خبر صبح/ گروه ورزش: بعد از مدت‌ها بلاتکلیفی بر سر آغاز یا اتمام رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران در دوره نوزدهم فوتبال ایران سرانجام اعلام شد که به احتمال زیاد دهه سوم خرداد زمان پیش‌بینی شده برای شروع لیگ است. بر اساس صحبت‌های رئیس‌جمهور، تیم‌های ورزشی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند بازی‌ها را آغاز کنند.البته جزئیات این طرح بسیار پیچیده است و باید دید تا یک ماه آینده چه دستورات جدیدی در این حوزه صادر می‌شود.

جنگ بیانیه‌ها

جدا از مباحث ملی و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا در این چند وقت اخیر بحث‌های رسانه ای فراوانی بر سر اتمام رقابت‌های لیگ صورت گرفته و کار را به بیانیه‌نویسی هم رسانده است. در این مدت پزشکان تیم‌های لیگ برتری درقالب مدیرعامل باشگاه وارد عمل شده‌اند تا به هر طریق ممکن نظرشان را برای نحوه تعیین‌تکلیف برای لیگ نوزدهم اعلام کنند. آنطور که از شواهد موجود مشخص است، پرسپولیسی‌ها به عنوان تیم صدرنشین لیگ در پایان هفته بیست‌ویکم به شدت به دنبال ادامه رقابت‌ها هستند و برای رسیدن به هدف از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند. به هر حال قرمزها در سه فصل گذشته سه عنوان قهرمانی به‌دست آورده‌اند و رویای هواداران این تیم رسیدن به عنوان چهارم قهرمانی برای چهارمین فصل متوالی است تا به اصطلاح خودشان پوکر قهرمانی را ثبت کنند و حالا که در نزدیک‌ترین فاصله ممکن به این اتفاق قراردارند، تحت هیچ شرایطی کوتاه نمی‌آیند. تیم رسانه‌ای این باشگاه و بازیکنان پرسپولیس به شدت در این چند وقت اخیر سعی در جلب رضایت عمومی‌برای ادامه لیگ داشته‌اند و پشتیبانی احتمالی وزیر ورزش از سودای پرسپولیسی‌ها هم مزید بر علت شده تا تقریبا لیگ به دو تکه نامساوی تقسیم شود. در یک طرف پرسپولیس آنقدر تشنه ادامه لیگ است که حتی کار را به مقایسه زمین چمن با بیمارستان‌ها هم کشانده و بازیکنان را به پزشکانی تشبیه کرده که حتی در صورت مواجه شدن با ویروس کووید ۱۹ هم هراسی به دل راه نمی‌دهند.

جام کرونایی

 اما اکثریت قریب به اتفاق تیم‌های لیگ برتری از یک طرف به خاطر خطرات کم شدن فاصله‌گذاری اجتماعی برای بازیکنان و کادر اجرای مسابقات مخالف ادامه لیگ هستند و از یک‌طرف هم اگر منصفانه به موضوع نگاه کنیم بقیه مدعیان که می‌دانند فاصله‌شان با پرسپولیس به این سادگی‌ها قابل جبران نیست، بدشان نمی‌آید که چهارمین قهرمانی متوالی پرسپولیس به نوعی لوث شود و مثلا عنوان جام کرونایی در کنار جام اسنپی و جام ولایت در لیست قهرمانی‌های پرسپولیس قرار بگیرد که از جانب افکار عمومی پذیرفته نشده و حتی در صورت معرفی پرسپولیس به عنوان قهرمان هم این جام تا صدسال دیگر هم ارزش معنوی نخواهد داشت. پرسپولیسی‌ها هم که به خوبی از این ماجرا مطلع‌اند سعی می‌کنند هر طور شده از بروز این اتفاق جلوگیری کنند و با قشون‌کشی لیگ امسال را به پایان برسانند تا در آینده امکان دفاع از این عنوان قهرمانی را داشته باشند.

   از طرف دیگر هنوز کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیمش را برای نحوه معرفی تیم‌های دارای سهمیه اعلام نکرده  و اگر قرار باشد  قهرمان لیگ به‌صورت ظاهری به پرسپولیس داده شود به احتمال زیاد چهار تیم اول جدول یعنی پرسپولیس، سپاهان، تراکتور و استقلال هم به عنوان نمایندگان آسیایی ایران در فصل ۲۰۲۱ معرفی خواهند شد که همین مسئله باعث شده تا تیم فولاد هم مدعی برگزاری مسابقات لیگ در این فصل باشد. فولاد به عنوان تیم ششم جدول لیگ فاصله‌ای سه امتیازی با استقلال تیم چهارم جدول دارد و سابقه سعید آذری در حوزه مدیریت به خوبی نشان می‌دهد که او حتی از یک هزار تومانی هم که حق تیمش باشد نمی‌گذرد و در این شرایط به جای اینکه آذری خودش وارد گود شود، بازیکنان فولاد در فضای مجازی با انتشار پست‌هایی هماهنگ به دنبال بیان موضع باشگاه خودشان هستند.

 به همین خاطر فولاد هم در کنار پرسپولیس کاملا در جبهه مخالف تراکتور، استقلال و سپاهان قرار گرفته و شاید این اتفاق که با همدلی قرمزهای لیگ همراه شده، کفه ترازو را در سازمان لیگ به سود آنها سنگین و ۹ هفته باقی‌مانده لیگ ادامه پیدا کند. اهمیت این جام کرونایی آنقدر زیاد هست که حتی پدر داغداری که فرزند فوتبالیستش را به خاطر کرونا از دست داده و شاهد حمایت چهره‌هایی همچون امیر قلعه‌نویی، مجتبی جباری و فرهاد مجیدی از فرزند مرحومش بوده به خاطر حمایت از پرسپولیس تیم محبوب خودش، قید همه چیز را زده و برای ادامه رقابت‌های لیگ نظرش را به صورت رسمی اعلام کرده تا رقبای پرسپولیس از درگذشت فرزند او به سود خودشان استفاده نکنند و اجازه دهند که لیگ ادامه پیدا کند./ مسعود افشاری