گروه بین‌الملل: کفیل قائم‌مقام وزارت امنیت آمریکا می‌گوید: ۱۱ شهروند مهاجر غیرقانونی ایران در آمریکا هستند که واشینگتن مدت‌هاست تلاش می‌کند که آنها را به کشورشان برگرداند.

 

   به گزارش خبر صبح، کِن کوچینِلی در واکنش به سخنان محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران که گفته بود آمریکا هنوز به پیشنهاد دو سال پیش تهران برای مبادله زندانیان پاسخ نداده، گفت که به جای حرف زدن، برای بردن زندانیان ایرانی هواپیمای چارتر بفرست. وی  با انتشار توئیتی نوشت: ایالات متحده مدت‌هاست که می‌خواهد سیروس عسگری و دیگر مهاجران غیرقانونی ایرانی را به کشورشان برگرداند، اما ظریف کاری جز حرف زدن نمی‌کند. بعد از مدت‌ها تلاش آمریکا، ظریف اکنون از خواب بیدار شده و می‌گوید ما می‌خواهیم شهروندان‌مان را به کشور بازگردانیم.
کوچینلی قبلا نیز گفته بود که ایالات متحده از ۱۲ دسامبر پارسال تلاش‌ها برای اخراج سیروس عسگری به ایران را آغاز کرد، اما جمهوری اسلامی از پذیرش او به عنوان یک شهروند قانونی اجتناب کرد و تنها در پایان ماه فوریه سال جاری بود که برای وی گذرنامه معتبر صادر کرد. سیروس عسگری، استاد دانشگاه صنعتی شریف که از اتهام سرقت اسرار تجاری تبرئه شده است، به خاطر مشکل روادید اکنون در آمریکاست. او به کرونا مبتلا شده و هم‌اکنون تحت مراقبت‌های پزشکی است. کفیل قائم‌مقام وزارت امنیت میهن در توئیت خود افزوده است: ۱۱ شهروند مهاجر غیرقانونی ایران در آمریکا هستند که واشینگتن مدت‌هاست تلاش می‌کند که آنها را به کشورشان برگرداند.
او گفته است: «شما به‌صورت ناگهانی الان می‌گویید که خواستار آنها هستید. اگر راست می‌گویید چطور است یک هواپیمای چارتر بفرستید تا همه آنها را یک‌جا به ایران بفرستیم؟» کوچینلی می‌گوید اگر واقعا ایران خواستار شهروندان‌شان است، دست به دست نکند و هواپیمایش را بفرستد: «دنیا نظاره‌گر است و ما طبق معمول انتظار داریم شما کاری جز حرف زدن انجام ندهید». قبلا گزارش‌هایی درباره مبادله عسگری با مایکل وایت، عضو پیشین نیروی دریایی آمریکا منتشر شده بود، اما کوچینلی اعلام کرده است این دو پرونده ربطی به هم ندار‌ند. وایت دو سال پیش در ایران بازداشت شد و به اتهام «توهین» به رهبر جمهوری اسلامی و «انتشار عمومی یک عکس خصوصی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. وی به خاطر شیوع کرونا از زندان آزاد شده و برای مرخصی در سفارت سوئیس در تهران اقامت دارد.

واکنش عباس موسوی
این رشته توئیت اما واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران را به دنبال داشت که گفته‌های قائم مقام وزارت امنیت میهن را «مُهمل» خواند. عباس موسوی در صفحه توئیتری نوشت که محمدجواد ظریف از سپتامبر سال ۲۰۱۸ پیشنهاد «مبادله همه زندانیان» را مطرح کرد و از ایالات متحده خواست که در قبال «گروگان‌های ایرانی در ایالات متحده و هر کجای دیگر مسئولانه رفتار کند»، اما واکنش حکومت شما «بی‌رحمانه بود و جان آنها را به خطر انداخت. جهان به اقدامات شما نگاه می‌کند، نه حرف‌هایتان. بگذارید شهروندان ما بروند». محمدجواد ظریف روز دوشنبه با اشاره به پیشنهاد خود در سال ۹۷ برای مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا مدعی شده بود: «از آن زمان آمریکایی‌ها به ما پاسخی نداده‌اند و هنوز هم در این زمینه پاسخی ارائه نکرده‌اند». آذر ماه گذشته ژیائو وانگ، پژوهشگر آمریکایی دانشگاه پرینستون که در ایران به ده سال زندان محکوم شده بود، با مسعود سلیمانی، پژوهشگر ایرانی که در آمریکا بازداشت بود، مبادله شد.