تبریز– مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از تملک بالغ بر ۲۱ هزار متر مربع محوطه و ابنیه تاریخی آذربایجان شرقی طی سال ۹۸ و ۹۹ خبر داد.

به گزارش  خبر صبح از مهر، احمد حمزه زاده صبح امروز ضمن اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفت: بافت تاریخی، سرمایه ارزشمند برجای مانده از گذشته برای آیندگان است که اداره کل میراث فرهنگی استان طی سال‌های اخیر در راستای صیانت و جلوگیری از تعدی به عرصه و حریم آن، با اجرای اقدامات و ضوابط فنی و حقوقی، اقدام به تملک بخش عمده‌ای از محوطه‌ها و ابنیه تاریخی کرده است.

او به محوطه‌ها و ابنیه تاریخی استان که در سال ۹۸ و ۹۹ به تملک این اداره کل در آمده است اشاره کرد و گفت: طی سال ۹۸ و ۹۹ برای نخستین بار بالغ بر ۲۱ هزار متر مربع ابنیه، عرصه و بافت تاریخی در سطح استان از سوی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دارای ضوابط، قوانین و مقررات مصوب و تملک شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی ادامه داد: بخش عمده این اراضی مربوط به “مجموعه تاریخی ربع رشیدی” است که نزدیک به ۱۸ هزار متر مربع از مجموع اراضی تملک شده را تشکیل می‌دهد.

او افزود: بخش دیگری از مجموع اراضی تملک شده به مساحت بیش از ۳ هزار متر مربع به “عمارت اربابی وینق”، “خانه پدری استاد شهریار” و “مجموعه باغ کمال” تعلق دارد.

حمزه زاده در خاتمه اظهار داشت: با توجه به اعتبارات تخصیص یافته، تملک باقیمانده املاک واقع در عرصه محوطه تاریخی ربع رشیدی برای آزادسازی کامل آن جز برنامه‌های مصوب این اداره کل در سال ۹۹ است.