خبر صبح/ فرزانه اسدزاده: در حالی که داد همه ی مسئولین از وضعیت کرونایی استان درآمده است جای جای شهرمان نشان از وضعیت کاملا عادی دارد. تصور عموم بر این است که اصولا اوایل هفته روزهای خلوت گشت و گذار و خرید در بازار است و اماکن خرید در روزهای پنجشنبه و جمعه جمعیت زیادی را به خود می بیند ولی غافل از اینکه قرنطینه‌ی چند ماهه‌ی مردم همه را به ستوه آورده و مردم عطش تنوع بخشی به زندگیشان را دارند هر چند که این تنوع در پیاده‌روی عصرانه خلاصه شود. اما همه‌ی این پیاده‌روی در یک رفت و آمد ساده خلاصه نمی‌شود. سرک کشیدن به مراکز خرید پر جمعیت، صرف یک بستنی، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و… سبب می‌شود که با محیط پیرامون ارتباط برقرار کنیم و مجموعا می‌شود آغاز انتقال ویروس…

زوج های جوانی که مراسم ازدواجشان را هفته به هفته عقب می‌اندازند هم طاقتشان طاق شده و تمام برنامه‌ریزی آینده‌شان در مراسم جشنی خلاصه می‌شود که هنوز برپا نشده است. مراسمات عقد هر چند به اختصار برگزار می‌شود اما حضور حداقل نزدیکان فامیل که میانگین بیش سی نفر بدون رعایت حداقل ها هم می‌تواند منبعی از انتشار باشد.

 روی دیگر عروسی مراسمات عزاست. در فرهنگ عمومی شاید بتوان مراسم عروسی را به بعدها موکول و یا اصلا برگزار نکرد اما مراسمات عزا جایگاه ویژه‌تر در بین آحاد مردم دارد. با تعطیلی مساجد برای برگزاری مراسمات ختم خانه‌های آپارتمانی تبدیل به محل تسلی خاطر بازماندگان با حضور اهل فامیل، خیرات برای متوفی شده است. آنجا که آمارها بیانگر این است که درگیری در مراسم عروسی و عزا بیداد می‌کند و خبری از رعایت وکنترل مردم نیست.

در هر صورت مردم خواهان زندگی عادی خود هستند و متوجه عواقب رعایت نکردن خود نیستند. اما با اوج‌گیری مجدد این ویروس در استان، سخت‌گیری‌های اجتماعی شدیدتری انتظار می‌رفت که اغلب این سخت‌گیری‌ها در پیچ و خم ستادها گم می‌شود و یا درست ارزیابی نمی‌شود. نمونه‌اش را می‌توان به فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی تبریز اشاره کرد که فرماندار تبریز روز سه‌شنبه هفته‌ی قبل از توقف خدمات‌دهی شرکت واحد اتوبوسرانی به جهت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اتوبوس‌ها و افزایش چشمگیر مبتلایان به کرونا خبر داد ولی روز چهارشنبه عنوان کرد فعالیت اتوبوس‌ها ادامه می‌یابد. گفته‌ها حاکی از آن است که  محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی دستور ادامه فعالیت اتوبوس‌های تبریز را صادر کرده است. به نظر می‌رسد مسئولین همچنان تنها به هشدار دادن بسنده می‌کنند. غافل از اینکه سفارشات زیرنویسی تلویزیونی و تتیر اخبار نمی‌تواند جلودار مردمی باشد که بعد از چهار ماه داشتن شرایط عادی را حق خود می‌دانند!

محدودیت های مجددی در راه است؟

در حالی که اکثر کسانی که در خط مقدم مبارزه با وضعیت کرونا هستند معتقد به وضع تمهیدات ویژه برای جلوگیری از اوج‌گیری ویروس هستند ولی گویی ضرورت‌های دیگری بر سلامتی جامعه اولویت دارد. اما اظهارات رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز بر ضرورت برقراری قرنطینه ۱۴ روزه در استان تاکید دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه ما مجبور به ملاحظه اقتصاد و معیشت مردم هستیم، اظهار کرد: حضور مردم در بیرون فقط باید برای ضرورت باشد و در شرایط کنونی بر قرنطینه ۱۴ روزه تاکید می‌کنیم.

محمدحسین صومی غلبه تصور از بین رفتن کرونا در نزد افکار عمومی و به تبع آن از سرگیری تجمعات انسانی در قالب دورهمی‌های خانوادگی و برگزاری مراسم‌های عزا و عروسی را دلیل اصلی خیز دوباره کرونا در آذربایجان شرقی اعلام کرد و گفت: پس از برگزاری هر مراسم عروسی یا عزا ۵۰ نفر از شرکت کنندگان به کرونا مبتلا می‌شوند.

وی با بیان اینکه جزو جوامع به شدت مستعد انتشار ویروس هستیم، خاطرنشان کرد: شهرهای اهر، بناب، مراغه، میانه، هریس، تبریز، شبستر و چاراویماق از نظر تجمعی بیشترین میزان شناسایی شده را داشتند و در ۱۴ روز اخیر بناب و مراغه بیشترین میزان بروز بیماری را داشتند.

۵ الی ۶ نفر متوسط فوتی در استان

محمدحسین صومی با بیان اینکه در ۲ هفته گذشته بیشترین تعداد مبتلایان هفتگی را در استان داشتیم، افزود: هر روز ۳۵۷ نفر مثبت به کرونا شناسایی می شود و متوسط فوتی‌ها در روز، پنج تا شش نفر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ۶۲ درصد فوتی‌ها و ۵۲ درصد مبتلایان را در بین مردان اعلام کرد و گفت: فوتی‌های مردان ۲ برابر زنان است و ۵۰ درصد مبتلایان و ۹۰ درصد فوتی‌ها بالای ۵۰ سال سن دارند.

وی تجمعات و مراسم عروسی را مهم‌ترین عامل شیوع کرونا دانست و گفت: هر جا پروتکل‌ها رعایت شد، بیماری نیز کنترل شد و بعد از فاصله‌گذاری هوشمند، استفاده از ماسک در پیشگیری از انتشار ویروس نقش موثری داشته است.

صومی با بیان اینکه تعطیلی نماز جمعه ها و رستوران ها از پیک شدن ویروس در استان جلوگیری کرد، افزود: اواخر ماه رمضان چون زمینه مهمانی‌ها بیشتر شد، بیماری هم افزایش یافت به طوری که ۴۰ درصد از مبتلایان اخیر در چاراویماق مربوط به مراسم عزا و عروسی است.

وی با بیان اینکه کمتر از ۵۰ درصد مردم به درستی از ماسک استفاده می کنند، افزود: حساسیت مردم در اماکن پرجمعیت پایین آمده است و متاسفانه مراسم عزا و عروسی نیز به شدت افزایش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر برچیده شدن دورهمی‌ها گفت: هر اداره و اماکنی که دستورالعمل‌ها را رعایت نکند نیز باید بسته شود.

صومی با بیان اینکه در بررسی‌ها مشاهده شد که آرایشگاه‌ها و رانندگان اتوبوس و تاکسی کمترین میزان استفاده از ماسک را داشتند؛ گفت: از دادگستری و نیروی انتظامی می‌خواهیم تا کنترل بیشتری را اعمال کنند.

اعمال محدودیت ها به مانند زنگ خطر

بر کسی پوشیده نیست که کنترل‌های اعمال شده توسط دستگاه‌های مختلف در اواخر اسفند و تعطیلات نوروز را می‌توان نقطه‌ی قوت کنترل بیماری در آن ماه‌ها خواند. به نظر می‌رسد اعمال محدودیت‌های دوباره می‌تواند به عنوان زنگ خطری دیگر عمل کند تا هشداری باشد برای آن عده که با سهل‌انگاری خود، نه تنها برای  سلامتی دیگران ارزش قائل نیستند بلکه وضعیت اقتصادی و فرهنگی و… جامعه  را نیز نادیده می‌گیرند! چرا که طبق مشاهدات میدانی از سطح شهر تنها ۲۰درصد مردم آذربایجان شرقی از ماسک استفاده می‌کنند.

اتمام محدودیت‌های تعطیلی یعنی خلاصه کردن و برعهده مردم گذاشتن برخی مسئولیت‌ها. مسئولیتی که تنها در استفاده از ماسک و دستکش  و بهداشت فردی خلاصه می‌شود و آن به معنی مراعات کردن حداقل‌هاست. اما چیزی که ما در شهر شاهد آن هستیم، همه و همه نماینگر کم رنگ شدن این مراعات‌هاست. اما با ادامه این روند، کنترل ویروس کرونا دور از دسترس به نظر می‌رسد!