خبر صبح/ گروه سیاست: رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی منابع بلوکه شده کشورمان در کره را ۶/۵ تا ۹ میلیارد دلار تخمین زده است. در اینکه تحریم های آمریکا ظالمانه و ضد انسانی است شکی نباید داشت ولی گاها احساس می شود برخی کشورها از موضوع سو استفاده نموده و پس از معامله با جرزنی قصد پرداخت بدهی خود به کشورمان را ندارند.

جدای از این مساله، روش آمار دادن ما ایرانی جماعت از عجایب روزگار است. به عنوان مثال بارها از مسئولین هزینه یک پروژه را بالغ یا حدود عددی شنیده ایم. در حالی که در بیان آمار و اعداد بودجه و هزینه های مملکت باید دقیق و حساب شده رفتار داشت.

در قضیه پول های بلوکه شده مان در کره جنوبی چرا نباید بدانیم چقدر طلب داریم و اختلاف ۲/۵میلیارد دلاری از زبان مسئول آگاه و مرتبط با موضوع تعجب آور است.

اشکال دوم به سیاست نسیه فروشی کشورمان بر می گردد. نسیه فروشی آن هم تا سقف ۹ میلیارد دلار به کشوری مثل کره جنوبی که در تحریم ها بارها جانب آمریکا را گرفته و از سرمایه گذاری در ایران خودداری نموده تاسف آور است و اینکه اگر نتوانیم پولمان را از چشم بادامی ها بگیریم کدام مسئول پاسخگو خواهد بود، بر جمع تعجب و تاسف ها در این ماجرا می افزاید/ مهدی حافظ زاده