تبریز– مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از تجهیز موزه‌های شاخص تبریز به سیستم‌های نوین معرفی طی سال جاری خبر داد.

به گزارش خبر صبح از مهر، احمد حمزه زاده عصر امروز دوشنبه به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه‌ها با رئیس امور موزه‌های استان و رؤسای موزه‌های تبریز دیدار و گفت و گو کرد.

احمد حمزه زاده در این دیدار با اشاره به شعار امسال ایکوم مبنی بر موزه‌ها برای برابری؛ تنوع و فراگیری، اظهار داشت: همه ساله ایکوم شعاری برای موزه‌ها اختصاص می‌دهد که شعار امسال آن به «موزه ها برای برابری: تنوع و فراگیری» استوار است، موزه‌ها در دنیا رسالت‌های اجتماعی دارند و جامعه محور شده اند. امیدواریم در موزه‌های کشور و استان نیز شاهد این اتفاق باشیم و تأثیرات کارکردهای تعریف شده برای موزه‌ها در اجتماع را به نحو احسنت شاهد باشیم.

او در ادامه با اشاره به اینکه پس از ابلاغ پروتکل‌های ستاد مقابله با کرونا، بازگشایی موزه‌ها با رعایت پروتکل‌ها همراه خواهد بود، گفت: براساس برنامه ریزی هایی انجام شده، برای دوره پساکرونا برگزاری نمایشگاه‌ها و بهره برداری از موزه جدید را در سطح موزه‌های تحت پوشش، مشارکتی، غیروابسته و خصوصی در دستور کار داریم.

حمزه زاده بر اهمیت محتواسازی موزه‌ها تاکید کرد و گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر حوزه پژوهشی موزه‌ها کمرنگ شده و تنها از طریق بازدیدهای بصری آثار موزه‌ای معرفی می‌شود، در این راستا لازم است تا با تقویت رویکرد پژوهشی و بکارگیری شیوه‌های نوین معرفی موزه‌ها و آثار آن‌ها در بسترهای مجازی فرصت بیشتری برای بهره‌مندی علاقه‌مندان به حوزه آثار فاخر تاریخی فراهم کرد.

او به لزوم تجهیز موزه‌ها به سیستم‌های نوین معرفی اشاره کرد و گفت: با تداوم روش سنتی و معرفی موزه و آثار توسط مسئولان موزه، فرصت فعالیت‌های پژوهشی مسئولان موزه محدود می‌شود، به همین منظور می‌بایست روند نوین سازی موزه‌های استان را تسریع دهیم که در این راستا طی سال جاری سه موزه شاخص استان به سیستم «QR Code» مجهز و همینطور معرفی جامع آنها در بسترهای مجازی فراهم خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در ادامه گفت: پرورش و توانمندسازی نیروهای انسانی موزه‌ها از دیگر برنامه‌های این اداره کل طی سال جاری است تا با تحقق این امر شاهد توسعه بیشتر فعالیت و پویایی موزه‌ها باشیم.