خبر صبح/ گروه بین الملل: صورت حسین اف، نخست وزیر اسبق و از فرماندهان نظامی فعال در جمهوری آذربایجان در سال های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۳ گفت کمک های نظامی که برای عملیات نجات اهالی خوجالی فرستادم، استفاده نشدند.

صورت حسین اف در گفتگو با تلویزیون اینترنتی “مارکا فیلم پروداکشن” گفت: «در زمان محاصره خوجالی ، واحد نظامی شماره ۲۳ روسیه حدود ۴۰ تا ۵۰ ماشین نظامی برای ایجاد مسیر خروج اهالی خوجالی فرستاده بود. حدود یک روز قبل از عملیات برای نجات اهالی خوجالی ، مراد آشوروف، مسئول منطقه خانلار، جمشید نوری اف و داداش رضایف آمدند و گفتند که فردا عملیات برای نجات اهالی خوجالی انجام می شود و سلاح نداریم. من سه برابر تسلیحاتی را که می خواستند، در اختیارشان قرار دادم. گفتند که روسها هم تجهیزات آورده‌اند. قرار شد ساعت ۱۰ صبح تسلیحات و تجهیزات را در مقابل فرمانداری آق دام تحویل آنها بدهم و در همان زمان هم تجهیزات را تحویل دادم. در آن زمان هنوز واحد نظامی تحت فرماندهی من تشکیل نشده بود.»

صورت حسین اف افزود : «شب یا فردای آن روز زنگ زدم به جمشید نوری اف و نتیجه را پرسیدم. جمشید نوری اف گفت ما می خواستیم عملیات را شروع کنیم، اما فهمین حاجی اف و جبهه‌چی‌ها شروع کردن به سنگ انداختن به طرف ماشین آلات روس‌ها و آنها هم قهر کردند و برگشتند. فهمین حاجی‌اف می گفت ما خودمان اهالی خوجالی را آزاد می‌کنیم. اما، هیچ کس آنها را آزاد نکرد و اهالی خوجالی در وضعیت بدی گیر کردند و افتادند دست ارامنه. اکنون خوب است که جمشید نوری‌اف توضیح دهد که علت اینکه نتوانستند اهالی خوجالی را نجات بدهند، چی بود؟»

در این گفتگوی تلویزیونی، لاچین ممیشوف، صاحب کانال “مارکا فیلم پروداکشن” هم گفت خوب است فهمین حاجی‌اف هم که نامش در بسیاری از پرونده های جنایی در جمهوری آذربایجان ذکر می شود، در این باره توضیح بدهد.

فهمین حاجی اف، فرمانده قشون داخلی وزارت کشور جمهوری آذربایجان در دوره ریاست جمهوری ابوالفضل ائلچی بیگ و حاکمیت جبهه خلق بود که بعدها به جرم استفاده نکردن از امکانات حاکمیت برای جلوگیری از اشغال خوجالی و همچنین جلوگیری نکردن از قتل عامل اهالی خارج شده از این شهر به ۱۵ سال زندان محکوم شده بود که در سال ۲۰۰۴ با عفو رییس جمهوری آذربایجان از زندان آزاد شد و اکنون در اوکراین زندگی راحتی دارد.

شماری از اهالی خوجالی در ۲۶ فوریه ۱۹۹۲ پس از اینکه خوجالی را از کریدوری که نیروهای نظامی ارمنی برای خروج غیرنظامیان در نظر گرفته بودند، ترک کردند، طی واقعه‌ای مشکوک در محلی در نزدیکی آق‌دام کشتار شدند که هنوز عاملان اصلی این کشتار شناسایی نشده‌اند. جمهوری آذربایجان بطور رسمی ارمنستان را عاملان این کشتار می‌داند و از آن تحت عنوان “نسل کشی خوجالی” یاد می کند.