خبر صبح/ گروه فرهنگ و هنر: شاید تا به امروز به ستمی که به رشته تاریخ و دانشجویان و دانش آموختگان این رشته می‌شود توجه نکرده باشیم .رشته تاریخ در ایران تبدیل به علمی عامی شده و متاسفانه امروز هرشخصی بدون داشتن تحصیلات اکادمیک در رشته تاریخ یا حتی بدون آشنایی با این علم دست به قلم می‌برد و شروع به نگارش و انتشار نظرات و تفکرات خود در قالب علم تاریخ می‌کند. بسیاری از این افراد حتی حروف الفبای تاریخ را هم نمی‌دانند و صرفا به خاطر توهمی که دارند باعث به گند کشیدن افکار دیگران و علم تاریخ می‌شوند. هرگز این اشخاص به عنوان مثال به دنبال رشته‌ای مانند برق نمی‌روند و در کار افراد متخصص این رشته فضولی نمی‌کنند چون به خوبی می‌دانند که در رشته برق اولین اشتباه آنان می‌تواند آخرین اشتباه باشد ولی فعالیت شدیدی در رشته تاریخ دارند چون هربار که اشتباه کنند نه تنها خطری آنها را تهدید نمی‌کند، بلکه با دروغ گویی مخاطبان بیشتری هم جذب می‌کنند. این مسئله را در منطقه‌ی آذربایجان که در مباحثی چون تاریخ شبهات بسیاری به برکت همین افراد ناوارد تحمیل شده است، بیشتر می‌توان دید.

اینها بخشی از ستم‌هایی بود که فقط در حق علم تاریخ می‌شود و اگر به حال و روز فارغ التحصیلان این رشته نگاه کنیم به خوبی می‌بینیم که این عزیزان حال و روز بهتری از رشته تحصیلی خود ندارند. وقتی وارد فضای مجازی می‌شویم با هزاران پیج و صفحه که در بحث تاریخ ایران فعالیت تخصصی دارند بر می‌خوری ؛ ولی شاید برای شما جالب باشد بدانید که بیشتر این پیج ها مربوط به همان افرادی هست که به نا حق در رشته تاریخ فعالیت می‌کنند و از این پیج ها درآمدهای بسیار خوبی هم دارند.

ولی اگر به عملکرد اکثر دانشجویان تاریخ و کتب چاپ شده در باب تاریخ ایران دقت کنیم می‌بینم که کتاب های افراد ناوارد فروش خوبی دارد و فروش آثار افراد متخصص بسیار پایین تر است. اما چرا؟

یکی از دلایل شاید این باشد که افراد متخصص در مورد مطلبی که منتشر می‌کنند مسئولیت دارند و هرگز نباید به علم خود پشت پا بزنند ولی افراد نابلد هر آنچه که خود و قبلیه آنها دوست دارند وارد این علم می‌کنند و کسی هم به آنها خرده نمی‌گیرد. تازه در بین مردم هم مشهورتر و محبوب‌تر می‌شوند.

دوستان عزیز شما هیچ وقت تعمیر موتور ماشین خود را به یک بقال نمی‌سپارید. یا هیچ وقت برای درمان بیماری چشم خود به یک حسابدار مراجعه نمی‌کنید اما چرا برای یادگیری تاریخ یا رفع شبهات تاریخی به سراغ افراد اشتباهی می‌روید؟ در همین آذربایجان و درباره تاریخ پرفراز و نشیب آن مورخان و پژوهشگران فراوانی قلم‌فرسایی کرده‌اند. اما در کنار این مورخان صاحب نام قدیمی و جدید، بوده‌اند افرادی غیر متخصص مانند پزشک و… و بعضاً مغرض و وابسته به نهادهای امنیتی کشورهای بیگانه که تاریخ آذربایجان را جوری تعریف و تفسیر می‌کنند که مغایر با علم تاریخ است. به نظر این نگارنده یکی از دلایل مهم عقب‌ماندگی منطقه آذربایجان وجود نحس همین افراد ناآگاه به تاریخ واقعی منطقه است.