرار گرفت.

مردمانی که دست در دست هم آتش به اختیار از همان اوایل شروع کرونا به فکر کسانی بودند که شب عیدی دردی از دردهایشان را التیام بخشند. بی شک دست فروشی که همه ی امیدش به فروش شب عید بود، پیرمردی که کارش جمع کردن ضایعات از سطل آشغال بود، باربری که با بسته شدن بازار بیکار شده بود و… هیچ یک از دید مردم نوعدوست ایرانی به دور نبود. و نهایتا فصل الخطاب رهبر معظم انقلاب در روز نیمه شعبان امسال، تأکید بر رزمایش گسترده برای «مواسات، همدلی و کمک مؤمنانه» بود که موج جدیدی میان مردم مجاهد و مسئولین لشگری و کشوری ایران اسلامی برای کمک به افراد آبرومند و آسیب دیده از بیماری کرونا به راه انداخته‌اند. کرونا هر بدی هم که داشت، عادت‌های خوبی را زنده کرد که مدت‌ها بود گرد فراموشی بر رویشان نشسته بود. کرونا با همه ترس و وحشتی که در بین مردم ایجاد کرده بود، ارمغان‌هایی نیز به همراه داشته که نمی‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد و امروز که تقریبا گسترش این ویروس در حال فروکش شدن است مرور خاطرات فداکاری و ایثارها همه و همه تداعی فرهنگ اصیل ایرانی ست که سرشار از غرور است و عشق….